Receta Gatimi

Interneti nė Shqipėri dhe nė Kosovė.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 16 prej 16
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27

  Post Interneti nė Shqipėri dhe nė Kosovė.

  Po mos me kan DIGITALB n`shipni ju skeni qka me pa pasha neren ! Interneti ma i lodhti n`BOTė osht ne SHQIPERI! Qka me pa aty ? Youtube duhet me prit 10 minuta dej t`mushet stream ! E lemo filma online qe duhet ka 2 dit me prit me i download, se me i pa online s`vjen n`shprehje ! DIGITALB pavarsisht qe osht i shtrejt, i keq nuk osht !

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  Po mos me kan DIGITALB n`shipni ju skeni qka me pa pasha neren ! Interneti ma i lodhti n`BOTė osht ne SHQIPERI! Qka me pa aty ? Youtube duhet me prit 10 minuta dej t`mushet stream ! E lemo filma online qe duhet ka 2 dit me prit me i download, se me i pa online s`vjen n`shprehje ! DIGITALB pavarsisht qe osht i shtrejt, i keq nuk osht !
  Seshte e verte,se di si je informuar po nuk eshte ashtu,une kam dhe kabllorin biles jo une por shumica e Shqipetarve kane dhe kabllor,dhe ka plot kanale biles jep dhe te gjitha ndeshjet e kampionatit Italia Anglez etj,ka dy kanale Skay qe jane Skay Cinema 1 Dhe MAX qe ka qene,dhe plot kanale te tjera duke perfshire Rai Uno,Due etj,tani kane futur dhe disa kanale nga paketa tring ,dhe eshte vetem 7 mije lek ne muaj.

  Per sa i perket interneti dhe ketu besoj se je gabim,interneti ne Shqiperi eshte i shpejt pse i ngadalte,spo them se eshte me i shpejti por jo dhe keq,mos harro dhe futjen e internetit ne Shqiperi ne krahasim me vendet e tjera ne Europ ė,tani nvaret dhe nga cmimi qe vendos te pagush,pse ti ne Gjermani sa e ke shpejtesi dhe sa paguan,besoj se nje soj si ketu,cdo Shqipetare ne Shqiperi ne shtepin e tyre nuk e ka me Pak se 1 MB DOW dhe 256/512 UPL shumica kete ta garantoj.Personalisht e kam 7 MB DOW dhe1 MB UPL dhe jam teper i knaqur dhe me cmimin qe paguaj,kurse shumica sic ta thashe dhe me larte nuk e kane me pak se 1 MB sepse ISP ketu e kan hequr sherbimin me mė pak se 1MB dhe cmimi eshte OK.Po flas per Shqiperi jo per Kosove,por dhe ne Kosove interneti nuk eshte i ngadalte,po te shikosh tek Speedtest.net tek World results,them se nuk eshte dhe aq keq sa thua ti.


 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Digitalbi per mua eshte mir e kam nje aparat te till por vetem 2 muaj e kam ven ne pun , Mos kujtoni se ska tjeter vec digitalbit sepse dhe Tringu po futet shum fuqishem dhe per mua eshte 100 her me i mir se sa digitalb pasi nuk jep PPV por i jep direkt filmat e fundit etjer etjer.Per sa i perket per te par ne TV un preferoj meshum Piratet pasi me nje te till e kam te lidhur cmimi shum i arsyeshem , dhe perfshin brenda kanalet e digitalbit dhe tringut bashk !

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Seshte e verte,se di si je informuar po nuk eshte ashtu,une kam dhe kabllorin biles jo une por shumica e Shqipetarve kane dhe kabllor,dhe ka plot kanale biles jep dhe te gjitha ndeshjet e kampionatit Italia Anglez etj,ka dy kanale Skay qe jane Skay Cinema 1 Dhe MAX qe ka qene,dhe plot kanale te tjera duke perfshire Rai Uno,Due etj,tani kane futur dhe disa kanale nga paketa tring ,dhe eshte vetem 7 mije lek ne muaj.

