Kompania me bazė nė Palo Alto, California, ka thėnė se tė hyrat neto pėr ēerekun e katėrt fiskal, qė mori fund me 31 tetor, janė rritur nė 2.5 miliard dollarė apo nė 1.10$ pėr aksion. Qė do tė thotė se bėhet fjalė pėr njė rritje prej 5% nė krahasim me vitin e kaluar.

Rezultatet kanė pėrfshirė edhe pagesat e njėanshme qė nėnkuptonin 23 cent nė total pėr aksion, qė kishin si synim shkurtimin e kostove dhe blerjet. Pa llogaritur pagesat, HP tha se ka fituar 1,33$ pėr aksion. Analistėt nga Thomson Reuters, qė zakonisht pėrjashtojnė gjėrat e njėanshme nga parashikimet e tyre, kishin parashikuar pėrfitime prej 1.27$ pėr aksion.

Shitjet u rritėn 8% nė 33.3 miliard dollarė, duke tejkaluar parashikimet e analistėve qė silleshin nė 32.8 miliard dollarė. Sipas asaj qė u prezantua thuhet se shitjet mė tė larta tė kompjuterėve personal dhe shitjet e serverėve kanė ndihmuar nė paraqitjen e rezultateve mė tė mira. /pcworld.al