Ndryshimet e fundit nė Facebook nuk duken si ndryshime tė mėdha qė nė tė vėrtetė ju shfaqin diēka tė re, ata thjesht jua prezantojnė atė nė njė mėnyrė tjetėr.


Gjatė ditėve tė kaluara, Facebook ka bėrė disa ndryshime kozmetike nė faqet personale tė profilit. Shumica e ndryshimeve nė shabllonet e profilit tė Facebook, mua personalisht mė duken sikurse ndryshimet e menyve nėpėr kafene dhe restaurante. Nuk ka rėndėsi se ēka porositni, secili artikull nė meny ka pėrmbajtje tė njėjtė- si p.sh. mishi, djathi, sosi, dhe nė disa raste edhe perimet. Kur njė restaurant dėshiron t’i shtoj diēka tė “re” menysė, ata vetėm ripėrsėrisin dhe pėrziejnė pėrmbajtjen, ripaketojnė dhe nė fund fare e lansojnė atė.

Prandaj, edhe ndryshimet e Facebook nuk duken si ndryshime tė mėdha qė nė tė vėrtetė ju shfaqin diēka tė re, ata thjesht jua prezantojnė atė nė njė mėnyrė tjetėr.

Njė pamje e re.


Nė mėnyrė shumė tė thjesht, ata vetėm kanė bartur profilin e biografisė dhe informacioneve nga ana e majtė nė pjesėn e sipėrme tė faqes. Gjithashtu kanė shtuar edhe disa foto tė reja ku ju jeni etiketuar pėr t’ju bashkuar informacioneve tė pėrgjithshme nė lidhje me atė person. Fotot gjithashtu kanė njė mėnyrė shumė tė veēantė pėr t’i personalizuar gjėrat, duke na dhėnė njė pamje gjithėpėrfshirėse pėr dikė dhe jetėrat e tyre nė pėrgjithėsi. Disa thonė se kjo duket si rrėmujė. Mua personalisht mė pėlqen sepse mund tė kem njė ide tė shpejt pėr dikė dhe tė largohem pa bėrė ndonjė gėrmim shtesė.
Grupimi i miqve.

Tash mund tė theksoni miqtė pėr shumė arsye, tė krijoni grupe tė reja miqsh, ose tė veēoni listat ekzistuese tė miqve. Mė pėlqen organizimi i lajmeve nga faqet e miqve dhe familjarėve tek bashkėpunėtorėt apo kontaktet e tjera. Kjo veēori do tė zė pėrdorim shumė tė madh dhe do tė jetė shumė e popullarizuar pėr gjeneratat e reja. Do tė jetė shumė interesant tė shohim se si do tė pėrdorin tinejgjerėt kėtė veēori.

Pėrvoja tė reja.


Sipas Facebook, “profili i ri do tė ju ofroj mundėsi pėr tė ndarė aktivitetet dhe interesat tuaja. Ju mund tė listoni projektet qė keni bėrė nė punė, lėndėt qė keni mbajtur nė shkollė, si dhe muzicientėt dhe klubet sportive tė preferuara, e shumė e shumė tjera.”Sa mė pėrket mua, unė jam duke e bėrė njė gjė tė tillė nė baza ditore. I vetmi ndryshim tani ėshtė se mund tė etiketoni Facebook Places nė njė nivel mė tė detajuar. Tanimė keni mundėsinė qė jo vetėm tė tregoni se ku jeni, por edhe tė tregoni se ēfarė jeni duke bėrė, dhe me shoqėrimin e kujt. Megjithatė, mua personalisht mė pengon kjo veēori pėr shkak se Facebook ēdo ditė e mė shumė po i shėndrron gjėrat nė diēka shumė personale nė vend se tė na bėjė tė fokusohemi nė pėrjetimin e kėtyre gjėrave.

Pėrmirėsimi i faqeve dhe fotove.


Me ndihmen e veēorisė e re tė “listimit infinit”, ėshtė shumė mė e lehtė tė shfletoni tė gjitha fotot. Derisa shfletoni njė profil, ju do tė vėreni se shiriti vertikal i navigimit vazhdon tė rregullohet dhe tė bėhet mė i shkurtėr, duke ju mundėsuar qė tė listoni mė lehtė shumė foto tjera. Natyrisht se tė gjithė kemi mundur tė jetojmė edhe pa kėtė veēori por ėshtė mirė qė tė mos gėrmoni shumė nėpėr fotot e tė tjerėve. Nėse mosarritja e fundit tė njė faqeje ju pengon, atėherė kjo gjė me siguri se do tė ju nevrikos shumė.

Ekzistojnė edhe disa nuance tė tjera por qė janė pothuajse tė njėjtat gjėra qė kanė qenė mė parė.