Mė herėt gjatė ditės sė sotme janė paraqitur nė skenė disa lajme qė kanė theksuar se HTC ėshtė duke punuar nė drejtim tė njė celulari pėr Facebook, pėr tė cilin ėshtė supozuar se do tė paraqitet nė Mobile World Congress 2011.

Dan Rose, udhėheqės i zhvillimit tė biznesit pranė Facebook, ka thėnė nė njė deklaratė se Facebook nuk do tė lansojė njė celularė me HTC. “Ky ėshtė vėrtetė njė tjetėr shembull i asaj sesi njė prodhues qė ka marrė API-tė tona publike (API – Application Programing Interfaces), i ka integruar ato nė njė pashijes nė njė mėnyrė interesante”.

“Thashethemet nė drejtim tė asaj se po sjellim njė celularė HTC-Facebook janė thjeshtė thashetheme tė pabaza” tha Rose pėr gazetarėt gjatė njė ngjarjeje tė organizuar prej kompanisė nė Londėr. Kur ėshtė pyetur nėse pajisja do tė ketė emėrtimin Facebook prapa HTC-sė, ai ėshtė pėrgjigjur “Jo”.

Pra siē duket kemi tė bėjmė nė njėrėn anė me HTC qė po krijon diēka me integrim tė fuqishėm tė Facebook, dhe nė anėn tjetėr kemi Facebook qė siē duket ėshtė konsultuar mirė nė kėtė aspekt por nuk ka pranuar qė ta ketė logon e saj nė kėtė celularė. Do tė kuptojmė mė shumė nė MWC 2011 gjatė muajit tė ardhshėm. /pcworldalbanian