Receta Gatimi

Tablet tė krahasuar kokė mė kokė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27

  Post Tablet tė krahasuar kokė mė kokė


  Viti 2010 ishte supozuar tė jetė viti i tabletėve, por kjo nė fakt nuk ndodhi dhe tregu u pėrball me njė numėr tė vogėl tė tabletėve, pasi qė shumė prodhues po prisnin njė sistem operativ mė miqėsor nga ana e Google.

  Tani jemi nė vitin 2011 dhe siē duket sėrish do tė pėrballemi me tė njėjtin titull. “Vitit 2011 ėshtė viti i taletėve”. Deri mė tani pėrmes lajmeve dhe analizave tė ndryshme nė kuadėr tė PCWorld Albanian ose ju kemi njoftuar pėr paraqitjen e njė produkti tė ri ose kemi prezantuar paralajmėrimin pėr paraqitjen e njė tableti tė ardhshėm.

  Por nė njė far forme pasi qė vitit 2011 ka fituar sėrish epitetin e vitit tė tabletėve, PCWorld Albanian vendosi qė para jush tė sjellė njė renditje tė detajuar tė tabletėve tė cilėt do tė mund t’i gjeni edhe nė tregjet e Kosovės dhe Shqipėrisė. Disa si Apple iPad dhe Samsung Galaxy Tab, veēse kanė filluar tė shiten edhe me kontrata pėrmes operatorėve tė ndryshėm nė Shqipėri, dhe shitėsve lokal, ndėrsa nė Kosovė shitja e tyre mbetet ende nė formėn tradicionale. Paguaj lekun dhe merr produktin.

  Mė poshtė do tė gjeni listėn e detajuar tė tabletėve mė tė mirė qė janė tė pranishėm nė treg, e gjithashtu edhe njė pėrshkrim tė shkurtėr. Keni parasysh se ēmimet pėr tregjet e Kosovės dhe Shqipėrisė mund tė ndryshojnė.

  Apple iPad  1. Apple iPad
  2. Sistemi Operativ iOS
  3. Aplikacione 40.000+ pėrmes Apple App Store: 300,000+ tė pėrshtatshme nga iPhone
  4. Pėrkrahje pėr flash Jo
  5. Multitasking Po, me versionin mė tė ri tė iOS
  6. Ekrani 9.7 inē (raporti 4:3), ekran IPS
  7. Rezolucioni i ekranit 1024 x 768
  8. Kamerė Nuk ka
  9. Porte Apple Dock Conector
  10. Navigim Kompas, AGPS (vetėm pėr versionin 3G)
  11. Magazinim 16,32 dhe 64 GB
  12. Wireless WiFi, Bluetooth dhe 3G (disa modele)
  13. Jetėgjatėsia e baterisė 10 orė pune dhe 1 muaj nė Standby
  14. Dimensionet 24.28 x 18.97 x 1.27 cm
  15. Pesha 0.68 kg
  16. Ēmimi 350 deri nė 800 euro (ēmime tė mundshme nė tregje tė ndryshme tė botės)


  Motorola Xoom  Motorola shpalosi kėtė tablet nė kuadėr tė panairit tė Elektronikės Konsumuese, CES 2011 qė u mbajt nė Las Vegas. Tableti ėshtė i pari i llojit tė tij qė do tė bazohet nė versionin e ri tė sistemit operativ tė Google, Android 2.3 apo ndryshe edhe si Honeycomb. Ai kishte fituar edhe epitetin e mė tė mirit tė panairit nga ana e ēmimeve zyrtare. Motorola ka thėnė se tableti do tė jetė i pari qė do tė ofrohet nė ēerekun e parė tė vitit 2011, por nuk ka dhėnė ndonjė detaj rreth kostos sė tij.
  1. Motorola Xoom
  2. Sistemi Operativ Android
  3. Aplikacione Mė shumė se 100.000 aplikacione Android
  4. Pėrkrahje pėr flash Po
  5. Multitasking Po
  6. Ekrani 10.1 inē (erkan i gjerė)
  7. Rezolucioni i ekranit 1280 x 800
  8. Kamerė 5 MP prapa, 2MP para
  9. Porte micro USB, HDMI video-dalje
  10. Navigim Kompas, GPS
  11. Magazinim 32GB, me mundėsi zgjerimi pėrmes kartelave SD
  12. Wireless WiFi, Bluetooth, 3G, 4G. Mund tė pėrdoret edhe si hotspot personal
  13. Jetėgjatėsia e baterisė 10 orė pune pune duke shikuar video
  14. Dimensionet 24. x 16.76 x 1.27 cm
  15. Pesha 0.73 kg
  16. Ēmimi Ende nuk dihet


  HP Slate  Slate ishte diskutuar qysh prej gjysmės sė vitit tė kaluar. Nė tetor Hewlett-Packard, njė prej prodhuesve mė tė mėdhenj tė kompjuterėve nė botė, dhe gjithashtu edhe njė prej eksportuesve mė tė mėdhenj tė produkteve tė saja edhe nė Kosovė e Shqipėri, shpalosi Slate, pėrkatėsisht tabletin e saj tė parė. Ai ka njė version tė pėrshtatur tė Windows 7 pėr ekran tė ndjeshme nė prekje dhe ėshtė i dedikuar pėr pėrdoruesit nė nivel tė bizneseve. Kjo edhe e shpjegon ēmimin bazė prej 800$.

