Mė shumė se 7,000 njerėz kanė vendosur njė rekord tė ri nė Librin e Rekordeve tė Guinness, thjeshtė duke u kyēur nė rrjetin social Facebook.


Orange, njė operator i popullarizuar mobil nė tregun global, ka tentuar tė vendos rekordin e parė botėror pėr “shumicėn e njerėzve tė etiketuar (apo anglisht tagged) nė njė fotografi online” gjatė festivalit Glastonbury tė Anglisė, nė muajin qershor.

Ata kanė arritur suksesin, duke vendosur mė shumė se 7,000 etiketime nė njė imazh panoramik tė turmės qė ka kapur rreth 70,000 njerėz, ka bėrė tė ditur blogu teknologjik Gizmodo.

Imazhe tė shumta tė kapura nė rezolucion tė lartė nė Pyramid Stage tė Fesitvalit me 23 qershor mė pas janė qepur sė bashku, dhe kanė krijuar njė “imazh tė madh”, thekson ueb faqja GlastoTag. Ata qė ishin pjesėmarrės nė Festival mund tė afroheshin aq afėr sa qė mund tė identifikonin njerėzit nė turmė dhe vetveten, dhe mė pas tė bėnin etiketimin. Etiketimi ėshtė njė metodė pėr tė identifikuar dikė nė njė imazh tė postuar online, shumicėn e rasteve bėhet fjalė pėr Facebook.

Festivali Glastonbury, ėshtė njė ngjarje e madhe vjetore nė Angli, qė tėrheq kėngėtarė tė njohur tė muzikės pop, dhe kėtė vit u udhėheq nga Gorillaz dhe Stevie Wonder. /pcworld.al