  Per sa i perket interneti dhe ketu besoj se je gabim,interneti ne Shqiperi eshte i shpejt pse i ngadalte,spo them se eshte me i shpejti por jo dhe keq,mos harro dhe futjen e internetit ne Shqiperi ne krahasim me vendet e tjera ne Europ ė,tani nvaret dhe nga cmimi qe vendos te pagush,pse ti ne Gjermani sa e ke shpejtesi dhe sa paguan,besoj se nje soj si ketu,cdo Shqipetare ne Shqiperi ne shtepin e tyre nuk e ka me Pak se 1 MB DOW dhe 256/512 UPL shumica kete ta garantoj.Personalisht e kam 7 MB DOW dhe1 MB UPL dhe jam teper i knaqur dhe me cmimin qe paguaj,kurse shumica sic ta thashe dhe me larte nuk e kane me pak se 1 MB sepse ISP ketu e kan hequr sherbimin me mė pak se 1MB dhe cmimi eshte OK.Po flas per Shqiperi jo per Kosove,por dhe ne Kosove interneti nuk eshte i ngadalte,po te shikosh tek Speedtest.net tek World results,them se nuk eshte dhe aq keq sa thua ti.

  Munet munet... gjithqka bon vaki, (kokna informu gabim) Po qitu qe po thu 7mb/sec kur download ? Psh e download 1 file edhe shpejtsia e Downloadimit shkon 7mb/sec ? Vallaj une per veti nuk po t`rrej, e kom 8mb/sec internetin ne pergjithsi, po kur shkarkoj permbi 944kb/sec as 1 kb nuk shkon ! E ty qe po t`shkojka 7mb/sec shpejtsia e shkarkimit, jo pom qudit, po as nuk pasna pa as ni kurr me kaq shpejtsi! E fakt osht se qysh ta pagujsh e ki rrjetin, por kjo speedtest osht RRENė (Mos em keqkupto, nuk po thom qe po genjen ti, me foton ose najsen, po po thom qe kjo speedtest.net genjen, nuk osht e ver8 se e kom provu me internet tem) tash une spo di vlla se sjom kan n`shipni qe 10 vjet ose ma shum e n`Kosov qe 3 vjet (se i kosoves jom ,m`dallon n`shkrim) Amo qysh e kom pa ne internet edhe kom lexu, qe ne SHQIPERI osht rrjeti ma i dobt n`bot! Neyse ajo munet me kan veq shkrim qaty e hajt... po qe koka qaq i shpejt dit nuk e kom pas kurr, edhe qysh e thash edhe ma nalt, as nuk em ka ndodh kurr n`Jeten tem me download 1 file me 7mb/sec (shpejtsi t`shkarkimit) un shkarkoj me 944kb/sec dhe Ngarkoj me 70kb/sec ! Nese don ti qes 2 screen shot (1 shkarkim dhe 1 Ngarkim)

 5. #5
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Sa per inernetin cmimet ne shqiperi jane shume "te kripura"...........
  AB COM 23 000 leke te vjetra ne muaj per shpejtesi 1 mb down... dhe 0.25 up
  por asnjehere nuk te vjen kjo shpejtesi
  Ndersa ne Athine 19.90 euro internet pa limit dhe telefon falas me nr fiks ne 48 vende te botes(4 ore ne muaj)
  Shpejtesia 6 mb down ..dhe 0.80mb up...
  Ku i bie te jete me lire???????????

