Facebook mori 1.86 miliardė dollarė pėrfitime nga reklamat gjatė vitit 2010 dhe pjesa mė e madhe e kėtyre pėrfitimeve nuk vijnė nga reklamat e emrave tė mėdhenj.


Sipas njė raporti nga AdAge qė i vlerėsoi tė ardhurat nga eMarketer, 60 pėrqind (1.12 miliardė dollarė) e fitimeve tė arritura pėr rrjetin e njohur vijnė nga ndėrmarrjet mė tė vogla. Kėto ndėrmarrje janė tė llojit qė duan tė paraqesin veten dhe tė kundėrshtojnė njė agjensi pėr reklama.
AdAge tha qė njė vit mė parė, ndėrmarrjet e kėsaj madhėsie llogaritėn afėr 50 pėrqind e shitjeve tė reklamave nė Facebook.

“Kėta reklamues janė vėrtet duke rritur dukshėm Facebook-un,” tha Debra Williamson, njė analiste nga eMarketer, pėr AdAge. “Ata blejnė reklamime nė madhėsi. Ata e kanė bėrė kėtė pėr vite nė Google dhe tani ata janė duke e vendosur atė pėrvojė nė Facebook.”

Si kundėrshtim i kėsaj, Facebook fitoi 740 milionė dollarė nga emrat e ndėrmarrjeve tė mėdha si Coca-Cola, Proctor & Gamble dhe Match.com nė vitin 2010. Nė fakt, AT&T dhe Match.com janė ende dy reklamuesit mė tė mėdhenj nė faqe.

Google tani ėshtė si reklamuesi i pestė nė Facebook. Ėshtė pak ironike tė merret parasysh qė ka ende inat gjatė dy viteve tė kaluara, duke filluar kur Google i bllokoi pėrdoruesit pėr tė importuar shokėt nė Facebook nga Gmail. Facebook pastaj largoi tė gjitha pėrmendjet e importimeve tė kontakteve me Google nga veēoria “Gjeni shokėt tuaj”. Gjithashtu ėshtė kėshilluar qė sistemi i porosive qė Facebook e ka improvizuar, qė doli nė nėntor, do tė mund tė bėhej si mposhtės i Gmail, por themeluesi i rrjetit Facebook e mohoi atė gjė.

Pa marrė parasysh ndryshimet nė mes tyre, rritja e reklamimeve tė ndėrmarrjeve tė vogla nė Facebook tregon ngjajshmėri nė mes rrjetit Facebook dhe makinės kėrkuese Google, tha AdAge.

Rritja e pėrfitimeve nga Facebook nuk ka prekur edhe aq shumė tregun qė ka Google; AdAge tha qė gjiganti i internetit merr mė shumė se 2 miliardė pėrfitime pėr ēdo muaj. Sidoqoftė, Facebook ėshtė duke e zgjeruar rritjen. Tani ka pesė pėrqind tė shpenzimeve tė kryera pėr reklama nė ueb dhe AdAge tha qė shkalla do tė mund tė rritet nė 8 pėrqind gjatė kėtij viti.

Vlerėsimet e bėra nga eMarketer pėr pėrfitimet nga reklamat nė Facebook gjatė vitit 2010 janė duke treguar njė rritje tė dukshme tė faqes. Ndėrmarrja parashikoi qė Facebook mori 740 milionė dollarė nė shitjet botėrore nė vitin 2009. Numrat nė vitin 2010 tregojnė njė rritje pėr 86 pėrqind vit-pėr-vit./pcworldalbanian