Themeluesi i rrjetit shoqėror Facebook, Mark Zuckerberg, ka thėnė qė qėllimi i ndėrmarrjes sė tij ėshtė qė tė “ndėrtojė botėn mė tė lidhur dhe mė tė hapur.” Ēėshtja pėr botė tė hapur tani pėrfshin edhe shpėrndarjen e informacioenve pėr adresat e pėrdoruesve dhe numrave tė telefonit me zhvilluesit e palės sė tretė qė krijojnė aplikacione pėr Facebook.


Me fjalė tė tjera, aplikacioni pėr Facebook tani mund tė ketė qasje nė adresėn dhe numrin e telefonit, edhe pse aplikacioni ose uebfaqja mundet vetėm tėmarrė kėtė informatė nėse i lejoni qasje pėr ta bėrė.

Facebook shumė qartė e lajmėroi kėtė rregull tė re kundėrshtuese nė njė postim nė blog tė botuar tė premten.

Rrjeti mė i madh shoqėror ka ngėrthyer me ēėshtjet rreth privatėsisė dhe ndryshimi ėshtė mundim pėr pėrdoruesit tė cilėt kanė frikė qė informatat personale tė shpėrndahen mė gjerėsisht se sa duhet. Kjo shpėrndarje do tė mund tė ishte rrezik i spamit, identiteteve tė vjedhura dhe mė shumė.

Sophos, njė ndėrmarrje pėr siguri nė Internet, ka paralajmėruar nė njė postim nė blog qė ndryshimi do tė mund “tė lajmėronte njė shkallė tė re pėr pėrdoruesit e Facebook-ut.”

Sophos shpjegon, “Tani, zhvilluesit nėn hijen e aplikacioneve do tė mund ta bėjnė lehtėsisht mbledhjen e mė shumė informatave personale nga pėrdoruesit. Ju mund tė paramendoni, pėr shembull, qė djemtė e kėqinj do tė mund tė bėnin njė aplikacion mashtrues qė grumbullon numrat e telefonave celularė dhe t’i pėrdor kėto informacione pėr qėllime si spam pėr SMS ose t’i shesė te ndėrmarrjet qė duan tė marrin vėmendje. Mundėsia pėr qasje nė adresat e shtėpive tė pėrdoruesve do tė mund tė hapė mundėsi pėr vjedhje tė identiteteve, tė kombinuar me tė dhėna tė tjera qė tashmė janė shkėputur nga profilet e pėroruesve nė Facebook.”

Nė anėn tjetėr, tė gjitha pikat e ndėrmarjes Facebook tregojnė qė ndryshimi do tė mund tė ruante kohėn e pėrdoruesve kur ata regjistrohen nė uebfaqe tė reja dhe shėrbime online: “Mė tepėr se posedimi pėr tė mbushur informacionin me ēdo aplikacion tė ri qė instaloni, rrjeti shoqėror ua mundėson pėrdoruesve pėr tė kryer tė njėjtėn gjė nė njė ēėshtje tė klikimeve.”

Postimi i ri nga Facebook duke treguar rregullėn e re mori kritika tė shumta nga komentuesit.

“Unė nuk mendoi se ndonjė zhvilluesit i duhet ky informacion nga pėrdoruesit e tij dhe Facebook duhet tė ndalojė kėtė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur pasi qė kjo vetėm do tė sjellė mllefin e qeverisė mbi ju pėr kėtė,” shkruajti pėrdoruesi nga Facebook, John Sweeney Jr.

Njė komentues tjetėr, Tony Mazan, shkruajti, “Para se tė tė implementoni kėtė veēori tė bezdisshme, Facebook duhet tė ndalojė skamerėt nga ndėrtimi i aplikacioneve mashtruese dhe njerėzit qė bėjnė skam, kėshilla ime pėr tė gjithė nė facebook do tė jetė qė tė largohen tė gjithė numrat dhe tė bllokojnė ēdo aplikacion qė kėrkon kėto hollėsi, Facebook ėshtė duke shkuar njė hap mė larg me kėtė!!!!!!!!!!”


Njė zėdhėnės nga Facebook tregoi pėr Guardian:

Nė Facebook ju keni kontroll absolut mbi informatat qė ju i shpėrndani, me kėnd i shpėrndani dhe kur dėshironi t’i largoni. Zhvilluesit tani kėrkojnė leje pėr qasje nė numrat e telefonave dhe adresat e shtėpive pėr tė bėrė ndėrtime tė aplikacioneve mė tė pėrdorshėm dhe mė efikas nė Facebook. Ju duhet tė qartėsisht tė zgjedhni pėr tė ndarė tė dhėnat tuaja para se ndonjė aplikacion ose uebfaqe mund tė qaset dhe asnjė infomarcion privat nuk shpėrndahet pa lejen tuaj. Si njė hap shtesė pėr kėtė veēori, ju nuk jeni nė gjendje pėr tė shpėrndarė adresat e shokėve tuaj ose informatat pėr celularė tė tyre.


Kėto kujdesje pėr tė pasur adresat e tyre dhe numrat e telefonit tė shpėrndarė me zhvilluesit e aplikacioneve pėr Facebook do tė mund tė gjenin kursin mė tė mirė tė veprimit pėr tė larguar kėtė informacion nga profilet e tyre nė Facebook./pcworldalbanian