Sė shpejti, Facebook do tė lansojė njė funksion tė ri, i cili do t'i freskojė Facebook Photos, pėrmes njė sistemi i cili do tė sugjerojė automatikisht se cilit pėrdorues duhet t’i bėni “tag”, pasi qė teknologjia e re tė cilėt e ka mundėsuar ky rrjet social, identifikon fytyrat e njerėzve.


Sistemi i ri ėshtė njė shkrirje e teknologjisė sė ndėrtuar nga vetė rrjeti social sė bashku me disa nga partnerėt e saj afarist, shpjegon Chris Cox, Zėvendės President i Produkteve.

Sistemi ėshtė mjaft i thjeshtė pėr t'u pėrdorur dhe sa herė qė keni nevojė pėr t’i etiketuar grupet e miqve tuaj nė njė album, teknologjia e identifikimit tė fytyrės do tė pėrpiqet tė dallojė grupin e shokėve sė bashku, pėr ta aktivizuar funksionin “Tag” sa mė shpejtė qė tė jetė e mundur.

Me kėtė funksion, Facebook do t’u sugjerojė miqtė qė dėshironi t’i identifikoni me njė fotografi, dhe nėse ky ėshtė veprimi qė ju keni zgjedhur ta bėni, atėherė vetėm e shtypni butonin Save (Ruaj)./ Telegrafi /