Facebook nuk pranoi ofertėn 15 miliardė dollarėshe tė Microsoft


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Post Facebook nuk pranoi ofertėn 15 miliardė dollarėshe tė Microsoft

  Receta Gatimi


  Tė premtėn nė njė konferencė pėr teknologji nė Paris, njė ekzekutiv i Microsoft-it pranoi qė ndėrmarrja ishte munduar qė tė blinte Facebook-un por nuk ia kishte arritur. Kjo gjė kishte ndodhur para tri viteve.

  Shefi zyrtar i ekzekutivit tė Facebook-ut, Mark Zuckerberg, nuk e pranoi ofertėn prej 15 miliardė dollarėsh nga Shefi zyrtar i ekzekutivit tė Microsoft-it Steve Ballmer, sipas Fritz Lanman, udhėheqės i ndėrmarrjes Microsoft pėr strategji dhe blerje. Lanman shpalli kėtė informatė pėr kėtė marrėveshje tė pa kryer gjersa fliste nė konferencėn pėr teknologji LeWeb.

  “Po, ne provuam qė tė blejmė Facebook-un,” tha Lanman gjatė njė interviste nė skenė, sipas njė raporti tė TechCrunch.

  Lanman mė tutje shtoi qė kur Facebook-u nuk pranoi ofertėn e Microsoft-it, Microsoft-i mė pas investoi 240 milionė dollarė pėr njė pjesė tė aksioneve nė ndėrmarrje.

  Microsoft-i dhe Facebook-u vazhdojnė qė tė punojnė sė bashku. Nė tetor ata lajmėruan qė ishin duke u pėrgatitur pėr tė bėrė kėrkimin mė shoqėror. Si pjesė e bashkėpunimit, kėrkimi i Facebook-ut, qė ėshtė i realizuar nga Bing-u i Microsoft-it, ėshtė duke e bėrė mė tė lehtė gjetjen e njerėzve nė faqet e tyre nė rrjetet shoqėrore.

  Lanman tha qė Facebook do tė mundte njė ditė tė ishte i vlefshėm si Microsoft-i.

  “Ėshtė e lehtė tė thuhet qė Microsoft-it i humbi mundėsia e madhe pėr ta blerė Facebook-un kur Ballmer-i takoi Zuckerberg,” tha Dan Olds, njė analist Grupin pėr Kėshilla Gabriel. “Por Microsoft-i i ofroi njė shumė tė madhe tė hollash dhe sėrish nuk u pranua. Pasi qė ndėrmarrja ėshtė private, mė e mira qė mund tė bėnte Microsoft-i ishte qė tė blinte njė pjesė tė vogėl tė aksioneve pėr 240 milionė dollarė.

  Vendimi i Zuckerberg-ut ishte i mirė. “Kush do tė thoshte qė Facebook-u do tė ishte pėrafėrsisht i suksesshėm sa ėshtė tani nėse do ta kishte blerė Microsoft-i dhe ta udhėhiqte atė?” pyet Olds. “Ajo qė mund tė paramendojmė ėshtė qė Microsoft-i mund ta kishte prishur atė.” /pcworldalbanian

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Facebook eshte Qeveri mevete

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Sa ta marri Microsoft, te gjithe do protestojne. Firma antipatike per disa njerez!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Facebook tani vlen 65 miliardė dollarė?
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-03-2011, 07:39 PM
 2. Si fitoi rrjeti Facebook 1.86 miliardė dollarė nė vitin 2010?
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2011, 09:45 AM
 3. Google blen ndėrtesė 2 miliardė dollarėshe nė New York
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-10-2010, 06:17 PM
 4. Tė ardhurat e Facebook pritet tė arrijnė nė 1.2 miliardė dollarė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 02:02 PM
 5. Microsoft shton Facebook nė Outlook
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2010, 04:42 PM