 6. #6
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  3r1k0----- Jane te kripura jam dokort me ty,dhe ISP jane lene teper per te deshiruar,por jo te gjtha.Dhe mos harro se ne asnje vend te botes nuk te vjen shpejtesi aq sa ta premton ISP,dhe me ato qe the ti me lart me sa di ne Kosove i ofron dhe ipko,me nje cmim me te lire dhe shpejtesi me te madhe,me sa kam degjuar.

  iceman:

  Speed test,nuk po them se eshte 100% i sakte por nje 70% them se eshte,pastaj shpejtesia e downloadit ka plot menyra per tu pare,dhe ISP ketu nuk mund ta fusi dot ose te genjej,mua speed test me tregon per her 100% te skaten,dhe jo vetem speed test por dhe te tjere,dhe ske pse cuditesh per 7 MB,ta vertetoj si te duash ti,dhe per te hequr kurreshtjen tende paguaj vetem 30 euro .
  Nuk e di por mendoj se shqiperia ka nje Upload fantastike,krahasur me disa vende te tjera.Gjithsesi se dolen nga tema,perfundimisht jame dakort se Interneti ne Shqiperi len per te deshiruar ne krahasim me disa vendet te tjera dhe sidomos kane nje suport teper te dobet,por duhet te kuptojm dhe nje her futjen e sherbimit te internetit ne Shqiperi,,por jo dhe ashtu sic thua ti me i lodhuri ne bot dhe duhet me prit 10 min per te pare nje video ne youtube,se 1-2/512 cmimi 15 euro ne muaj po them se eshte me pak, per nje familje te thjeshte sme duket keq,as shpejtesia as cmimi,se di me krahasim me ju andej qe e keni nga 10 MB,dhe paguani 10 Euro Po mos kujtoni se jemi dhe ne ketu aq mbrapa,sa te presim 10 min per te pare nje video ne Youtub.

 7. #7
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  3r1k0----- Jane te kripura jam dokort me ty,dhe ISP jane lene teper per te deshiruar,por jo te gjtha.Dhe mos harro se ne asnje vend te botes nuk te vjen shpejtesi aq sa ta premton ISP,dhe me ato qe the ti me lart me sa di ne Kosove i ofron dhe ipko,me nje cmim me te lire dhe shpejtesi me te madhe,me sa kam degjuar.

  iceman:

  Speed test,nuk po them se eshte 100% i sakte por nje 70% them se eshte,pastaj shpejtesia e downloadit ka plot menyra per tu pare,dhe ISP ketu nuk mund ta fusi dot ose te genjej,mua speed test me tregon per her 100% te skaten,dhe jo vetem speed test por dhe te tjere,dhe ske pse cuditesh per 7 MB,ta vertetoj si te duash ti,dhe per te hequr kurreshtjen tende paguaj vetem 30 euro .
  Nuk e di por mendoj se shqiperia ka nje Upload fantastike,krahasur me disa vende te tjera.Gjithsesi se dolen nga tema,perfundimisht jame dakort se Interneti ne Shqiperi len per te deshiruar ne krahasim me disa vendet te tjera dhe sidomos kane nje suport teper te dobet,por duhet te kuptojm dhe nje her futjen e sherbimit te internetit ne Shqiperi,,por jo dhe ashtu sic thua ti me i lodhuri ne bot dhe duhet me prit 10 min per te pare nje video ne youtube,se 1-2/512 cmimi 15 euro ne muaj po them se eshte me pak, per nje familje te thjeshte sme duket keq,as shpejtesia as cmimi,se di me krahasim me ju andej qe e keni nga 10 MB,dhe paguani 10 Euro Po mos kujtoni se jemi dhe ne ketu aq mbrapa,sa te presim 10 min per te pare nje video ne Youtub.
  Jo jo mbrapa nuk jeni, po cmimet i keni shum shtrejt ! Un e kom rrjetin 8mb/sec edhe e paguj 20 euro n`mujt ! Po dihet qe nuk shkarkoj me 7mb/sec sikur ti, veq me 944kb/sec . E psh ka edhe rrjet tjeter qe i ka 100mb/sec shpejtsi, dhe download kuptohet sa shkon pastaj dhe 60 euro ne muaj paguan / Cmimet i keni shum t`larta ju, po per rrjet qe e paskeni kaq t`shpejt pom habit shum ! Un i kam Dajt, tezet etj... atje , edhe kur flasim me skype shum dobet eshte sinjali ! Edhe ata paguajn 15 deri 20 me euro po thom se me LEK nuk e di qysh i bjen, edhe rrjetin shum t`dobt e kan! E per ne TIRANė nuk po di, nuk po thom une qe po rren ti, as nuk po thom ver8oma, pe pagujshe 30 euro at`her ti e paske rrjetin ma t`mir se kta tjert Amo bash qaq vallaj une per veti skom pa as kurr skom perdor asi rrjeti. Neyse gjithqka bon vaki Po qysh i di une rrjeti osht shum i lodht si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove ! E tash ktu te ti nuk po di... neyse une qka kom pa e qka kom ni fola, se faktikisht nuk jom kan me pa rrjetin qysh e keni, amo qysh t`thash qe flasim me t`afermit atje edhe shum dobet osht, edhe e kom lexu neper Internet kshtu qe rezultojke rrjeti me i dobet ne BOTė ! Po sidoqoft une as nuk thom qe jeni mbrapa, as nuk e mendoj at sen !


