Receta Gatimi

Rregullat per nje Fjalekalim (password) te pathyeshem!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 20
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Bug Rregullat per nje Fjalekalim (password) te pathyeshem!

  Kur permendim "fjalekalim" nekuptojme nje fraze sekrete... por sa fraza/fjale mund te mbajme ment! Per shume prej nesh fjalekalimi me i perdorur eshte 123456, pasi eshte e pamundur te kujtohesh nje te gjitha llogarit e perhapura ne internet apo mbi file e kompjuter!  Dikush perdor daten e lindjes, dikush si i quajne macen por te kesh nje fjalekalim te tille eshte sikur te lesh deren e shtepise hapur!
  Hacker/Cracker te ndryshem keto fjalekalime i kane shume te lehte per ti thyer, mjafton te lidhen me nje rrjet social dhe te zbulluan ku ke lindur si dhe daten!

  Per ata qe duan te perdorin nje program per organizimin e fjalekalimeve mund ta bejne ate me Keep Pass.
  Ka shume kohe qe personalisht e kam humbur llogarine e numrit te fjalekalimeve keshtu gjeja me e mire qe po mendoja eshte ti organizoja!
  Dhe pse do ju keshilloj qe ti shkruani ne ndonje fletore ku ta mbani ne vend te fshehur dhe jo te shpetuara ne kompjuter, por zgjedhja juaj!
  Gjithashtu nje zakon i mire eshte te beni nje kombinim Shkronjash dhe Numrash si dhe karaktere special @ # + $ % etj!

  Tregoni eksperiencat tuaja ne lidhje me sigurine dhe fjalekalimet! Ju mire presim!

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Zakonisht mbaj emrin e komshies

 3. #3
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  un bej nje kombinim numrash shum te gjat dhe mund te them qe ndihem e sigurt

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Vendndodhja
  now albania
  Postime
  913
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  e verteta eshte se un me kete problemin e fjalkalimeve ndjehem shum i ngarkuar. si te them me eshte mbushur gjysma e kokes vetem me fjalkalime. tani kohet e fundit kam filluar qe ti bej te gjitha llogarite me nje fjalkalim. qe mos me marin kaq shum hapsire nga hardisku im fjalkalimet. se nuk eshte qe kam ndonje nga keto kohve moderne.... un

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
  un bej nje kombinim numrash shum te gjat dhe mund te them qe ndihem e sigurt
  Derisa eshte publike per te gjithe asgje nuk eshte e sigurte! Siguria humbet sapo lidhesh ne internet! Sdua ta bej gogol por ky eshte realiteti!

  Numrat jane fare te thjesht per tu thyer! Kuptohet eshte nje pune pak e lodhshme por nese ti ke dokumenta teper sekrete ja vlen

  Paolo - Fjalekalime duhen sa me te sigurta, pasi ato nuk kane asnje kosto per kompjuterin, qofte ai i vjeter apo i ri!

 6. #6
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Zakonisht mbaj emrin e komshies
  hehee e fort kjo

 7. #7
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Une kam nje Pass per te gjitha, por e ndrroj perafersisht qdo 2 muaj me nje tjeter

 8. #8
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Zakonisht mbaj emrin e komshies
  Sa fiksim e ke ate komshien...po me ben kurioz......

  Per sa i perket fjalekalimit, e kam pesuar nje here dhe ajo here me mjaftoi te zija mend. Me moren profilin e fb, hotmail, yahoo dhe shume regjistrime te tjera qe nuk mund te beja dot me hyrjen...per fat te mire arrita te marr vetem profilin e fb sepse kisha aktivizuar identifikimin e fotove...qe atehere, si te thuash i kam "siguruar" pak me nje fjalekalim i cili perbehet nga shkronja dhe numra. Nga disa informacione qe mora nga interneti shkruhej se vetem keshtu mund te ishte me i sigurt. Gjithashtu nuk perdor me asnje emer apo datelindje. Dhe nje "siguri" tjeter si te thuash eshte qe kam vene me shume se 2 adresa e-mail per rikuperimin e fjalekalimit, dhe keto adresa e-mail jane si te panjohura nga askush, sepse i kam hapur vetem per rikuperimin e fjalekalimit. Sigurisht qe secili me nje fjalekalim ndryshe dhe i perbere perher nga shkronja dhe numra, dhe te gjitha keto i kam shkruar ne nje leter...

