Data e qartė e lansimit tė F.E.A.R. 3 e zhvilluesve tė njohur, Warner Bros. Interactive Entertainment dhe studios Day 1, do tė kishte qenė pikėrisht kėto ditė duke pasur parasysh miliona fėmijė tė frikshėm qė kanė kėrkuar frikėn gjatė fundjavės pėr tė festuar Halloween.


Megjithatė, me botuesin qė nė muajin gusht njoftuan sė loja do tė zė vend nė vitin 2011, Warner. Bros shfrytėzuan vikendin e Halloween pėr tė shpallur datėn zyrtare tė daljes nė treg tė lojės qė do tė jetė: 22 mars, 2011.

Si njė trajtim i dytė pėr tifozėt qė janė tė interesuar pėr F.E.A.R. 3, kompania gjithashtu ka detajuar edhe bonuset e para-porosive tė kėsaj lojė horror first-person shooter, tė cilat do tė ndryshojnė mvarėsisht nga shitėsit online. Tė parėt qė do ta marrin lojėn veēanėrisht pėrmes Amazon, do t’iu ofrohet ekskluzivisht njė libėr komik me 12 faqe qė ėshtė shkruar nga Steve Niles, i ilustruar nga Stefano Raffaele, dhe prodhuar nga DC Comics. Nė kėtė libėr, lojtarėt do tė gjejnė njė histori tė vazhdimit tė F.E.A.R., i vendosur menjėherė pas lojės origjinale.

Atyre qė bėjnė para-porosi nė GameStop dhe Best Buy do t’iu ofrohen gjėra tė reja brenda nė lojė. Blerėsve nga Best Buy do t’iu ofrohet nga njė armė shumė e fortė qė ėshtė projektuar pėr ta mundur armikun shumė shpejt, qė quhet The Shredder. Atyre qė blejnė nga GameStop do t’iu ofrohet njė mundėsi pėr hyrje nė The Hammer, armė me njė fuqi tė madhe qė ishte pėrdorur nga karakteri i lojės, Paxton Fettel.

F.E.A.R. 3 do tė jetė instalimi i tretė i serive tė kėtij first-person shooter, qė filloj nė vitin 2005. Loja e ardhshme do tė vazhdojė nė storje tjetėr dhe do tė shtoj edhe njė modus krejtėsisht tė ri “divergent co-op” qė do t’i lejojė lojtarėt tė marrin njėrin rol prej dy karaktereve.

Nė pėrpjekje pėr tė rritur elementet horror tė F.E.A.R. 3, Warner Bros. ka futur nė listė regjisorin e filmave horror, John Carpenter, tė kėshilloj nė zhvillimin e lojės.

Gameworld.al do t’iu njoftoj pėr detaje tė reja rreth kėsaj loje tė frikshme./pcworld.al