  Ahh m`fal se harrova... D.M.TH ti kur shkarkon 1 film, psh Iron Man 2 1080p HD ! (Qe e shkarkova une sot, i pat FIX 22GB) Tash nese e shkarkon ti ket filmin, at`her ti e shkarkon ket per 20 minuta ?

 8. #8
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  haha Dhe une nuk shkarkoj me 7MB,se nuk ndodh asnje here qe ta kesh shpejtesin 7 ose 8 MB dhe te shkarkosh me aq,nvaret nka shume gjera serveri faqes ku shkarkon etj etj,une kam 7 MB me ip reale statike qe paguaj 5 euro vetem per Ip ne muaj dhe prap nuk shkarkoj dot me 7 MB,kjo nuk ndodh.Pastaj nvaret dhe nga ISP.albetelecomii p.sh eshte 0 negative,dhe dajat dhe tezet e tuaja me siguri qe do ta ken me albtelecomin si shumica Shqipetareve,se ne harrojm dicka qe ne Shqiperi nuk ka nje IPS,por ka disa,dhe ne shkojm dhe perplasemi aty ke eshte me e lira,harrojm qe na e fusin sa krahu nga mprapa si Albtelecomi.Po te them dy ISP qe jane me te vertet te mira ketu 1 Primo dhe 2 ABCOM,jane me te vertet te mira,skam degjuar njeri te ankohet nga keto ISP.ka shume gjera qe ndikojn,qe duhen 789 dite te flasim.

 9. #9
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  Aha, ajo munet me kan. Vallaj spo di qka me t`than pra Une po cuditna shum me ket pun, se nuk ma ka mar menja kurr qe keni kaq rrjet t`fort ! Po qe qe gjithqka ka Neyse... nuk po e bojm debat ket pun, se edhe SHQIPERIA perpara osht ka shkon, drejt EUROPėS e nuk osht cudi e madhe nese i ban senet, se duhet mu barazu me Shtetet e Europės, po apet mir, pom vjen mir qe per RRJET nuk po ankoheni

 10. #10
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  veq paguje lekun se edhe ne vendet shqiptare ka internet me hanger lopet,konkretisht ne KS une e kam pa limit se jam staf i nje ISP.

 11. #11
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Kam dėgjuar se ka edhe Internet kabllor nė Shqipėri. E ka provuar dikush nga ju? Jam kurioz tė di shpejtėsitė qė ka ky lloj Interneti dhe cilėsinė qė ka.


  Thanks.

 12. #12
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Me sa kam degjuar ISP qe shperndan internet me kabllor eshte ABCOM dhe eshte mjaft i mire,ka dhe disa te tjera por nuk kam info Peniel.
  Peniel po tek ju si eshte interneti ne shpejtesi dhe ne cmim????

 13. #13
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel Lexo postimin
  Kam dėgjuar se ka edhe Internet kabllor nė Shqipėri. E ka provuar dikush nga ju? Jam kurioz tė di shpejtėsitė qė ka ky lloj Interneti dhe cilėsinė qė ka.


