Marc Andreessen theu disa kritika nė terren pėr Ueb shfletuesin prapa nė 1994, Netscape Navigator, ndoshta uebshfletuesi me mė ndikim (dhe, nė disa raste, produkti mė i mirė nė teknologji) i tė gjitha kohėrave.


Navigator ka dorėzuar risi tė padėgjuara, siē ishin mundėsitė qė uebfaqet tė hapen nė dhe tė shkarkohen pjesė pėr pjesė, nė vend tė sistemit qė shfletuesi tė qėndrojė nė njė faqe tė zbrazėt derisa ēdo bit i faqes ngarkohet, dhe pastaj tė na paraqitet.

E tani, tė kthehemi nė nėntor 2010. Andressen bėn pjesė tani nė konfigurimin e shfletuesit tė ri tė quajtur RockMelt. Andreessen kishte filluar edhe njėherė themelimin e kodit nė burim tė hapur pėr ta krijuar Google Chrome (Netscape ėshtė ndėrtuar nė Mosaic). Por nė vend qė tė krijonte shfletues tė ndarė pėr uebfaqe, RockMelt merr statusin e njė shfletuesi me instant-sharing, nėpėrmjet integrimit tė ngushtė me Facebook.

Rezultati pėrfundimtar ėshtė shumė i shkėlqyeshėm: Njė pėrdorues i cili kalon kohėn nė pėrditėsimin e profilit tė tij nė Facebook, ndan linqet me miqtė, dhe bisedon me miqtė nė Facebook do tė gjej shumė gjėra pėr t’u pėlqyer tek RockMelt, e cila kryen detyrat me thjeshtėsi click-drag-drop. Nėse ju doni tė shkoni kudo nė Web, dhe nuk e lėni pas Facebook-un, RockMelt ėshtė pėr ju.

RockMelt vijon gjurmėt e shfletuesve tė ndryshėm, veēanėrisht siē ėshtė Flock. Ndėrfaqja ėshtė pothuajse identike me ndėrfaqen e Chrome, me tė njėjtin bar pėr navigacion dhe menytė minimale drop-down. Ndryshimi qėndron tek butoni Share, ku ju mund tė ndani menjėherė faqet qė jeni duke i shikuar me miqtė dhe familjen nė Facebook.

RockMelt ėshtė falas, por pėr tani, kėrkon ftesė pėr tė marrė njė kopje. Ju mund ta kėrkoni njė pėrmes faqes sė internetit RockMelt, ose nga njė mik i cili tashmė e ka tė instaluar./pcworld.al