Fėmijėt shqiptarė para TV, drejt obezitetit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Fėmijėt shqiptarė para TV, drejt obezitetit

  Receta Gatimi

  Studimi mė i fundit i Institutit tė Shėndetit Publik ka treguar se fėmijėt qė qėndrojnė gjatė para televizionit mund tė kthehen nė obezė dhe kjo pasi nuk kanė njė aktivitet fizik dhe lėvizje ashtu si fėmijėt e tjerė tė cilėt dalin jashtė pėr tė luajtur. Por njė studim tjetėr i ISHP-sė ka treguar se rreth 16 pėr qind e fėmijėve nga 8 deri nė 10 vjeē janė mbi peshė.  Nė studim janė marrė nė pyetje mbi 4 mijė fėmijė nė tė gjitha shkollat e vendit. "Janė rreth 16 pėr qind e fėmijėve kanė tendencėn qė tė konsumojnė produkte tė tilla si hamburger apo sanduiēė nė kohėn qė janė nė shkollė. Ndėrkohė qė njė pjesė tjetėr e fėmijėve janė ata qė konsumojnė produkte tė ėmbla siē janė ēokollatat apo biskotat, korosanėt. Por pėrsėri janė edhe ata fėmijė qė konsumojnė produkte tė ambalazhuara tė fabrikuara siē janė patatinat, kokoshkat tė cilėt kanė shumė kalori por jo vlera ushqimore" ėshtė shprehur Jolanda Hyska, specialiste e Institutit tė Shėndetit Publik. Sipas saj, shumė vende tė Evropės 15 pėr qindėshin e quajnė shqetėsuese pasi prevalenca e rritjes mendohet tė jetė shumė e shpejtė. Fėmijėt e shkollave private kanė tendencė pėr tė ngrin ushqimin nė sasira mė tė mėdha se fėmijėt e shkollave publike. Kjo bėn qė numri i fėmijėve tė shėndoshė nė kėto institucione tė jetė mė i lartė. Gjatė viteve tė fundit Organizata Botėrore e Shėndetėsisė e ka quajtur obezitetin si sėmundje tė shekullit ndaj ka kėrkuar qė tė merren edhe masa tė forta pėr parandalimin e tij, sidomos tek tė vegjlit. Obesiteti shkaktohet mė shumė tek ata qė hanė shpejt, se tek ata qė hanė shumė. E ndėrsa tek burrat ky problem rastiset nė 84 pėr qind tė tyre, tek gratė kjo shifėr tejkalohet.

  Sa ore e lini femijen tuaj te shikoj TV? Po te luaj Kompjuter?

  (burimi BalkanWeb)

 2. #2
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  ore lere tv ti po tani prob ka vajt keq se kshu po behet me komp ..... :/

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Duhet reduktuar dhe kompjuteri atehere!

 4. #4
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  ahhh nqs do m thoshin mos shiko m tv do e beja po nqs do m thoshin mos rri m n komp mezi do mund ta beja esht sh e veshtir jo se rri sh n komp po e kam t pa mundur t mos ulem n komp :/

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  por kam pershtypjen se para kompjuterit meson diēka me shume se para tv.se

 6. #6
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  ok jam dakort ...

 7. #7
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  po eshte problemi se si kompjuteri dhe tv. i prishin syte femijeve...ime bije, nqse e le, rri 24 ore duke pare 'Heidin'....
  duhet limituar ndenjja e tepert para tv...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 23-03-2012, 11:18 AM
 2. 72 shqiptarė u konvertuan nė grekė me para nė dorė
  Nga Erinaa nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-02-2011, 05:06 PM
 3. Angli, vellezerit shqiptare martojne bashke femijet
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-01-2010, 12:05 PM
 4. Ferrari qe do te shtegtoj drejt USA
  Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2008, 05:45 PM
 5. Parada, ushtria shqiptare tregon "muskujt" para NA
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-12-2007, 02:03 PM

Etiketat pėr kėtė Temė