  1. HP Slate
  2. Sistemi Operativ Windows 7
  3. Aplikacione Shumica e programeve tė Windows funksionojnė edhe kėtu
  4. Pėrkrahje pėr flash Po
  5. Multitasking Po, punon nė Windows
  6. Ekrani 8.9 inē (erkan i gjerė)
  7. Rezolucioni i ekranit 1024 x 600
  8. Kamerė VGA ueb kamerė pėr video-konferenca, 3MP prapa pėr fotografi
  9. Porte USB
  10. Navigim Nuk ka
  11. Magazinim 64 GB
  12. Wireless WiFi, Bluetooth
  13. Jetėgjatėsia e baterisė 5 orė
  14. Dimensionet 15.11 x 23.39 x 1.47 cm
  15. Pesha 0.68 kg
  16. Ēmimi prej 600 euro e mė shumė


  Dell Streak  Dell ishte njė prej prodhuesve tė parė tė kompjuterėve qė i ėshtė kundėrpėrgjigjur iPad-it, dke paraqitur Streak nė muajin gusht. Streak ka njė ekran 5 inē, qė ėshtė mė i vogėl se ekranet e zakonshme tė tabletėve prej 8 deri nė 10 inē. Me dimensione tė kėtilla, Streak futet nė zonėn mes tabletė kompjuterėve dhe celularėve tė menēur.

  1. Dell Streak
  2. Sistemi Operativ Android
  3. Aplikacione Mė shumė se 100.000 aplikacione Android
  4. Pėrkrahje pėr flash Po
  5. Multitasking Po
  6. Ekrani 5 inē TFT LCD
  7. Rezolucioni i ekranit 800 x 400
  8. Kamerė VGA ueb kamerė pėr video-konferenca, 5MP prapa pėr fotografi
  9. Porte USB
  10. Navigim Kompas, GP
  11. Magazinim 16GB tė integruar, mund tė zgjerohet me microSD
  12. Wireless WiFi, Bluetooth, 3G
  13. Jetėgjatėsia e baterisė 10 orė kohė bisede, 400 orė Standby
  14. Dimensionet 15.24 x 7.87 x 1.02 cm
  15. Pesha 0.22 kg
  16. Ēmimi prej 450 euro e mė shumė


  BlackBerry PlayBook  Duke refuzuar atė qė tė shfaqin dominimin nė tregun e tabletėve prodhues si Apple, Google e Microsoft, prodhuesi i celularėve tė menēur Research In Motion ka qenė duke zhvilluar njė tablet tė quajtur PlayBook, i cili ėshtė edhe pjesė e linjės sė pajisjeve BlackBerry. PlayBook do tė paraqitet gjatė kėtij viti, megjithėse R.I.M veēse ka prezantuar njė prototip tė tij. Pritet pėrkrahje e plotė pėr Flash pėr shfletim nė ueb, pėrshtatje me serverėt e korporatės dhe veēori tė avancuara tė sigurisė.

  1. BlackBerry PlayBook
  2. Sistemi Operativ BlackBerry Tablet OS
  3. Aplikacione Aplikacione tė dedikuara pėr PlayBook pėrmes BlackBerry App World
  4. Pėrkrahje pėr flash Po
  5. Multitasking Po
  6. Ekrani 7 inē LCD (ekran i gjerė)
  7. Rezolucioni i ekranit 1024 x 600
  8. Kamerė 3MP ueb kamerė pėr video-konferenca, 5MP prapa pėr fotografi
  9. Porte USB, HDMI video dalje
  10. Navigim Nuk ka
  11. Magazinim 16, 32 ose 64 GB
  12. Wireless WiFi, Bluetooth, 3G
  13. Jetėgjatėsia e baterisė Nuk dihet
  14. Dimensionet 12.95 x 19.3 x 1.02 cm
  15. Pesha 0.41 kg
  16. Ēmimi nuk dihet


  Samsung Galaxy Tab  Sali Berisha realizoi video-thirrjen e parė pėrmes shėrbimit 3G nė Shqipėri, duke pėrdorur njė Samsung Galaxy Tab, e nė anėn tjetėr analistė tė shumtė tė tregut thonė se tani pėr tani ky ėshtė konkurrenti mė serioz qė ka Apple iPad. Ai funksionon me tė gjithė operatorėt, bazohet nė Android 2.2 dhe sjellė veēori tė shumta si navigim pėr ēdo kthesė, diktim me zė, pėrkrahje pėr Flash, etj. Ēmimet e tij dallojnė prej 400 deri nė 600 dollarė nė Amerikė, ndėrsa ēmimi i tij nė Shqipėri ėshtė dukshėm mė i lartė

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Shum interesante kjo por un nuk i ndahme Apple iPad

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Vertet i bukur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dhimbje koke
  Nga agron beshtica nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-04-2012, 02:16 PM
 2. Pffffffffff nuk shtyhet hic!..:cry::koke:
  Nga erinda nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2012, 07:18 PM
 3. Binjaket me njė kokė dhe dy trupa
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-02-2011, 07:25 PM
 4. 100-vjecarja me bri ne koke!
  Nga smocking2 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 05-12-2010, 07:40 PM
 5. Kokė mė kokė: Nexus One kundėr iPhone
  Nga MAJDI nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 10:41 AM