Gjatė kėtij muaji pėrdoruesve do tė duhej t’u ofrohej versioni i ri i sistemit operativ iOS, tani edhe pėr pronarėt e pajisjes iPad.

Kėto ditė Apple ka filluar t’u shpėrndajė programuesve versionin Golden Master tė iOS 4.2, i cili pėrdoruesve do tė duhej t’u ofrohet para fundit tė kėtij muaji.
Ky version i iOS ėshtė i dedikuar edhe pėr pėrdoruesit e iPad, tė cilėt do tė marrin edhe mundėsinė pėr tė ekzekutuar mė shumė aplikacione njėherėsh (multi-task), organizimit tė aplikacioneve nė harta dhe funksionalitete tjera tė iOS 4.x, i cili qysh mė herėt ėshtė i pranishėm nė pajisjet e popullarizuara iPhone e iPod Touch.

Nė mesin e risive tė kėtij versioni tė sistemit operativ theksohet edhe mundėsia e kėrkimit tė faqeve tė internetit nga shfletuesi Safari, mbėshtetja pėr shtypjen pa tela tė dokumenteve (AirPrint) si dhe mundėsia streaming e multimedias - AirPlay. /Telegrafi/