Pėrdoruesit e Facebook paqėllimshėm janė duke ofruar emrat e tyre dhe nė disa raste edhe emrat e miqve tė tyre tek kompanitė qė vėzhgojnė internetin dhe qė reklamojnė nė tė, dhe atė pėrmes disa aplikacioneve mjaft tė popullarizuara, ka bėrė tė ditur Wall Street Journal.


Sipas hetimit tė WSJ-sė, ēėshtje ka prekur me dhjetėra miliona pėrdorues tė aplikacioneve tė Facebook, duke pėrfshirė edhe profilet e njerėzve qė kanė vendosur vetitė mė strikte tė privatėsisė nė kuadėr tė kėtij rrejti social.

Praktika nė fjalė shkel rregullat e Facebook dhe ngrit mė tej pyetjet dhe dyshimet ndaj aftėsisė sė kėtij rrjeti social pėr tė ruajtur informatat e asaj se ēfarė bėnė pėrdoruesi. Tė dielėn, njė zėdhėnės i Facebook tha pėr Journal se po bėn hapa pėr tė kufizuar nė mėnyrė dramatike “ekspozimin e tė dhėnave personale tė pėrdoruesve”.

“Njė ID e pėrdoruesit tė Facebook-ut mund tė shpėrndahet joqėllimshėm nga njė shfletues i interneti apo ndonjė aplikacion tjetėr” ėshtė shprehur zėdhėnėsi pėr WSJ. Njohuria e njė ID-je nuk ofron qasje nė tė dhėnat private tė pėrdoruesve nė Facebook, megjithėse zėdhėnėsi ka theksuar se kompania do tė paraqes njė teknologji tė re qė do ta izolojė problemin e identifikuar nga Wall Street Journal. /pcworld.al