Forcat Ajrore tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės paralajmėrojnė se pėrdorimi i Web-eve mund tė zbulojė vendndodhjen e pėrdoruesit nė botė.

Forcat Ajrore Amerikanė kanė paralajmėruar trupat e tyre se pėrdorimi i facebook-ut ose rrjeteve tė tjera sociale mund t’i bėjė me dije armikut vendin se ku ndodhet.

Paralajmėrimi, i postuar nė Websitet e brendshme dhe tek komandot, shpreh shqetėsimet se teknologjia e re i mundėson pėrdoruesit tė lokalizojė vendndodhjen e tij nė hartė, thotė Associated Press.

Mesazhi thotė se pėrdorimi i pakujdesshėm “mund tė shkatėrrojė operacionet e sigurisė dhe implikimet private”.

Edhe ushtria amerikane mund tė t’u dėrgojė pėrbėrėsve tė saj njė mesazh tė ngjashėm.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė rreth 95 mijė trupa nė Afganistan dhe rreth 50 mijė trupa nė Irak