Receta Gatimi

Udhėtim nė Fierin e afėrt dhe tė largėt


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
  1. #1
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30

    Udhėtim nė Fierin e afėrt dhe tė largėt



    Sa herė qė pėrmendet qyteti i Fierit, mendja tė shkon tek nafta dhe bujqėsia.

    Nė kėtė vėshtrim tė shkurtėr, kjo qendėr relativisht e re, krahasuar me Beratin, Shkodrėn apo Elbasanin, mė shumė gjėra pėr t`u eksploruar, do tė vijė ndryshe:

    “Nė kėtė qytet prej 100 vjetėsh bashkėjetojnė kosovarė, myzeqarė, ēamė, mallakastriotė, labė tė cilėt bashkėjetojnė nė mėnyrė tė mrekullueshme dhe pėr mua ėshtė i vetmi qytet nė botė qė di tė bashkėjetojė kaq mirė”, thotė Baftjar Zeqaj, Kryetari i Bashkisė sė Fierit.

    Jemi nė hyrje tė qytetit, ky shesh quhet Vangjel Lule, mban emrn e njeriut qė nė shekullin e 19-tė, i apasionuar pas kulturės dhe antikuarėve, i dorėzoi arkivit tė shtetit Kodikun e manastirit tė Shėn Kozmait, qė dėshmon pėr historikun e Myzeqesė nė shekujt e 17-tė dhe 18-tė.

    Por gjurmėt e vjetra tė qytetit i gjejmė nė njė nga katėr lagjet e hershme, nė Bishanak, aty ky sot gjendet Shkolla Artistike Rajonale, qė mban emrin e shkrimtarit tė njohur tė letėrsisė klasike, Jakov Xoxės, njerėzit dhe trevat e Myzeqesė pėr tė kanė qenė objekt i krijimtarisė sė tij.

    Buzė lumit Gjanica, ngrihet Kisha e Shėn Gjergjit, e besimit ortodoks. E shkatėrruar nė valėn e madhe tė lėvizjes komuniste nė `67-ėn, ky objekt filloi tė funksionojė si i tillė pas vitit 2000. Besimtarėt mblidhen kėtu nė shėrbesat liturgjike dhe ditė tė veēanta, por Kisha, si vend dhe objekt, ėshtė e lidhur ngushtė me themelimin e Fierit.

    “Kisha u ndėrtua nga kleri ortodoks nė vitin 1781 buzė brigjeve tė lumit Gjanica. Ndėrtimi i Kishės ishte bėrthama e zgjerimit dhe urbanizimit tė Fierit sepse pranė kishės u ndėrtua fillimisht njė han, disa dyqane dhe nisi popullimi me banorėt e parė qė ishin myzeqarė”, tregon historiani Ilirjan Gjika.

    Po me tė kaluarėn e qytetit ėshtė e lidhur edhe qyteti antik i Apolonisė, i themeluar nė vitet 500 para erės sonė, aty ku Perandori i parė romak August studioi pėrpara se tė bėhej Cezar. E zbuluar prej arkeologut francez, Leon Reit, nė 1924, ndėrkohė qė Ugolini gėrmonte nė Finiq, qendra vizitohet nė dimėr dhe nė verė:

    Nuk mund tė kuptohet Fieri pa futbollin e tij, njė qytet qė dhuroi skuadėr ambicioze nė vitet `80. Sot takojmė Ilir Meēen, i sapokthyer nga emigracioni. Dikur ka qenė mesfushor me numrin 4. Skuadrės i dhuroi shpirtin, ndėrsa tifozeve golat:

    “Fieri ka pasur disa ekipe tė mira: Apollonia e parė, e viteve ’71-’74, nė tė cilėn ka qenė trajner Zihni Gjinali. Apollonia e viteve ’79-’80 ka qenė Apollonia mė e fortė, ndėrsa Apollonia e viteve ’85 e mė tej ėshtė skuadra mė e suksesshme sepse ka pasur nė pėrbėrje edhe Kujtim Majacin, njė nga lojtarėt mė tė fortė tė futbollit shqiptar”, kujton ish-futbollisti Ilir Meēe.

    Dhe pėr t`ju pėrmbajtur traditės flasim pėr gastronominė, nėse vendasit i pyet pėr pjatėn tradicionale, merr pėrgjigje tė ndryshme, si vetė origjina e banorėve nė kėtė zonė:

    Fierin e sollėm pėrmes njerėzve, banorė tė hershėm dhe tė rinj, njė qytet qė synon tė shkojė pėrtej tė tashmes nė vlera dhe mundėsi.



