Receta Gatimi

Zbulohet njė gjuhė e panjohur


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13

  Zbulohet njė gjuhė e panjohur

  Linguistėt kanė zbuluar njė tjetėr gjuhė komunikimi, duke ia shtuar listės sė gjatė tė gjuhėve qė fliten nė mbarė botėn. Zbulimi ėshtė bėrė nė njė zonė tė Indisė ku rreth 800 banorė flasin gjuhėn e quajtur Koro, e panjohur deri tani nga shkenca, njofton TCH.

  Zbulimi i kėsaj gjuhe ėshtė bėrė pas njė udhėtimi nė kėtė zonė nga kanali National Geographic.

  Koro klasifikohet nė familjen e gjuhėve Tibeto-Burman ku bėjnė pjesė dhe rreth 400 gjuhė tė tjera, 150 prej tė cilave fliten nė Indi. Si shumė gjuhė tė tjera tė pazhvilluara, Koro nuk ka njė kulturė tė tė shkruari dhe ėshtė transmetuar brez pas brezi gojarisht.

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Gezohem per lajme te tilla.
  Thanks Ardona.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2013, 12:16 AM
 2. Parajsa e panjohur, 5 ishujt me te bukur
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-06-2011, 09:45 PM
 3. Ēiljeta nė lokal me njė ‘tė panjohur’
  Nga aurel nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2009, 05:32 PM
 4. Reality show; martese me nje te panjohur
  Nga Kliton nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-06-2009, 10:40 AM
 5. Gurezeza, qyteti i panjohur i antikitetit
  Nga kuklla nė forum Kultura Kombėtare & Botėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-01-2009, 02:03 AM