Receta Gatimi

Rregullat per nje Fjalekalim (password) te pathyeshem!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 20
  1. #1
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Bug Rregullat per nje Fjalekalim (password) te pathyeshem!

    Kur permendim "fjalekalim" nekuptojme nje fraze sekrete... por sa fraza/fjale mund te mbajme ment! Per shume prej nesh fjalekalimi me i perdorur eshte 123456, pasi eshte e pamundur te kujtohesh nje te gjitha llogarit e perhapura ne internet apo mbi file e kompjuter!



    Dikush perdor daten e lindjes, dikush si i quajne macen por te kesh nje fjalekalim te tille eshte sikur te lesh deren e shtepise hapur!
    Hacker/Cracker te ndryshem keto fjalekalime i kane shume te lehte per ti thyer, mjafton te lidhen me nje rrjet social dhe te zbulluan ku ke lindur si dhe daten!

    Per ata qe duan te perdorin nje program per organizimin e fjalekalimeve mund ta bejne ate me Keep Pass.
    Ka shume kohe qe personalisht e kam humbur llogarine e numrit te fjalekalimeve keshtu gjeja me e mire qe po mendoja eshte ti organizoja!
    Dhe pse do ju keshilloj qe ti shkruani ne ndonje fletore ku ta mbani ne vend te fshehur dhe jo te shpetuara ne kompjuter, por zgjedhja juaj!
    Gjithashtu nje zakon i mire eshte te beni nje kombinim Shkronjash dhe Numrash si dhe karaktere special @ # + $ % etj!

    Tregoni eksperiencat tuaja ne lidhje me sigurine dhe fjalekalimet! Ju mire presim!

  2. #2
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Zakonisht mbaj emrin e komshies

  3. #3
    Postues Nderi 45% Maska e ulkina
    Anėtarėsimi
    Oct 2010
    Vendndodhja
    fier albania
    Postime
    2,657
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    un bej nje kombinim numrash shum te gjat dhe mund te them qe ndihem e sigurt

  4. #4
    i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
    Anėtarėsimi
    Aug 2009
    Vendndodhja
    now albania
    Postime
    913
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    e verteta eshte se un me kete problemin e fjalkalimeve ndjehem shum i ngarkuar. si te them me eshte mbushur gjysma e kokes vetem me fjalkalime. tani kohet e fundit kam filluar qe ti bej te gjitha llogarite me nje fjalkalim. qe mos me marin kaq shum hapsire nga hardisku im fjalkalimet. se nuk eshte qe kam ndonje nga keto kohve moderne.... un

  5. #5
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
    un bej nje kombinim numrash shum te gjat dhe mund te them qe ndihem e sigurt
    Derisa eshte publike per te gjithe asgje nuk eshte e sigurte! Siguria humbet sapo lidhesh ne internet! Sdua ta bej gogol por ky eshte realiteti!

    Numrat jane fare te thjesht per tu thyer! Kuptohet eshte nje pune pak e lodhshme por nese ti ke dokumenta teper sekrete ja vlen

    Paolo - Fjalekalime duhen sa me te sigurta, pasi ato nuk kane asnje kosto per kompjuterin, qofte ai i vjeter apo i ri!

  6. #6
    Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
    Anėtarėsimi
    Jan 2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    1,281
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
    Zakonisht mbaj emrin e komshies
    hehee e fort kjo

  7. #7
    Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
    Anėtarėsimi
    Jan 2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    1,281
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Une kam nje Pass per te gjitha, por e ndrroj perafersisht qdo 2 muaj me nje tjeter

  8. #8
    Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Ancona, Italy
    Postime
    1,249
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
    Zakonisht mbaj emrin e komshies
    Sa fiksim e ke ate komshien...po me ben kurioz......

    Per sa i perket fjalekalimit, e kam pesuar nje here dhe ajo here me mjaftoi te zija mend. Me moren profilin e fb, hotmail, yahoo dhe shume regjistrime te tjera qe nuk mund te beja dot me hyrjen...per fat te mire arrita te marr vetem profilin e fb sepse kisha aktivizuar identifikimin e fotove...qe atehere, si te thuash i kam "siguruar" pak me nje fjalekalim i cili perbehet nga shkronja dhe numra. Nga disa informacione qe mora nga interneti shkruhej se vetem keshtu mund te ishte me i sigurt. Gjithashtu nuk perdor me asnje emer apo datelindje. Dhe nje "siguri" tjeter si te thuash eshte qe kam vene me shume se 2 adresa e-mail per rikuperimin e fjalekalimit, dhe keto adresa e-mail jane si te panjohura nga askush, sepse i kam hapur vetem per rikuperimin e fjalekalimit. Sigurisht qe secili me nje fjalekalim ndryshe dhe i perbere perher nga shkronja dhe numra, dhe te gjitha keto i kam shkruar ne nje leter...

