Te rejat e Ubuntu 11.04 "Natty Narwhal"


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Pinguin Te rejat e Ubuntu 11.04 "Natty Narwhal"

  Receta Gatimi  Eshte duke u afruar dita per leshimin e versionit te ri te Ubuntu 11.04 “Natty Narwhal”. Do te jete nje version me ndryshime te medha. Versini alpha i 11.04 do te behet publike nga mezi i shkurtit dhe si gjithmon versioni final do te jete gati ne fund te prillit.

  Compiz, do te vazhdoje te menaxhoj Window Manager si default, pasi flitej dhe per Mutter. Do te jete i azhornueshem dhe me funksionin 3D.

  Ky version i Ubuntu do te kete dhe suportin per Cloud ne plataformat e cloud computing OpenStack dhe Eucalyptus.

  Nje menaxhues i ri per fotografite dhe nje ndryshim i lexuesit te muzikes Banshee, i cili do te jete si default. (fjala default; i parapercaktuar)
  Banshee, do te suportoj iPod, Android, Creative ZEN dhe shume lexues te tjere multimedial.

  Per produktet e zyres, OpenOffice do te zevendesohet me LibreOffice.

  Keto jane emrat e publikuar ne rrjet, per me shume nga ngelet te presim versionin e testimit dhe ate final.

  Janar 2011-ReniX per Lirenti.com

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Renix me duhet ta mar perseri Ubuntun

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ja dhe menaxhimi i dritareve WINDOW Unity 2D, por nuk eshte gati per versionin siper!


 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Avash avash Ubuntu po behet shume popullor,dhe eshte duke u perdoru shume.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Avash avash Ubuntu po behet shume popullor,dhe eshte duke u perdoru shume.
  Po eshte duke u perdor shume pasi sulmet mbi Windows jane pa mbarim. Shume institucione shteterore preferojne Ubuntu, sesa Windows. PLUS me Ubuntu mund te kursejne mbi licensen.

 6. #6
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Jeni "Pro" apo "Kunder" klonimit te njeriut?
  Nga smocking2 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-12-2014, 01:00 AM
 2. "Ubuntu-Touch" do tė prezantohet tė Enjėten
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-01-2013, 05:18 PM
 3. "Metro" do te quhet "Windows 8"
  Nga vaaldr1n nė forum Microsoft Windows
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-08-2012, 09:06 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM

Etiketat pėr kėtė Temė