Babai im , njė ekonomist shum i zoti, nė vitin 1980 punonte Shef Plani nė qėndrėn e tregėtis tė qytetit. Njeri i respektuar, i nderuar nga tė gjithė banorėt e qytetit tone tė vogėl verior dhe nė veēanti nga punonjėsit e tregtisė, i saktė dhe i ndershėm nė punėn qė bėnte.

Nėna ime njė mjeke e devotshme, dhe njė nėn e pėrkryer, nga profesioni i sajė, dhe nga fakti qė punoi pėr 15 vjet mjeke fshatrave, tė gjith e njohin me emrin Doktorresha

Nė njė nga ditėt e zakonshme tė javės, nė tregėti bėhet lajmėrimi pėr mbledhje, me temė Projekt Planet e 5-vjeēarit, tė praishėn nė mbjeldhje anėtarė tė komitetit tė parties dhe prokurorisė sė rrethit..

Mbledhja vazhdoi pėr gati 1 orė, nė pėrfundim tė tė gjitha referimeve dhe diskutimeve, e merr fjalėn sekretaria e dytė e Partisė.

Nga podium i drejtohet me njė ton shum ironik, babait tim.

-Shoku Shef i Planit, ngrihuni nė kėmb sepse dhe pėr ju jemi mbledhur kėtu sot jo vetėm pėr projektet

Tej mase i habitur, babai drejtohet nga podiumi

-Pėr mua! Pse?

-Uluni , uluni se tani do ti sheshojm tė gjitha nė kėtė mbledhje -Hmmmmmmmm bėn dhe tė paditurin pa le

-Nė punėn me laps jeni shum i zoti, dhe partia ju pėrgėzon pėr kėt, por nė familje nuk jeni kaq i zoti, ju nuk e ndihmoni gruan tuaj pėr asgjė nė shtėpi, nuk i keni dėrguar asnjėher fėmijėt nė kopėsht, nuk keni bėr asnjėher pazarin, mė keq akoma, ju e keqtrajtoni gruan, duke e rrafur atė ēdo natė, nuk e dorėzoni rrogėn nė shtėpi pasi e harxhon atė duke pirė me shokėt

-Ju ftojmė qė kėtu pėrpara kolektivit, tė bėni autokritikė dhe tė zotoheni qė do ndryshoni rrugė, pėr ndryshe do marrim masa (dhe hedh syt nga prokurori i rrethit qė ndodhej nė podium)

Babai, shum i haitur dhe i nevrikosur, shum i prerė pyet.

Ėshtė ankuar njeri pėr gjitha kėto?

-Jo, sepse doktoresha ėshtė njė grua e urtė dhe shum e nderuar, por ne kemi informata tė sakta nga komshinjtė, qė atė e dėgjojnė ēdo natė duke bėrtitur, dhe juve nuk ju kan pare asnjėher tė ēoni fėmijėt nė kopėsht dhe asnjėher me qese ushqimesh nė dorė,,.

-Nėse gruaja ime nuk ėshtė ankuar, un nuk kam ēfar autokritike tė bėj, pėrsa i pėrket projekt planit diskutimi mbaroi, atėher nuk mė ngelt gjė tjetėr tė them

-Po ne kemi informatat tė sakta.

-Tė dali kėtu pėrsoni qė ju ka informuar, tė ma thot nė sy. Pėr sa mė pėrket mua, asnjė nga ato qė pėrmėnde nuk jan tė vėrteta, atėher le tė ngrihet ndonjė dhe tė mė kundėrshtojė

Nė salle ra njė qetėsi, asnjė nuk po ngrihej, fytyrat shprehnin habi, pėr faktin e devijimit tė mbledhjes dhe pėr ato qė po dėgjonin pėr shefin e tyre qė e rrespekonin shum

Mori guximin, njėri nga punonjėsit e tregtisė, njeri qė kishte hyrje dhe dalje me familjen time, duke qėn se i njifte tė dy dhe nėnėn dhe babain tim, ai nisi tė thoshte se mund tė jet ndonjė keqkuptim nga ana e partisė, se s’kishte mundėsi tė ishin tė vėrteta kėto pasi ai i njifte shum mire ēiftin nė fjalė, ,,,, por sekretaria ia preu fjalėn duke i thėnė

-Ulu ore ti, se ty tė ėshtė future partia nė gotėn e rakisė

Meqė nuk kishte tė tjerė pėr diskutim, mbledhja u mbyll . Babain dhe njė tjetėr punonjės , vartės I babait tim I urdhėruan tė qėndrojn pas mbledhjes.

