Shumė objekte tė cilat ne i pėrdorim nė jetėn tonė tė pėrditshme po pėsojnė njė rėnie tė vazhdueshme qė do i ēojė nė zhdukjen e tyre totale

Ja disa nga kėto objekte, tė cilat fėmijėt qė lindin nė vitin 2011 nuk do t’i njohin asnjėherė:

Videokaseta: Flasim pėr shiritin regjistrues sepse videoregjistruesi ėshtė zhdukur me kohė. Televizionet tashmė regjistrojnė gjithēka nė dixhital.

Agjensitė e udhėtimeve: Ky lloj shėrbimi ėshtė vėnė nė krizė nga interneti. Nė web mund tė organizosh njė udhėtim pa ndihmėn e ndėrmjetėsve (agjensitė e udhėtimeve).

Orėt: E vetmja mundėsi mbijetese ėshtė ekzistenca e tyre si zbukurime. Orėn mund ta gjejmė kudo. Nė qytet has nė ēdo moment me ora dixhitale. Kur pyet njė kalimtar pėr orėn, gjesti i tij i parė nuk ėshtė tė shikojė pulsin, por shikon aparatin celular.

Telefoni me kabėll: Edhe sot duken demode. Celularėt kanė fituar tėrėsisht tregun e telefonisė.

Hartat: Do tė quhen aplikime, do gjenden nė “smartphone” dhe do na tregojnė destinacionin qė duam. Lamtumirė luftės me erėn pėr t’i hapur dhe pamjes sė turistit tė dėshpėruar qė mundohet tė gjejė rrugėn e duhur nė njė vend tė huaj.