Receta Gatimi

Hani... ilaē


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11

  Hani... ilaē

  Misri si ilaē

  Sot misri radhitet nė drithėrat mė tė rėndėsishėm nė botė. Shėrben pėr ushqimin e njeriut, ndėrsa pėrdoret edhe nė pėrpunimin e prodhimeve industriale.
  Misri pėrmban shumė pak yndyrė, ndėrsa ėshtė i pasur me niseshte, albumina dhe sheqer. Pėrmban vitamina B dhe C, thartirė folike, fosfor, kalium dhe magnez. Me pjekje ose zierje, misri bėhet akoma mė i shėndetshėm, sepse lirohen molekulat tė cilat e mbrojnė organizmin nga ndikimet e dobėta tė radikalėve tė lirė. Kokrrat e misrit janė tė pasura me fijeza tė cilat e ulin nivelin e kolesterinės nė gjak. Misri mbron nga kanceri, nga sėmundjet e zemrės, nga katarakti dhe nga sėmundja e Alzhaimerit.
  Misri u rekomandohet edhe shtatzėnave nė tre muajt e parė. Nė mjekėsinė popullore ėshtė i vlefshėm sidomos tufa e misrit, qė ėshtė mjet i jashtėzakonshėm pėr tajit jen e urinės si dhe mjet shumė i dobishėm dhe jo i dėmshėm pėr dobėsim (ulje tė peshės). Pėrmban shumė fijeza bimore dhe kėshtu zvogėlon rrezikun nga shfaqja e kancerit tė zorrės sė trashė.

  Ēaji nga tufa e misrit pėrdoret te rastet e sėmundjeve tė rrugėve urinare, te sėmundjet e zemrės, edemat dhe reumatizmi. Nėse pėrdoret njė kohė tė gjatė, i zbėrthen gurėt dhe e qet rėrėn nga veshkat.
  * 1 lugė e tufės sė tharė tė misrit qitet nė 3 dl ujė tė valė. Zien 3 minuta. Pihet 3 herė nė ditė nga njė filxhan ēaj.
  Pėr uljen e tensionit tė gjakut: 3 lugė miell misri qiten nė 3 dI ujė tė ftohtė. Lėngu i pėrgatitur nuk duhet tė pėrzihet. Mielli lihet nė fund tė enės si telfe. Ky lėng duhet pirė ēdo ditė, pėr njė periudhė tė gjatė kohore, ndėrsa kujt i pėlqen, mund ta shfrytėzojė nė vend tė ujit.

  Ēaji pėr dobėsim:

  * 40 g kokrra misri qiten nė l litėr ujė dhe zihen 10 minuta. Ēaji i pėrgatitur pihet gjatė ditės nė sasi tė vogla.
  * l lugėz e tufės sė tharė mirė (nėse nuk ėshtė plotėsisht e tharė humb nga efekti), pėrvėlohet me njė filxhan ujė tė valė, lihet pėr disa minuta dhe kullohet. Merret nga l lugė ēaji tė nxehtė tė pasheqerosur ēdo 2-3 orė.

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Cdo ushqim natyral eshte me i shendetshem.Mir se nuk kam problem till me mbipesh, se pretoj cfar thon kta...konsumo: ushqim natyral do jesh super.....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fara e zeze, ilac per cdo semundje !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 15-03-2013, 09:31 PM
 2. Kafeja, ilaē pėr pėrtacėt
  Nga olsii nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 24-04-2012, 01:52 PM
 3. Misri mund tė shėrbejė edhe si ilaē
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:40 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-07-2010, 11:44 PM
 5. Ilac per varesine ndaj alkoolit
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 06:24 PM