Grupi yt i gjakut ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm, qė ndikon sė tepėrmi dhe nė mėnyrėn tėnde tė ushqimit. Cilat janė karakteristikat ushqyese sipas grupit tėnd tė gjakut? Cilat janė ushqimet e dobishme dhe ato tė dėmshme?

Grupi 0, karakteristikat

• Eshtė njė ndėr grupet mė antike tė gjakut dhe qė i pėrket mėse 40 % tė popullsisė evropiane.
• Subjektet mė kėtė grup gjaku paraqesin nė pėrgjithėsi njė aparat tretės shumė aktiv, por jo shumė tė pėrshtatshėm me ndryshime tė ambientit dhe mėnyrės sė tė ushqyerit.
• Kėshillohet njė aktivitet fizik i rregullt dhe intensiv.

Kėshilla dietike

1. Mundohuni tė kufizoni drithėrat dhe nė veēanti grurin.
2. Zgjidhni peshkun dhe mishin e hollė, duke u pėrpjekur tė rralloni sa mė shumė sallamin dhe mishin e konservuar.
3. Kufizoni konsumin e qumėshtit dhe prodhimeve tė tij.
4. Hani sa mė shumė fruta dhe perime, kėto tė fundit tė shoqėruara me vaj ulliri.
5. Mos e teproni me kafe dhe me pije me gaz, sidomos Coca-Cola.
6. Mos e teproni me pijet alkoolike, maksimumi njė gotė verė pėr ēdo vakt.