Kanė rrjedhur fotografitė e para konkrete tė kompjuterit tė radhės sė HP-sė me sistemin operativ webOS.

Nė internet kanė rrjedhur ‘fotografitė’ e para, respektivisht fotografi tė pėrpunuara, tė tabletit tė ardhshėm tė HP-sė me webOS. Emri kodues i tabletit ėshtė Topaz, derisa ai vjen me ekran 9-inēėsh.


Sipas asaj qė shihet, tableti ėshtė i dizajnuar bukur mirė, shtėpiza e tij e zezė do t’u pėlqejė shumė njerėzve. Po ashtu, nga fotografia shihet se pajisja do tė ketė kamerė tė pėrparme pėr video-thirrje, si dhe qasje micro USB. Ani pse nuk ėshtė konfirmuar, ėshtė pothuajse e sigurt se ai do tė vjen me ndonjėrin prej procesorėve ARM.

HP ka paralajmėruar njė konferencė pėr 9 shkurt kur, me gjasė, do tė marrim vesh mė shumė pėr pajisjet. Supozohet se prodhimi fillon gjatė kėsaj vere, derisa kompjuterėt tablet do tė mund tė gjendeshin nė shitje gjatė tremujorit tė tretė tė kėtij viti.