Sipas tė dhėnave nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Facebook sė shpejti mund tė llogarisė atė qė deri para pak kohė ka qenė e paimagjinueshme, qė do tė bėhet faqja e internetit me mė shumė vizita sesa “i gjithėfuqishmi” Google.

Kompania amerikane pėr analiza “Hitwise” thekson se rritja vjetore e Facebookut ka qenė fenomenal, e gjatė javės sė kaluar rrjeti mė i popullarizuar online ka shėnuar mbi tre pėr qind mė shumė vizita dhe katėrfish mė shumė shfletime tė faqeve sesa Google.

Sipas kėtyre tė dhėnave, Facebook ėshtė faqja mė e popullarizuar nė SHBA.


Edhe njė kompani tjetėr, “comScore”, ka publikuar tė dhėnat tė cilat tregojnė se Facebook pėr njė vit ėshtė rritur pėr 55 pėr qind.

Megjithatė, kjo kompani thotė se Facebook nė tetor ka pasur 151.13 vizita unike, qė ėshtė diē mė pak se 173.3 tė Google, i cili edhe mė tutje, sipas kėtij burimi, dominon me trafikun e internetit.

Ekspertėt vlerėsojnė se shtimi i pandalshėm apo pėrmirėsimi i shėrbimeve po ashtu i ka ndihmuar rritjes sė Facebookut. /Telegrafi/