  Nje keshille per te gjithe ju, me aq informacione sa mora nga interneti ne ate kohe rreth fjalekalimit: Nje nga fjalekalimet qe mund te quhet me i sigurt se te tjeret eshte i perbere nga shkronja dhe numra, duke perdorur shkronja te medha dhe te vogla, dhe i nderthurur pak a shume ne menyre te tille a1B2c3b4D5.

 9. #9
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Une perdor nje program Pasword Generator shume i mire,per gjenerimin e paswordeve dhe emrave,zakonisht paswordin e vej deri ne 12-13 shifra.

 10. #10
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Gjendar, ben shume gabim qe perdor te njejtin fjalekalim per te gjitha! E kam theksuar rastin tend tek artikulli ne faqen e pare te portalit!

  Dhe un Kliton, per fjalekalime te rendesishme dhe me perdorim te rralle perdor nje gjenerator automatik, por eshte shume veshtire dhe e pamundur ti mbash mend.

  Personalisht per "disa fjalekalime" kam gjet zgjidhjen ti shkruaj te koduara ne nje Bllok Shenimesh dhe jo te ruajtura ne kompjuter si file! Pra dhe nese me lexon fjalekalimet ne bllok, duhet ta ēkodoj qe ta perdori.
  Encrypted (koduar) ne nje menuyre qe dhe un ta kem te lehte per ta bere direkt ēkodimin me mend dhe pa perdorur mjete te tjera, pasi do vinte shume gjate.

  Te marresh masa sigurie eshte mire si te keni nje rregjister te madhe me te dhenash (database) dhe ne rastin e nje emaili!

  Siguri te mbare!

 11. #11
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Po pra Reno kjo eshte e keqja se nuk arrihen ti mbash mend,dhe une ashtu si ty me nje bllok shenimesh i shenoja,por prap sikur pertoja ti shenoja,kurse tani kam nje USB kastile per shenimin e paswordave dhe adresave ku jam regjistruar,por mendoj ndonje here por sikur te me prishet USB si do ja boj.

 12. #12
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Ideja e USB nuk eshte e keqe. Mbase me nje encrypted file, qofte dhe file excel por encrypted! Por gjithmon duhet te kete nje kopje te dyte! Por duke pas kopje tjeter vejme ne rrezik sigurin e file-it vete!

 13. #13
  i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Vendndodhja
  now albania
  Postime
  913
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  pershendetje cuna. mund tju pyes se si mund ta bej nje folder te koduar?? dhe a eshte e veshtire kjo gje ?? faleminderit

 14. #14
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Nje folder i koduar mund te behet me programe ose ta besh ate te padukshem! Kerko nje here ne forum, ka postuar Majdi diēka te tille!

 15. #15
  i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Vendndodhja
  now albania
  Postime
  913
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  ok reno faleminderit

 16. #16
  PHP/CSS/HTML/Developer 10% Maska e V1S4R
  Anėtarėsimi
  Mar 2012
  Vendndodhja
  tok
  Postime
  19
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  perdorni sa me shume simbole

 17. #17
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  po 1 password i tipit kush_e-solli_doruntinen? si duket?

 18. #18
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  po 1 password i tipit kush_e-solli_doruntinen? si duket?
  Ta_them-un_se-kush

 19. #19
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  un e kam me emer dhe numra, dhe e kam ne disa faqe ne internet, bile edhe ne facebook

  Tani "ndihem i sigurt" nuk mund te them 100% pasiqe 1 her me eshte marre fjalekalimi (password-i) i msn-s, por qe as keq nuk jam

  Faleminderit per keshillat ReniX

 20. #20
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  Keto vetem me phishing i kap dhe nuk lodhesh fare

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. PHP - Fjalekalim Kazual, Random Password
  Nga ReniX nė forum Gjuhėt e Programimit
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-02-2012, 12:55 PM
 2. Si te hap kompjuterin pa password ne qofte se ai ka password dhe une nuk e di
  Nga David072010 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-01-2011, 05:13 PM
 3. Fjalėkalim tė pėrkohshėm, pėr njė pėrdorim nė Facebook
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-10-2010, 11:58 AM
 4. Si tė bėjmė njė kartel ne server me Fjalekalim
  Nga ReniX nė forum Webmaster Area
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-09-2009, 10:43 PM
 5. [js]Faqe me Fjalekalim
  Nga Lirenti nė forum Gjuhėt e Programimit
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-03-2007, 08:06 PM

Etiketat pėr kėtė Temė