Nastradini dhe Gomari


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Nastradini dhe Gomari

  Receta Gatimi  Pa mė nesėret njė fqinjė,
  Q'ish i varfėr e pa linjė,
  Erth e i kėrkoi gomarrė,
  Duke thėnė ca mė parė:

  "Jemi pa buk' e pa ngrėnė,
  Nė mulli drithė kam shpėnė,
  Gjer mė tani ėshtė bluar,
  Po s'kam kafsh', o i uruar."  Nastradini, pa mejtuar,
  Tha : "Pėr dru e kam dėrguar,
  Ka vaturė qė me natė,
  I varfėri veshgjatė."

  Ajy tha "e kam dėrguar",
  Gomari palli nė quar!
  Fqinja tha : "Pse mė gėnjeni,
  Tė drejtėnė s'ma rrėfeni?

  Ja se ku pėllet gomari,
  Qysh e ka marė druvari!"
  Nastradini tha : "S'kam parė
  Kshu, tė besojnė gomarė!

  Me fjalėn time s'je nginjur,
  Qė jam sot plak e i thinjur,
  Po dėgjon gomarrė c'thotė,
  Q'ėshtė pa mėnt e flet kotė.

  Njeriu qė dėgjon gomarrė,
  S'e ka punėn mbroth e mbarė."
  Kėshtu tha, po tė vėrtetėn
  E thosh gomari, tė shkretėn.


  nga Naim Frasheri

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nastradini ish qetuar
  Dhe po rrij duke mejtuar;
  Po pėrnjėherė u xgjua,
  Sė shoqes i tha: "O grua,

  Nesėrė jam pėr nė veshtė,
  Se s'kam vatur kėtė vjeshtė,
  Sindėkur vinja qėmoti."
  Plaka tha : "Nė dashtė zoti."


  Nastradini i tha : "Unė
  S'e kėllas zotnė nė punė,
  E shoh vetė punėn time,
  E nuk e vė nėr mundime,

  Qė tė doj' a tė mos dojė,
  Se nukė mė flet me gojė."
  Kėshtu the, o jetėgjatė!
  Papo u ngrite me natė,

  More shportat e gomarė,
  Po s'tė vate udha mbarė!
  Pėr rrush del njeriu i mjerė
  E sjell shkarpa shumė herė.

  Gjithė bota po punonin
  E udhėtė po ndrejtonin.
  Nastradinė kur e panė,
  E zun' e mė nuk e lanė:

  Gjithė ditėn gur' i gjori
  Mbajti edhe pagė s'mori.
  I kėputur, i drobitur,
  I lodhur, i kahėnitur,

  Natėn nė t'errėt u kthye,
  Me pluhurė mbi qyrdye!
  Erth mė der' e trokėlliti,
  E shoqja nga shkalla xbriti,

  Tha : "Kush ėsht' aty mė derė?"
  Pa tha Nastradin' i mjerė:
  "Nė dashtė zoti, jam unė,
  Qė vajta e s'bėra dot punė!"

  Naim Frasheri

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shqiperia, Gomari dhe Samari - Problemi i Autostradave!
  Nga Al Capone nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2012, 07:04 PM
 2. Gomari kandidat pėr kryetar komune
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-10-2011, 10:10 AM
 3. Gomari i palodhshem!
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-03-2008, 09:46 PM

Etiketat pėr kėtė Temė