Facebook ka shpalosur se njė broker i tė dhėnave ka qenė duke blerė informata tė identifikuara tė pėrdoruesve tė Facebook nga zhvillues tė aplikacioneve, dhe si rezultat i kėsaj gjiganti social ka vendosur qė disa zhvillues t’i suspendojė pėr gjashtė muaj.

Lajmi, qė u publikua tė premten nė blogun e zhvilluesve tė Facebook, arrin nė momentin kur u bė e ditur se shumė aplikacione tė popullarizuara tė Facebook ishin duke transmetuar tė dhėna tė pėrdoruesve tė Facebook – pėrshirė kėtu emrin e pėrdoruesit, pastaj nė disa raste emrat e miqve tė pėrdoruesit, etj.

“Ne kemi ekzaminuar rrethanat e transfereve tė UID-ve tė pėrdoruesve, dhe kemi zbuluar disa raste kur njė broker i tė dhėnave ka paguar zhvillues pėr UID” thuhej nė blogun e zhvilluesve tė Facebook. “Si rezultat ne do tė veprojmė kundėr kėtyre zhvilluesve duke i suspenduar ata nga veprimet e mėtutjeshme nė Facebook pėr gjashtė muaj, dhe do tė kėrkojmė qė kėta zhvillues tė dėrgojnė tė dhėnat e tyre nė njė auditor nė tė ardhmen pėr tė konfirmuar nėse janė nė rregull me politikat tona”.

Facebook nuk ka identifikuar brokerin e tė dhėnave qė po blinte informatat, por ka thėnė se kanė arritur njė marrėveshje me Rapleaf, njė kompani me bazė nė San Francisco qė mė parė ėshtė identifikuar se ka pranuar disa informata tė pėrdoruesve. Facebook ka thėnė se Rapleaf ėshtė pajtuar tė fshijė tė gjitha informatat e ID-ve tė pėrdoruesve, qė i ka nė posedomi dhe ėshtė pajtuar qė tė mos bėjė aktivitet tjera nė rrjetin social.
Nė lajmin e postuar, Facebook ka shtuar se “nuk ka shitur kurrė dhe kurrė nuk do tė shesė informata tė pėrdoruesve” dhe se ka “zero tolerancė pėr broker tė tė dhėnave sepse ata nėnvlerėsojnė vlerėn e pėrdoruesve qė presin nga Facebook”. /pcworld.al