Astma sipas shkencėtarėve italianė ėshtė njė rrezik tjetėr potencial pėr pėrdoruesit e Facebook-ut.

Nė fakt, ekspertėt kanė konstatuar se ata qė lėngojnė nga astma janė mė tė rrezikuar nga sulmet, nėse janė anėtarė tė rrjetit social, pėr shkak tė stresit qė pėrjetojnė, transmetojnė mediet britanike. Njė shembull ideal pėr kėtė ėshtė njė 18-vjeēar anonim, i cili pėrjetoi sulme tė astmės, kur kuptoi se e dashura e ka lėnė pėrmes Facebook-ut, e fshiu dhe e bllokoi.

Gjithashtu, ekspertėt shtojnė se Facebook ėshtė bėrė lloji mė i ri dhe mė i shpeshtė i stresit te adoleshentėt, duke paralajmėruar pėr ekspozim mė tė pakėt, veēanėrisht nėse vuani nga astma apo sėmundje tė ngjashme.