Mark Zuckerberg, bashkėthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebook, pėlqen tė thotė se ueb faqja e tij sjellė njerėzit mė afėr njėrit tjetrit, duke i ndihmuar ata qė tė bėjnė botėn njė vend mė tė mirė. Por nė njė temė tė shtjelluar nė New York Times, pėrshkruhet roli i policisė virtuale tė kėtij rrjeti social, ku veēanėrisht theksohet sfida me lirinė e shprehjes.


Dave Willner, 26 vjeē, njė njeri i thjeshtė i veshur me pantallona tė zakonshėm dhe bluzė me mėngė tė shkurtra, pak i ngjason njė polici. Pavarėsisht kėsaj ai dhe kolegėt e tij nė Facebook “ekipi i urrejtjes dhe ngacmimit” janė pjesė tė policisė virtuale tė ngarkuar me detyrėn pėr tė larguar pėrmbajtje qė bie ndesh me rregullat e pėrdorimit tė Facebook dhe qė ėshtė ilegale. Kjo i vendos ata nė front tė debatit rreth lirisė sė shprehjes nė internet.

Roli ėshtė vėnė nė fokusim tė mprehtė javėn qė shkoi pas kontroversitetit WikiLeaks qė vloi nė ueb, me sulme tė koordinuara nė faqe tė kompanive dhe qeverive tė mėdha, tė cilat nga grupi i quajtur “Anonim” u etiketuan si armiqėsore.

Facebook largoi njė faqe tė pėrdorur nga pėrkrahėsit e WikiLeaks pėr tė organizuar sulme hakimi nė faqe tė kompanive si PayPal dhe MasterCard, nėn pretekstin se faqja ka shkelur rregullat e pėrdorimit, qė ndalojnė pėrdorimin e materialit qė nxit urrejtje, kėrcėnim, pornografi apo inicion vepra dhune apo ilegale. Por nuk largoi vet WikiLeaks nga Facebook Pages.

Vendimi pėr tė lejuar WikiLeaks ilustron kompleksitetet me tė cilat merret kompania pėr ēėshtje aq tė dallueshme siē ėshtė kontroversiteti, fyerja verbale mes tinejxherėve, ndjekje e bindjes seksuale dhe jotoleranca ndėrfetare. Me dominimin e Facebook nė ueb – ku mė shumė se 500 milion pėrdorues tė saj ngarkojnė mė shumė se njė miliard to copės sė pėrmbajtjes nė ditė – roli i faqes si arbitėr i lirisė sė shprehjes po bėhet ēdo ditė e mė shumė i shprehur.


“Facebook ka mė shumė fuqi tė pėrcaktojė se kush mund tė flas dhe kush mund tė dėgjohet anembanė botės sesa ēfarėdo drejtėsie e Gjykatės Supreme, Mbret apo President” tha Jeffrey Rosen, njė profesor i ligjit pranė Universitetit Geroge Washington pėr New York Times, i cili ka shkruar rreth lirisė sė shprehjes nė internet. “Ėshtė me rėndėsi qė Facebook po ushtron fuqinė e saj me kujdes dhe po mbron lirinė e shprehjes mė shumė”.

Por rrallė Facebook kėnaq secilin. Ēfarėdo pėrmbajtje – fotografi, video, faqe apo mesazh mes dy individėve – mund tė fyej dikė. Vendimet e kompanisė pėr tė mos larguar material tė lidhur me Kundėrshtimin e Holocaust-it apo faqeve kritike ndaj fesė Islame dhe feve tjera, kanė irrituar grupe tė avokatėve dhe kanė nxitur qė disa shtete tė huaja tė bllokojnė pėrkohėsisht faqen.

Disa kritikė thonė se faqja nuk bėnė aq sa duhet pėr tė parandaluar disa abuzime tė caktuara e nganjėherė thonė se kompania reagon shumė ngadalė ndaj problemeve. Megjithatė Facebook thekson se vazhdimisht po punon nė pėrmirėsimin e veglave tė saja pėr tė raportuar dhe pėr tė tentuar edukimin e pėrdoruesve tė saj. Nė kėtė pikė vihen nė funksion njerėzit si Willner tė cilėt janė polic virtual qė ndjekin pėrmbajtje ofenduese dhe largojnė profile false tė krijuara nga njerėz apo mashtrues. Willner dhe kolegėt e tij tentojnė tė mirėmbajnė dhe tė luftojnė atė qė bie nė kundėrshtim me ligjet dhe rregullat e saja, dhe madje kanė tentuar qė tė ndajnė diskutime politike qė kanė pasur si synim sulme ndaj njerėzve specifik apo ndaj njė besimi tė caktuar. /pcworldalbanian