    Nje keshille per te gjithe ju, me aq informacione sa mora nga interneti ne ate kohe rreth fjalekalimit: Nje nga fjalekalimet qe mund te quhet me i sigurt se te tjeret eshte i perbere nga shkronja dhe numra, duke perdorur shkronja te medha dhe te vogla, dhe i nderthurur pak a shume ne menyre te tille a1B2c3b4D5.

  9. #9
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Une perdor nje program Pasword Generator shume i mire,per gjenerimin e paswordeve dhe emrave,zakonisht paswordin e vej deri ne 12-13 shifra.

  10. #10
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Gjendar, ben shume gabim qe perdor te njejtin fjalekalim per te gjitha! E kam theksuar rastin tend tek artikulli ne faqen e pare te portalit!

    Dhe un Kliton, per fjalekalime te rendesishme dhe me perdorim te rralle perdor nje gjenerator automatik, por eshte shume veshtire dhe e pamundur ti mbash mend.

    Personalisht per "disa fjalekalime" kam gjet zgjidhjen ti shkruaj te koduara ne nje Bllok Shenimesh dhe jo te ruajtura ne kompjuter si file! Pra dhe nese me lexon fjalekalimet ne bllok, duhet ta ēkodoj qe ta perdori.
    Encrypted (koduar) ne nje menuyre qe dhe un ta kem te lehte per ta bere direkt ēkodimin me mend dhe pa perdorur mjete te tjera, pasi do vinte shume gjate.

    Te marresh masa sigurie eshte mire si te keni nje rregjister te madhe me te dhenash (database) dhe ne rastin e nje emaili!

    Siguri te mbare!

  11. #11
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Po pra Reno kjo eshte e keqja se nuk arrihen ti mbash mend,dhe une ashtu si ty me nje bllok shenimesh i shenoja,por prap sikur pertoja ti shenoja,kurse tani kam nje USB kastile per shenimin e paswordave dhe adresave ku jam regjistruar,por mendoj ndonje here por sikur te me prishet USB si do ja boj.

  12. #12
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Ideja e USB nuk eshte e keqe. Mbase me nje encrypted file, qofte dhe file excel por encrypted! Por gjithmon duhet te kete nje kopje te dyte! Por duke pas kopje tjeter vejme ne rrezik sigurin e file-it vete!

  13. #13
    i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
    Anėtarėsimi
    Aug 2009
    Vendndodhja
    now albania
    Postime
    913
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    pershendetje cuna. mund tju pyes se si mund ta bej nje folder te koduar?? dhe a eshte e veshtire kjo gje ?? faleminderit

  14. #14
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Nje folder i koduar mund te behet me programe ose ta besh ate te padukshem! Kerko nje here ne forum, ka postuar Majdi diēka te tille!

  15. #15
    i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
    Anėtarėsimi
    Aug 2009
    Vendndodhja
    now albania
    Postime
    913
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    ok reno faleminderit

  16. #16
    PHP/CSS/HTML/Developer 10% Maska e V1S4R
    Anėtarėsimi
    Mar 2012
    Vendndodhja
    tok
    Postime
    19
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    perdorni sa me shume simbole

  17. #17
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    po 1 password i tipit kush_e-solli_doruntinen? si duket?

  18. #18
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
    po 1 password i tipit kush_e-solli_doruntinen? si duket?
    Ta_them-un_se-kush

  19. #19
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    un e kam me emer dhe numra, dhe e kam ne disa faqe ne internet, bile edhe ne facebook

    Tani "ndihem i sigurt" nuk mund te them 100% pasiqe 1 her me eshte marre fjalekalimi (password-i) i msn-s, por qe as keq nuk jam

    Faleminderit per keshillat ReniX

  20. #20
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    Keto vetem me phishing i kap dhe nuk lodhesh fare

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. PHP - Fjalekalim Kazual, Random Password
    Nga ReniX nė forum Gjuhėt e Programimit
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-02-2012, 12:55 PM
  2. Si te hap kompjuterin pa password ne qofte se ai ka password dhe une nuk e di
    Nga David072010 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 14-01-2011, 05:13 PM
  3. Fjalėkalim tė pėrkohshėm, pėr njė pėrdorim nė Facebook
    Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-10-2010, 11:58 AM
  4. Si tė bėjmė njė kartel ne server me Fjalekalim
    Nga ReniX nė forum Webmaster Area
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-09-2009, 10:43 PM
  5. [js]Faqe me Fjalekalim
    Nga Lirenti nė forum Gjuhėt e Programimit
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 19-03-2007, 08:06 PM

Etiketat pėr kėtė Temė