Shkencėtarėt nga Harvardi nė eksperimentet e tyre tė kryera nė minj kanė demonstruar mundėsinė e rigjenerimit tė indeve dhe parandalimin e procesit tė plakjes.

Ishte treguar qė rolin kyē e luajnė telomerat qė janė njė masė mbrojtėse tė vendosur nė skaj tė kromozomeve.

Po ashtu ishin kryer edhe disa teste shtesė, ndėrsa tek kėto kafshė kishte ardhur deri tek ndjenja e tė nuhaturit, pastaj ishin tė pėlleshėm, volumi i trurit ishte shumė i zvogėluar.

Mė pas tė gjitha indet ishin zėvendėsuar me indet e procesit tė ‘ripėrtėritjes’.

Ndikime dhe pėrparime nė indet e ripėrtėritjes ishin vėrejtur menjėherė pas disa muajve.

Sipas shkencėtarėve, nuk do tė kalojė edhe shumė kohė kur ata me lejen pėrkatėse njė eksperiment tė tillė do ta kryejnė edhe te njerėzit, eksperiment qė sipas tyre do tė jetė mjaft i rėndėsishėm pėr qenien njerėzore nė pėrgjithėsi