Acer sjell nė realitet laptopin me ekran tė dyfishtė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Post Acer sjell nė realitet laptopin me ekran tė dyfishtė

  Receta Gatimi


  A do t’i takojnė tastierat fizike sė shpejti tė kaluarės? Nė njė event tė New York, Acer tė martėn njoftoi koncenptin e saj mė tė ri pėr njė laptop: Acer Iconia.


  Emri ėshtė i pėrshtatshėm duke pasur parasysh se ky ėshtė njė laptop i parė qė lė nė baltė njė tastierė fizike nė favor tė njė ekrani tė dyfishtė, tė bashkangjitur me njė faktor pėrcaktues, identik sikur me njė laptop standard. Iconia punon me Windows 7 Home Premium, dhe pėrmban njė ekran 14-inēėsh, me definicion tė lartė tė paketuar nė njė dizajn tė bukur, qė mbyllet. Ekrani i sipėrm luan rolin e monitorit primar, derisa ekrani qė qėndron paralel me sipėrfaqen e ekranit tė sipėrm shėrben si njė panel pėr navigacion, e cila shfaq njė tastierė tė gjerė nė ekran, njė touch-wheel dhe kontrollorė on-screen touch, apo edhe njė vazhdim tė imazhit nga ekrani primar. Mundėsitė tjera nė mėnyrė efektive sigurojnė njė pajisje telefonike me ekran tė dyfishtė pėr prezantime apo edhe faqe komplekse pėr studime pėrgjatė dy monitorėve, apo tė shikoni njė dokument nė njėrin monitor, dhe njė tjetėr nė monitorin e dytė.

  Mendojeni sikur njė panel kontrolli i Star Trek: The Next Generation ka ardhur nė jetė. Acer ka projektuar mbulesėn e ndėrfaqes, tė quajtur Acer Ring, dhe qė e bėn tė lehtė qasjen e dokumentit nga uebfaqet, ridimensionimin e fotografive, dhe navigimin e pėrmbajtjes suaj tė bibliotekės. Njė SDK pėr kėtė projekt nuk do tė jetė nė dispozicion deri nė dhjetor, kėshtu qė tani pėr tani ju do tė jeni tė kufizuar nė ēfarėdo pėrgatitje tė softuerit qė Acer ka projektuar. Nga prezantimi demo nė New York, duket se Acer ka vėnė njė pėrpjekje tė madhe nė sigurimin e kontaktit tė optimizuar me prekje. Pėr shembull, tė vendosni pesė gishtėrinjė nė sipėrfaqen e ekranit tė rrafshėt do tė aktivizohet ndėrfaqja Acer Ring, qė mundėson qasjen nė fotot tuaja dhe muzikėn, si dhe shfletimin nė Web.

  Nė veēanti, Acer ėshtė duke theksuar konsumin dhe qasjen nė multimedia shumė lehtė, sidomos duke pasur parasysh futjen e sistemit pėr prezantimin e pėrmbajtjes sė materialit tuaj, Alive, nė SHBA nė qerekun e dytė tė 2011, dhe Clear-fi, njė pajisje e rrjeteve pėr ta bėrė tė thjeshtė hyrjen tuaj nė pėrmbajtjen e tė gjitha pajisjeve dhe shėrbimeve tė njohura ne ueb siē janė Facebook dhe Flickr. Techradar.com nė ndėrkohė ka njoftuar se Acer Iconia pėrmban njė Calpella i5 procesor, Intel HD graphics, 2x DDR3 memorje, dhe njė bateri me jetėgjatėsi deri nė rreth tre orė. Sistemi gjithashtu ka njė port USB, Wi-Fi dhe njė lidhje 3G, si dhe HDMI.

  Derisa dizajni unik Iconia morri njė pjesė tė madhe tė vėmendjes, Acer gjithashtu paraqiti tableta tė Android 7-inēėshe dhe 10-inēėshe, tablet 7-inēėshe me Windows 7, dhe 5-inē smartphone Android. Tableta e Windows ka tė ngjarė tė dal nė treg nė shkurt, sipas shefit ekzekutiv, Gianfranco Lanci. “Pėr tė tjerėt, kjo ėshtė mė pak nėn kontrollin tonė. Kjo varet kur sistemi operativ i Android ėshtė nė dispozicion,” tha anci. “Ne nuk duam qė tė nxjerrim njė tablet me njė telefon me sistem operativ.”/pcworld.al

 2. #2
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  Shume i bukur, me pelqen...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pikture apo Realitet?
  Nga ReniX nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-08-2010, 06:43 PM
 2. Kam nje problem me laptopin
  Nga bleron12 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 22-06-2010, 05:39 PM
 3. Ekran i ri 24 inē nga Acer
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-11-2009, 09:08 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-10-2009, 11:50 AM
 5. Peugeot 4007 me friksion tė dyfishtė
  Nga aurel nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-09-2009, 07:39 PM