Sekretaria i drejtohet babait dhe e pyet, - Ēfar inati ke me nėnpunėsin tend?

Babai pėrgjigjet qė nuk kishte asnjė inat , po tė njėjtėn pėrgjigje kthen dhe nėnpunėsi.

Sekretaria nervozohet, urdhėron babain tė largohet, ndėrkoh qė fillon me tė bėrtitura ti hakėrrehej nėnpunėsit. Nga kjo sken babai kupton qė informatori duhej tė ishte ky ose tė afėrmit e tij

Nga ato qė pėrmėndi sekretaria nė mbledhje e vėrtet ishte fakti , qė nėna ime natėn bėrtiste, jo se babai e rrifte, por nėna ime ka vuajtur gjithmon nga sėmundja e quajtur sonambul, ajo nė mes tė natės nė gjum ngrihej dhe shėtiste nėpėr shtėpi, me raste dilte dhe nė baēe ndėrkoh qė ishte nė gjum. Nė momentet qė babai mundohej ta zgjonte qė ta sillte nė vete, ajo trėmbej shum, nė kėto raste bėrtiste shum. Kėto situata ishin vėrtet tė rėnda me raste, sepse kur i flisje ndėrkoh qė ajo ishte nė gjum kalonte nė agresivitet, normalisht kjo nuk ndodhte ēdo nat por ishin shum tė shpeshta, pėr kėtė arsye komshinjt kishin menduar se babai pėrdorte dhunė, ndėrsa pjesa tjetėr e informatave ishin sajuar sipas qefit, dihej qė babai nuk dinte tė gatuante si shumica e meshkujve nė atė kohė, normal dhe pazarin amvisa e shtėpis e bėnte dmth nėna

Pas mbledhjes ca i tronditur im at shkon direkt tek puna e nėnės. Nėna e kuptoi nga ēehra e fytyrės sė tij, qė diēka e keqe kishte ndodhur, gjėja e pare qė mendoi “o bo bo fėmijėt”

Ashtu tepėr i prer siē ishte dhe nga vet natyra e tijė e pyet Je ankuar gjėkundi pėr mua??

Ēfar!? – pyet nėna e habitur

-Mė dėgjove ēfar tė thash , je ankuar apo jo pėr mua?

-Asnjėher, ēėshtė kjo pyetje, ky ėshtė budallallik me brirė, si mund tė akohem, pėrse duhej tė ankohesha !!

Me pak fjal babi i tregon ēfar kishte ndodhur nė mbledhje. Ora 3 e mbasditets po afronte dhe puna mbaronte jo vetėm pėr nėnėn por dhe pėr sekretaren e dytė tė parties, kėshtu qė ishte e kotė tė shkonte nė komitet. Paraqitet nė zyrėn e drejtorit tė spitalit dhe i lutet qė ti jape njė ore leje pėr ditėn tjetėr pasi qė kishte njė punė komitet. Drejtori habitet por duke e njohur mire mjeken qė po i kėrkonte kėtė leje, i dha aprovimin dhe nuk e vuri fare nė diskutim. Nė vetvete ai kuptoi qė diēka nuk shkonte.

Tė nesėrmen qė nė orėn 7 e 30 nėna ime priste para godinės sė komitetit, derisa nė rrug u shfaq sekretaria, ajo e pa dhe bėri sikur nuk e shifte.

-Mirmėngjes shoqia Nurie

-Oooo mirmėngjes doktoresh, ēe mire ju solli kėtej

Ē’e zezė thuaj, jo e mire. Doja tė bisedoja pak pėr ato informatat qė ju paskan sjellur nė lidhje me familjen time.

Ah po, ishte njė kequptim, ne do tė vinim pėr vizit sot nga shtėpia juaj, tė ju kėrkojmė falje pėr keqkuptimin

Pėr vizit mundtė vini, kur tė doni, jeni tė mirpritur si miq , por falje ti kėrkoni burrit tim para 300 punonjėsve tė tregtis, ashtu siē e akuzuat para tyre

Falje nuk u kėrkua asnjėher publikisht pasi e quajtėn tė pa vend bashkimin e 300 punonjėsve pėr njė gjė kaq tė vogėl

Edhe prindėrit e mi nuk e zgjatėn shum, pasi ishin tė ndėrgjegjshėm qė miqt dhe tė afėrmit i njifnin pėr familje tė rregullt, pėr tė tjerat nuk u interesonte