Microsoft pritet qė tė paraqes gjatė javės sė ardhshme linjėn e parė tė produkteve me bazė nė Windows Phone 7, nė kuadėr tė njė konference pėr media qė do tė mbahet nė Nju Jork.

Tė gjitha mediet gjatė ditės sė sotme kanė pranuar njė ftesė pėr njė ngjarje me 11 tetor, ku Microsoft pritet tė bėjė tė ditur se cilėt operatorė dhe prodhues do tė krijojnė dhe shesin pajisje me bazė nė sistemin operativ tė radhės nga Microsoft. Kompania pritet qė gjithashtu tė prezantojė linjėn e parė tė harduerit me bazė nė Windows Phone 7.

Ėshtė mė se e dukshme se AT&T ėshtė nė bord si njė prej operatorėve partnerė me Windows Phone 7, ndėrsa tė tjerėt ende nuk dihen.

Windows Phone 7 ėshtė njė projekt i nisur nga zero i sistemit operativ tė kėsaj kompanie qė mė parė njihej si Windows Mobile. Microsoft ishte lider nė fazat e hershme tė celularėve tė menēur me sistemin e saj tė vjetėr operativ mobil, por nė vitet e fundit kompania ka pėrjetuar njė humbje tė madhe tė pjesėmarrjes nė treg.

Windows Mobile nuk ėshtė pėrditėsuar aq sa duhet pėr mė shumė se disa vite, dhe zgjidhjet moderne nga Apple iPhone OS dhe Google Android OS kanė marrė pjesėmarrjen e tregut tė Microsoft. Si rezultat i kėsaj, Microsoft shqeu projektin Windows Mobile dhe shkroi prej fillimit njė OS tėrėsisht tė ri me ndėrfaqe qė ka si bazė katrorėt dhe inkpororon elementet e Zune dhe Xbox Live.

Megjithėse kompania nė fjalė do tė bėjė tė ditur mė shumė detaje me 11 tetor rreth pajisjeve me bazė nė Windows Phone 7, ka raporte se data zyrtare e paraqitjes nė treg tė pajisjeve me bazė nė kėtė sistem do tė jetė 8 nėntori. Mbetet tė shihet. /pcworld.al