    Burimi:Top-Channel

  2. #2
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    http://sq.wikipedia.org/wiki/Fieri#Historia

    Padyshim <<kryeqyteti>> i Myzeqese..................

  3. #3
    Postues Nderi 45% Maska e ulkina
    Anėtarėsimi
    Oct 2010
    Vendndodhja
    fier albania
    Postime
    2,657
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    te themi te drejten ne nė Fier me te vertet qe jemi shume miqsore me labet mallakastriotet camet dhe kosovaret ... une personalisht shoqet e mia te ngushta njeren e kam mallakastriote tjetren came dhe me acarojn kur degjoj disa qe thon ii camet i kam inat se jan qe pabes apo ndonje gje tjeter nuk jan te gjith njerezit njelloj ......


    ju prezantoj me kishen e re te Fierit

  4. #4
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Klitono Dil ndonje xhiro nga fieri do te te pelqej

  5. #5
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
    te themi te drejten ne nė Fier me te vertet qe jemi shume miqsore me labet mallakastriotet camet dhe kosovaret ... une personalisht shoqet e mia te ngushta njeren e kam mallakastriote tjetren came dhe me acarojn kur degjoj disa qe thon ii camet i kam inat se jan qe pabes apo ndonje gje tjeter nuk jan te gjith njerezit njelloj ......

    E vertete kjo qe thoni Ulkina .....
    Persa u perket cameve <<cam i pabese>> eshte nje shprehje e huazuar nga greket.
    Me sa di kjo ka qene edhe arsyeja qe camet u perzune nga Greqia,sepse sipas grekeve baskpunuan me te huajt dhe tradhetuan , "e prene ne bese" Greqine.
    Qyteti i Fierit eshte per tu mare shembull per harmonine midis kulturave te ndryshme.

  6. #6
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
    Klitono Dil ndonje xhiro nga fieri do te te pelqej
    Kam kaluar nje kohe prej 4 vitesh ne emigrim me disa persona nga Fieri ku kemi ndare te njeten shtepi,dhe jam i apasionuar mbas njerezve te ketij qyteti se di pse por me pelqen sinqerisht qyteti dhe njerezit,ndoshta nga qe kam kaluar mire,duke mos harruar se dhe me njeriun tend te rrish 4 vjet ne nje vend do te krijohen kontradita te pakendshme,dhe me ka lene mbresa kjo gje,flm MAJDO per ftesen.

  7. #7
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Flm per kete artikull. Mjaft e goditur dhe video, por vetem me kete historianin Ilirin e ka prishur Tch.

    Vertet Majdi, na prenoto ndonje lokal aty ne FR, pasi shumica e thith pakicen

    Kliton, labja, nuk eshte shume larg, un, ti, ulkina, ani jo qe jo na ngelet vetem dhe nje makin per nga Kosova

    pershendetje!

  8. #8
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Une gati jam Reno,vetem ju jepni OK,makinen e siguroj une

  9. #9
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Klitono Ne na duhet furgon ahah

  10. #10
    Postues Nderi 45% Maska e ulkina
    Anėtarėsimi
    Oct 2010
    Vendndodhja
    fier albania
    Postime
    2,657
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    Flm per kete artikull. Mjaft e goditur dhe video, por vetem me kete historianin Ilirin e ka prishur Tch.

    Vertet Majdi, na prenoto ndonje lokal aty ne FR, pasi shumica e thith pakicen

    Kliton, labja, nuk eshte shume larg, un, ti, ulkina, ani jo qe jo na ngelet vetem dhe nje makin per nga Kosova

    pershendetje!
    Jeni te gjithe te mirpritur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Enderr e larget
    Nga erinda nė forum Krijimtaria juaj
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 05:09 PM
  2. Dokumentet qė duhen pėr udhėtim nė shengen, pas liberalizimit tė vizave
    Nga ardona nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 28-10-2010, 01:57 PM
  3. Udhetim ne token e ndaluar
    Nga kledii nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-08-2010, 03:42 PM
  4. Udhetim me shpejt se drita?
    Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 10-05-2009, 11:48 AM
  5. Arome e larget
    Nga Dr-Leone nė forum Romanca
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 25-04-2009, 03:41 PM