Nė mes pritjesh dhe njė doze skepticizmi, tė ashtuquajturit "vrasėsit e Facebook" mė nė fund e kanė filluar versionin Alpha tė faqes sė tyre, tė quajtur Diaspora.

Zyrtarėt e kėsaj faqe thonė se ata tashmė kanė dėrguar ftesat e para tek njerėzit qė e kanė pėrkrahur idenė e tyre fillimisht. Njė e tillė ka mundur tė ju vijė edhe juve, nėse jeni prej atyre qė besoni nė kėtė projekt.

Pėr tė gjithė ata qė nuk e dinė saktėsisht se si funksionon kjo faqe, mė poshtė ėshtė njė pėrshkrim i shkurtėr.

Diaspora ju lejon tė bėni ēfarėdo qoftė qė ju pėlqen tė bėni online, si: cicėrima nė Twitter, shpėrndarja e vegzave dhe fotografive, postimi i “gjėrave” nė Flickr, ndėrsa tė dhėnat tuaja mbeten plotėsisht nėn kontrollin tuaj.

Ju e posedoni informacionin tuaj dhe vetėm ju mund t’i lejoni njerėzit pėr tė parė atė qė ju dėshironi, thjesht pėrmes krijimit tė njė "liste" tė njerėzve, pa pasur nevojė pėr ndryshime tė vazhdueshme nė funksionet tuaja tė privatėsisė.

Nė fakt, Diaspora nuk ėshtė njė faqe e vetme, por pėrkundrazi shumė njerėz e pėrdorin tė njėjtin softuer pėr tu lidhur dhe pėr tė formuar njė rrjet. / Telegrafi /