  Thanks.
  Aktualisht ka 2 muaj qe e perdor AB COM (kabllor)........duket i mire , vetem se cmimi eshte shume i larte per xhepat e shqiptareve.
  Shpejtesia varet nga kontrata
  Per AB COM ne shqiperi paguaj 25 740 leke ne muaj per 1 Mbps Nje cmim relativisht i larte


  Ne athine perdor HOL dhe paguaj 19.90 euro per shpejtesi 6 Mbps ku ne cmim perfshihen edhe 3.5 ore ne muaj falas me tel. fiks ne 48 vende te botes si edhe 20 min. falas me celurare

  Ne nje call centre ne Tirane qe perdor AB COM psh ku punon nje mik i imi si mirmbajtes shpejtesia ishte shume e larte.
  Nga nje matje e bere me speedtest.net doli dowload speed 54.30 Mbps upload speed 18.20 Mbps

 14. #14
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  E njejta me ka dalur edhe mua me Speed Test
  "Nga nje matje e bere me speedtest.net doli dowload speed 54.30 Mbps upload speed 18.20 Mbps"
  por nuk eshte e ver8! As qe ka shanca teorike te jete ajo shpejtesi

 15. #15
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  10 Euro per 1 MB me duket nje gje e arsyshme dhe per familjet e mesme ne shqiperi.

 16. #16
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Me sa kam degjuar ISP qe shperndan internet me kabllor eshte ABCOM dhe eshte mjaft i mire,ka dhe disa te tjera por nuk kam info Peniel.
  Peniel po tek ju si eshte interneti ne shpejtesi dhe ne cmim????

  Kėtu nė Greqi ka shumė kompani qė ofrojnė shėrbime Interneti dhe ēmimet janė tė ndryshme dhe shumė tė mira pėr xhepat e konsumatorit. Nė shtėpi aktualisht kam Internet dhe kompania mė ofron shpejtėsi deri nė 24mbps download dhe 1mbps upload. Lidhja e vėrtetė ėshtė: (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 16.925. Shpejtėsia e vėrtetė e zbritjes tek unė ėshtė 1-1,5-2mbps dhe upload arrin deri nė gjysėm besoj 500kbps.

  Ēmimi qė paguajmė ėshtė 42euro nė muaj duke pasur brenda ofertės telefonata falas nė telefona fiks nė 43 shtete tė botės (pėrfshirė edhe Shqipėrinė), telefonata falas brenda Greqisė nė telefona fiks dhe 60 minuta nė celuar (nė muaj). Dikur zbrisja gb por tani nuk zbres mė sasi tė tilla. Shumica e pėrdoruesve grekė e duan Internetin sipas statistikave qė jep kompania por kjo ėshtė e pamundur me linjat aktuale. Ka linja me fibra optike qė ofrojnė shpejtėsi marramendėse por janė shumė shumė tė shtrenjta. Kėto lloj linjash nuk i ofrojnė pėr shėrbim shtėpiak edhe sikur tė kesh lekė tė paguash. Nė treg janė hedhur edhe kompanitė e telefonave celularė tė cilat ofrojnė edhe shėrbime Interneti me shpejtėsi goxha tė mira por me ēmime pak tė kripura.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Inagurohet “Autostrada Dixhitale” Shqipėri-Kosovė
  Nga vaaldr1n nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2012, 11:22 AM
 2. Thaēi e Berisha do tė pėrurojnė linjėn e internetit Kosovė-Shqipėri
  Nga vaaldr1n nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2012, 08:45 PM
 3. Kosovė apo Dardani?
  Nga Lirenti nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 30-05-2010, 05:44 AM
 4. Berisha: Bashkim kombit, pa kufij Shqipėri-Kosovė
  Nga Enkelejda_24 nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2009, 07:42 PM
 5. Interneti nė Shqipėri. Ku? Si? Sa?Shtatėfishohen pėrdoruesit
  Nga EMAUS nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-02-2008, 04:58 AM