Kjo pėr meritė tė plotė tė hormonit ositoksinė, i cili prodhohet nga trupi ynė sa herė qė ne kryejmė njė aktivitet seksual dhe qė ėshtė pėrgjegjės pėr arritjen sa mė tė mirė tė njė orgazme. Falė ositoksinės arrihet realizimi i endorfinės, tė cilat nė nivel trupor provokojnė ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe kėrkojnė t‘u japin mė shumė frymėmarrje tė mundshme edhe dhimbjeve artikulare e muskulore, ose ndoshta tė zgjidhin edhe dhimbjen e kokės.Nėse seksi tė kalon dhimbjen e kokės, pse tė mos e pranojmė? Aktiviteti seksual nuk ėshtė vetėm njė kėnaqėsi, por tashmė mund tė ndihmojė pėr njė jetė sa mė tė gjatė dhe sigurisht edhe shumė mė tė lumtur.

Nuk ėshtė ndonjė zbulim shumė i madh, por duke pasur parasysh zhvillimin e shkencės, nė kėtė rast dikush mund tė na shtyjė tė shfrytėzojmė kėtė minierė tė humorit tė mirė dhe tė shėndetit. Seksi mbi tė gjitha ėshtė njė analgjezik shumė i mirė. Kjo pėr meritė tė plotė tė hormonit ositoksinė, i cili prodhohet nga trupi ynė sa herė qė ne kryejmė njė aktivitet seksual dhe qė ėshtė pėrgjegjės pėr arritjen sa mė tė mirė tė njė orgazme. Falė ositoksinės arrihet realizimi i endorfinės, tė cilat nė nivel trupor provokojnė ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe kėrkojnė t‘u japin mė shumė frymėmarrje tė mundshme edhe dhimbjeve artikulare e muskulore, ose ndoshta tė zgjidhin edhe dhimbjen e kokės.

Kėrkimet

Kėrkimet e ndryshme kanė treguar se pėrveē faktit qė njerėzit kanė njė aktivitet seksual shumė konstant, janė mė tė lumtur dhe arrijnė tė kontrollojnė mė mirė nivelin e stresit gjatė ditės. Tė ēifte, seksi mund tė ndihmojė mjaft mirė pėr tė pėrballuar periudhat e stresit, veēanėrisht ato intensive, si pėr shembull nė largimin e tensioneve tė pėrditshme pėr ēdo njeri. Pas njė orgazme, njeriu arrin njė stad qetėsie dhe relaksi tė veēantė e tė thellė dhe ky ėshtė motivi pėr tė cilin shpesh meshkujt i zė gjumi pasi kanė kryer njė marrėdhėnie seksuale. Gjithsesi, tė bėsh seks rregullisht tė ndihmon tė flesh mė mirė dhe tė ndihesh i plotėsuar me energji mėngjesin pasardhės. Natyrisht, njė pushim i mirė ėshtė hapi i parė pėr tė arritur kontrollin mė tė mirė tė stresit gjatė gjithė ditės. Nuk ėshtė shumė e nevojshme tė nėnvijėzojmė se gjatė aktivitetit seksual e gjatė njė eksitimi tė rastėsishėm gjaku pompohet shumė mė shpejt nėpėrmjet arterieve dhe venave. Kjo lejon njė oksigjenim shumė mė tė mirė tė lėkurės dhe organeve, e sigurisht edhe tė trurit. Nė kėtė mėnyrė, pėrmirėsohen edhe mė shumė performancat e trupit tonė nė ēdo nivel, si nė atė fizik, ashtu edhe nė atė intelektual. Nėse ke nevojė tė kthehesh nė formė tė shkėlqyer dhe tė bėsh njė pastrim, duhet tė provosh qė tė zėvendėsosh dietėn e pėrditshme dhe tė shtosh mė shumė seksin nė jetėn tėnde.

Seksi, njė stėrvitje

Seksi ėshtė edhe njė ushtrim shumė i mirė fizik dhe mbi tė gjitha njė stėrvitje qė bėhet me njė rregullsi mjaft tė madhe. Tė jesh nė formė, pėrveēse ndihesh shumė mė mirė, ky ėshtė njė zinxhir shumė virtuoz ku pėrfitimet janė edhe nė siluetė. Ndėr tė tjera, gjatė aktivitetit seksual harxhohen rreth 150 kalori nė ēdo gjysmė ore. Sasia e energjisė sė djegur varet shumė nga performancat dhe nga fuqia e saj, por nė kėtė rast edhe njė dietė e mirė do tė ishte mė se perfekte. Testosteronet dhe estrogjenėt, qė rriten gjatė aktivitetit seksual, nuk ndikojnė vetėm te kėnaqėsia. Testosteroni forcon edhe mė shumė muskujt dhe kockat, gjithashtu ndihmon edhe zemrėn qė tė jetė shumė mė e shėndetshme. Tė femrat, pėr tė ndihmuar zemrėn janė estrogjenet, tė cilat zhvillohen nėpėrmjet pėrkėdheljeve dhe puthjeve, prandaj edhe femrat i dėshirojnė ato aq shumė. Dhe nė fund, kryerja nė njė mėnyrė sa mė konstante e aktivitetit seksual shėrben edhe nė ngadalėsimin e plakjes. Dy orgazma nė javė tė largojnė nga shikimi i mjekut dhe duket se janė sekreti i njė rinie tė pėrjetshme. Ēdo herė qė arrihet orgazma, nė fakt prodhohet hormoni DHEA, i cili pėrmirėson funksionimin e sistemit imunitar, ndihmon veēanėrisht pėr tė qenė sa mė tė rinj dhe rrit kapacitetin cerebral, duke vėnė nė lėvizje funksionin antidepresiv.Orgazma

