Ėshtė ora gjashtė e gjysmė nė njė mėngjes tė ftohtė nė Birmingem tė Britanisė sė Madhe. Profesor SCott Lucas nga Departamenti i Studimeve Amerikane nė Universitetin e Birmingemit ėshtė tashmė duke dėgjuar fishkėllimat e softuerit Tweetdeck.


Lucas ėshtė autor i njė numri tė librave dhe artikujve rreth politikės sė jashtme tė Shteteve tė Bashkuara. Ai ėshtė gjithashtu redaktor nė Chief of ‘EA Worldview’, njė blog qė ėshtė vlerėsuar aq serioz sa ndonjė gazetė politike.

Ai thotė qė softueri Tweetdeck vepron gjatė ditės, aq shumė kėshtu qė gruaja e tij nganjėherė ndjehet si e mbingarkuar nga llaptopi i tij. Ai thotė qė ēkyēet nga Twitter rreth orės 10 pas dite, por burimet e afėrta me tė thonė qė kjo mund tė bėhet pas mesnate.

Twitter, thotė ai, “ėshtė i paēmuar pėr grumbullim tė informacionit nga burime tė llojllojshme.” Kėto burime paraqesin grumbullime nga ushqyesi standard me lajme nė Twitter qė paraqesin njė ngjajshmėri me marrje tė porosive tė drejtpėrdrejta nga autorėt e lajmeve.

Media pėr lajme, aktivistėt, reporterėt, prizmat e jashtėm, tė gjithė ofrojnė informacion qė Lucas shpejt e analizon pėr tė marrė fotografi mė tė mėdha nga rrjeti i tij i burimeve. Rezultati tregon qė Enduring America ėshtė njė burim i madh i lajmeve si CNN, The New York Times, BBC etj.

Tregimet postohen pastaj nė blogjet e drejtpėrdrejta tė Enduring America, nė karakteristikat qė ofrojnė analiza pėr lexuesit. Kėto postime janė tė lidhura me Twitter ku lidhjet e tyre mund tė merren nga tė tjerėt.

Enduring America ishte mbuluar me lajme rreth luftės nė Gaza, gjatė periudhės 2008/2009. Vetėm Al Jazeera mund tė bėnte reportazhe mė tė shpejta.

Enduring America ishte gjithashtu top faqja ndėrmkombėtare pėr ofrim tė gjėrave qė kishin tė bėnin me krizat e zgjedhjeve nė Iran.

Twitter gjithashtu mundėsoi qė Enduring America tė bėhet i pari ofrues i tregimet pėr zgjedhjet nė Bjellorusi dhe protestat.

Gjersa Twitter ka kritikuesit e vet dhe shumė njerėz tani janė duke pėrdorur rrjetin Facebook pėr tė udhėhequr lajmet e tyre, Twitter ofron anonimitet thelbėsor pėr grumbullim dhe shpėrndarje tė lajmeve.

Profesor Luca mund tė jetė duke fjetur, softueri Tweetdeck i tij ėshtė nė pritje tė informacionit.

Uebfaqja e Enduring America ėshtė http://www.enduringamerica.com/. Llogaritė nė Twitter janė http://twitter.com/enduringamerica dhe kjo http://twitter.com/eanewsfeed./pcworldalbanian