Facebook do tė mund tė blejė mė shumė se 15 kompani tė vogla dhe tė mesme gjatė vitit 2011, duke pėrdorur tė njėjtėn strategji tė biznesit sikurse gjatė kėtij viti.


Strategjia e biznesit pėrmes sė cilės rrjeti social kėrkon tė gjejė teknologji tė reja, tė cilat mundėsojnė funksione tė reja qė zgjerojnė mundėsitė e pėrdoruesve, ndėrsa bashkė me kėto pėrvetėsime tė reja vijnė edhe inxhinierėt e rinj, si pjesė e kapitalit njerėzor.

Gjatė muajit tetor, Facebook pati pėrvetėsuar Drop.io, si dhe FriendFeed dhe Hot Patato gjatė muajit gusht. Sipas Reuters, thuhet se Facebook ka zbuluar planet pėr blerjet e reja nė njė seminar gjatė javės sė kaluar.

Nėse bazohemi nė kapitalin dhe vlerėn tregtare tė Facebook, pėr tė cilėn tani thuhet se ka tejkaluar edhe shifrėn 59 miliardė dollarė, atėherė mund tė thuhet se ky rrjet social lehtėsisht mund ta pėrballojė blerjen e bizneseve tė reja. / Telegrafi /