Stereotipet e roleve seksuale
Tradicionalisht, “mendohet” se meshkujt dinė mė shumė pėr seksin, se janė ata qė e fillojnė atė, se janė ata qė kanė shtysa mė tė forta seksuale. “Mendohet” se gratė janė marrėse pasive ose studente tė vullnetshme. Mendohet se ata duan seks dhe femrat duan dashuri. Njė klasifikim i tillė i ngurtė i njerėzve, sipas pėrkatėsisė gjinore ėshtė i gėnjeshtėrt dhe i dėmshėm. Ndoshta ēėshtja nuk ėshtė fare te shtysa seksuale e meshkujve, por te fakti qė meshkujt janė rritur me tė tjera mėnyra tė tė shprehurit tė ndjenjave tė tyre. Akti seksual ėshtė njė prej atyre pak mėnyrave tė lejueshme pėr njė burrė qė ai tė tregojė afri pėr dikė. Pėr shumė meshkuj, ky ėshtė i vetmi moment i pranueshėm nė tė cilėn ata mund tė shprehin ndjenjat e tyre tė butėsisė dhe tė dashurisė. Ndoshta ėshtė ky kufizim, dhe jo ndonjė shtysė e lindur seksuale qė nuk mund tė shtypet, qė i nxit meshkujt kaq shpesh tė ndėrmarrin nismėn pėr aktin seksual,

Modele tė reagimeve seksuale

Ndėrsa femrat eksitohen pėsojnė njė sėrė ndryshimesh fizike dhe emocionale ndonjėherė tė quajtura “pėrgjigje seksuale”. Nė fillim tė eksitimit seksual, venat nė pelvis, vulvė dhe klitor fillojnė tė zgjerohen dhe tė mbushen me gjak, duke e bėrė tė gjithė zonėn qė gradualisht tė ndihet plot. Nė vaginė, kjo enjtje jep njė reagim “djersitjeje”, duke prodhuar kėshtu lėngun qė i bėn buzėt e vaginės tė lagėshtohen - shpesh kjo merret si njė shenjė e parė qė femra po eksitohet seksualisht. Gratė qė e kanė kaluar menopauzėn mund tė mos kenė kaq shumė lubrifikim. Vėrshimi i madh i gjakut bėn edhe qė mitra tė zgjerohet dhe tė ngrihet brenda kavitetit tė pelvisit. Tensioni seksual ngrihet nė tė gjithė trupin ndėrkohė qė muskujt fillojnė tė tendosen ose tė kontraktohen. Frymėmarrja mund tė shpeshtohet, thithat e gjirit mund tė forcohen e tė ngrihen lart dhe njė skuqje e lehtė mund tė pėrshkojė lėkurėn.

Roli i testoteronit nė seksualitet

Disa hormone luajnė rol nė ndjenjat seksuale, nė aktivitetin seksual dhe intensitetin e orgazmės. Mė ndikuesi nga tė gjithė ėshtė testosteroni, ndonjėherė i quajtur hormoni i dėshirės dhe herė tė tjera hormoni mashkullor. Testosteroni, njėlloj si estrogjeni, ėshtė i pranishėm edhe te burrat, edhe te gratė, edhe pse nė raporte tė ndryshme. Te femrat ky hormon prodhohet nga gjėndrat mbiveshkore dhe vezoret. Roli i testosteronit nė seksualitet shpaloset nė shumė mėnyra. Kur hiqet njė gjėndėr mbiveshkore, gratė tregojnė pėr njė rėnie dramatike tė interesit seksual, tė ndjesive dhe shpeshtėsisė sė orgazmės. Edhe heqja e vezoreve bėhet shkas pėr njė humbje tė ngjashme me tė parėn. Nivelet e testosteronit janė mė tė ulėta te gratė qė kanė kaluar nė menopauzė dhe pas heqjes sė vezoreve, nė krahasim me gratė e reja dhe tė shėndetshme, qė i kanė vezoret, gjė qė sugjeron se me rėnien dhe ndalimin e funksionimit tė vezoreve prodhohet mė pak testosteron.