Facebook mund tė jetė pėrgjegjės pėr gati njė ēerek tė tė gjitha reklamave tė paraqitura nė Shtetet e Bashkuara, por kjo faqe pėrmbledh vetėm 5 pėrqind tė pėrfitimeve nga reklamat online nė kėtė vend.

Njė artikull nė AdAge raporton nė vlerėsimet e reja nga eMarketer qė e vendos pėrfitimin e arritur nga Facebook nė 1.86 miliardė dollarė, me 1.21 miliardė dollarė qė vijnė nga Shtetet e Bashkuara. Kjo sjell pėr faqen Facebook gati 4.7 pėrqind tė shkėmbimeve tė vlerėsuara nga 25.8 miliardė dollarė, sa edhe janė shpenzuar pėr reklamimet online nė Shtetet e Bashkuara, gjatė vitit tė kaluar.

Pavarėsisht se ėshtė faqe faqe financiarisht tėrheqėse, Facebook mund tė bėnte shumė mė mirė. Hapėsira nė mes tė shpėrndarjes sė reklamave tėrheqėse dhe reklamave me dollarė tregojnė se sa dobėt ėshtė duke bėrė monedha nga kėto reklama dhe kėshillon qė ka ende vend pėr pėrmirėsim.

Me tė vėrtetė, nė vitin 2012 eMarketer vlerėson qė pėrvitimet nga reklamat online nė Shtetet e Bashkuara do tė mund tė dyfishoheshin nė 2.89 miliardė dollarė dhe do tė arrijė tė marrė gati 9 pėrqind tė tortės sė reklamimeve online nė Shtetet e Bashkuara.

Ndėrkohė, pėrfitimet nė mbarė botėn nga Facebook pritet tė mbėrrijnė 5.74 miliardė dollarė nė vitin 2012. Si pikė krahasimi, eMarketer vlerėson qė pėrfitimet mbarėbotėrore nga reklamimet qė bėhen nė MySpace do tė shėnojnė rėnie nga 470 milionė dollarė nė vitin 2009 nė 1.56 milionė dollarė nė vitin 2012.

Mė poshtė ėshtė njė tabelė nga AdAge duke treguar vlerėsimet pėr pėrfitimet e arritura nga reklamimet e bėra nė Facebook pėr Shtetet e Bashkuara, qė janė krahasuar me tė gjitha shpenzimet qė bėhen pėr reklama online nė Shtetet e Bashkuara:
Facebook Share of Total US Online Advertising Spending, 2009-2012 (billions and % of total)
2009 2010 2011 2012
Facebook $0.56 $1.21 $2.19 $2.87
Total US online advertising spending $22.70 $25.80 $28.50 $32.60
Facebook % of total 2.4% 4.7% 7.7% 8.8%