[align=center]Makina qe kushton 8 milion dollare eshte nje MAYBACH[/align]
"Maybach-Motorenbau" u themelua si kompani ne vitin 1909 nga Wilhelm Maybach dhe i biri Karl Maybach si drejtor i kompanise. Kompania ne fillim prodhonte vetem motorre diezel ose benzine per makina dhe me pas autovetura te medha dhe lluksoze.
Ne vitin 1997 Mercedes-Benz paraqiti ne Tokyo Motorshow nje makine ultra-lluks me emrin Mercedes-Benz Maybach (V12, 5987 cc, 550 hp). Koncepti ishte i suksesshem dhe ata
vendosen ta prodhonin kete makine. Gjithsesi Mercedes vendosi qe ne treg makina te dilte me emrin e vetem Maybach.

Maybach Exelero (prototip demostruar ne IAA ne Frankfurt)
Maybach Exelero eshte nje makine me performance te larte (super makine) e dizenjuar dhe ndertuar nga prodhuesi Maybach

Specifikime:
Gjatesia: 5.89m
Gjeresi: 2.14m
Pesha: 2660kg
Motorr: Bi-Turbo V12 oct-turbo nga Maybach 57 S 700 hp (SAE) (522 kW), 1020 N·m (737 ft·lbf)
Shpejtesia max: 351 km/h
0-100 km/h: 4.4 sekonda
Gomat: 315/25 ZR 23 Fulda Exelero
Cmimi: 8,765,432.10 $ (USD)

[align=center][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VTeSRKz1Nh0[/youtube][/align]