Sporti pėr fėmijėt


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Sporti pėr fėmijėt

  Receta Gatimi

  Specialistet shprehen se prindėrve ju takon tė merren mė shumė mė fėmijėt e tyre dhe t’i angazhojnė ata mė shumė nė aktivitete sportive, por qė gjithēka duhet tė organizohet sipas moshės sė fėmijės. Ata shprehen se “kompjuteri” dhe “televizori” janė dy faktorė qė ndikojnė drejtpėrsėdrejti nė aktivitetet sportive tė fėmijėve.

  Specialistėt japin disa sugjerimi lidhur me mėnyrėn se si prindėrit duhet tė adresojnė fėmijėt e tyre sipas dhuntive dhe moshės qė ata kanė:

  Aktivitetet pėr grupin 2-5 vjeē: Pėr fėmijėt qė sapo kanė nisur tė ecin dhe ata qė shkojnė nė arsimin parashkollor, mund tė bėhen disa lėvizje dhe ushtrime sportive, por nuk ėshtė e pėrshtatshme qė ata tė aktivizohen nėpėr sporte tė ndryshme, pasi mosha ėshtė ende e vogėl. Mė e mira pėr ta, ėshtė liria nė veprimet e tyre. Ata mund tė lejohen tė luajnė, tė vrapojnė, tė notojnė tė shoqėruar, tė hipin nė biēikletė etj, por qė pranė tyre duhet tė jetė edhe njė familjar.

  Aktivitetet pėr grupin 6-7 vjeē: Me rritjen e fėmijėve, edhe pėrqendrimi i tyre ndryshon. Ata bėhen mė bashkėpunues dhe mė bindės ndaj atyre qė ju kėrkon. Pėr kėtė, nė kėtė moshė mund tu sugjerohen kėto lloje sportesh: basketboll, futboll, gjimnastikė, not, tenis, golf, atletizėm, etj.

  Aktivitetet pėr grupin 8 vjeē: fėmijėt e kėsaj moshe, mund tė angazhohen nė tė gjitha llojet e sportit. Nė kėtė moshe, mund tė fillohet edhe me sportet e vėshtira qė paraqesin pėrballje fizike.

  Detyrat qė u takojnė familjeve?

  - Nėse fėmija juaj nuk merret me ndonjė sport tė caktuar, atėherė mund tė pėrdoren edhe mėnyra tė tjera qė vėnė atė nė lėvizje si psh shėtitje familjare nėpėr parqe, ecje me biēikletė, piknik etj
  - Duhet tė nxisni fėmijėt tuaj qė tė jenė pjesė e lojėrave tė ndryshme. Pėr kėtė, duhet tė krijoni deri diku edhe kushtet. Pėrpiquni ti angazhoni ata me shokėt dhe shoqet.
  - Nėse fėmija juaj humbet nė diēka, bėjeni qė ai tė ndiej se ju e doni sėrish dhe pa asnjė ndryshim nga mė parė. Mos harroni qė qėllimi i kėsaj ėshtė qė fėmija tė fitojė besimin tek vetja dhe tė zhvillojė talentet e tij.
  - Jini real nė mundėsitė qė fėmija juaj paraqet
  - Mos e shtyni fėmijėn tė marrė pjesė nė aktivitete qė nuk dėshiron
  - Jini mė parė vetė optimist dhe dėshirues tė sportit. Nė kėtė mėnyrė, ju do tė bėheni njė shembull pėr fėmijėn tuaj. Mos harroni se fėmijėt ndikohen mė shumė nga ata qė shikojnė, se sa nga ato qė dėgjojnė

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  shume e drejte ardona...sporti i ben shume mire si femijeve dhe te rriturve. nqse nuk ke mundesine qe ti cosh femijet neper kurse te ndryshme , mjafton nje biciklete e nje vrap mbasdite, edhe prinderve u ben mire edhe femijet jane ne levizje.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sporti tė bėn mė tė zgjuar
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-03-2012, 07:54 PM
 2. Sporti 4x4 Extrem
  Nga gjendar nė forum Sportet nėpėr botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-01-2011, 02:03 PM
 3. Sporti i ri: hedhja e celularit
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 07:14 AM
 4. Te zgjat sporti?
  Nga Altin111 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 07-01-2009, 12:57 PM
 5. SPORTI NE TV & SATELIT
  Nga Altin111 nė forum Kampionate botėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 06-12-2007, 07:34 AM