Nėna, dhurata pėr t’u kujtuar pas vdekjes


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12

  Nėna, dhurata pėr t’u kujtuar pas vdekjes

  Receta Gatimi  Njė nėnė britanike u pėrkujdes qė dy djemtė e saj tė vazhdonin tė merrnin rregullisht dhurata dhe letra prej saj edhe kur tė vdiste.

  Historia e trishtė e njė 26-vjeēareje tė quajtur Laura Marshall Reid u raportua nė numrin e sotėm tė sė pėrditshmes “The Guardian”. Ajo ndėrroi jetė pėrpara njė jave, pasi humbi njė betejė dy-vjeēare me kancerin e gjirit.

  Kur Laura mėsoi lajmin e tmerrshėm se tumori ishte i paoperueshėm, frika e saj mė e madhe ishte harrimi prej dy djemve gjashtė dhe tre vjeēar.

  Nė kėtė mėnyrė, nė dy vitet qė i mbetėn pėr tė jetuar, ajo u pėrkujdes qė tė zgjidhte dhuratat e pėrshtatshme deri nė ditėlindjen e 21-tė tė djemve, plus dhuratat pėr ditėt e veēanta tė jetės sė tyre, si diplomimi apo martesa.

  Njėkohėsisht, 26-vjeēarja shkroi gjatė tė gjithė kohės shėnime dhe letra pėr djemtė, tė cilat do t’i dorėzohen atyre nė periudha tė ndryshme tė jetės dhe do tė pėrpiqen t’u tregojnė se nėna ėshtė aty, duke i parė nga qielli.

  Tė gjitha dhurarat dhe letrat do tė ruhen me kujdes nga prindėrit dhe bashkėshorti i Laurės. Ato do t’i dorėzohen fėmijėve nė datėn qė ajo ka pėrcaktuar nė njė listė.

  Kanceri i gjirit nuk ėshtė i zakonshėm nė mosha tė tilla kaq tė reja. Pasi mėsuan se edhe tre teze tė saj kishin vdekur nga kanceri i gjirit nė moshė tė re, mjekėt britanikė i kryen njė analizė gjenetike tė ndjerės.

  Nga rezultatet e kuptua se ajo ishte e destinuar tė vdiste nga ky lloj tumori, pasi kishte trashėguar njė ērregullim tė rrallė gjenetik, qė favorizonte krijimin e kancerit nė moshė tė re./TCH

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ta dish qe do vdesesh pas kaq kohesh esht tmerr
  e zgjuar kjo mamaja , kshu do jet gjithnje e gjall per femijet e saj

 3. #3
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  waw pak a shum si nje histori qe lexova un ne nje liber ....... por qe ata ishin cift dhe bashkshorti vdiq por i ndenji pran me letra per nje vit derisa e bindi qe te martohej perseri me tjeter dhe te fillonte jet te re ..... .....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Duke kujtuar gjėrat e vjetra,thjesht qeshim!!
  Nga ValjetaVali nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-05-2012, 08:49 PM
 2. Ja fotografia e vdekjes...
  Nga lovee nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 01-03-2011, 06:50 PM
 3. Ja shkaqet e vdekjes
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 16-02-2011, 08:49 PM
 4. Botėrori, 10 arsye pėr ta kujtuar
  Nga ardona nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-07-2010, 06:01 PM
 5. Procesi i vdekjes
  Nga kuklla nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-02-2008, 08:43 PM