Receta Gatimi

Poezi nga autore te ndryshem


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 19 prej 19
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Poezi nga autore te ndryshem

  Ne ere pemet rrine prane e afrojne krahet,
  Ne ere pemet kerkojne mes tyre ngrohtesi,
  Po ne te dy?
  Ne jemi kaq te larget!
  Ē’ere mund tė na afroje, nuk e di...
  Dritero Agolli

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ē`eshte dashuria?
  Ne rruge takova nje te ri varfanjak qe ishte i dashuruar.
  Kapelja e tij ishte e vjeter, xhaketa e grisur,
  uji i futej nė kepuce
  dhe yjet i pershkonin shpirtin.
  Viktor Hygo

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Ē`eshte dashuria?
  Ne rruge takova nje te ri varfanjak qe ishte i dashuruar.
  Kapelja e tij ishte e vjeter, xhaketa e grisur,
  uji i futej nė kepuce
  dhe yjet i pershkonin shpirtin.
  Viktor Hygo

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  ca pika shiu ran mbi qelq
  e un per ty sec ndjeva mall
  jetojm te dy ne nje qytet
  sa rrall qe shihemi...sa rrall

  sa me pelqejn kto vargje te Kadares

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Po kur te jesh merzitur shum,
  Ne raft te librave kerkom,
  Aty do jem e fshehur une!
  Ne ndonje fjale a donje shkronje...


  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe une do zbres, do vij pas teje;
  Ti si dikur me mall do qeshesh,
  Si nje blerim pas nje rrekeje.

  Kjo ma ben mishin.... pika pika...

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin

  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe une do te zbres te vi pran teje,
  I hap "syt" dhe nuk me sheh
  Si dikur me mall do ngecesh,
  Zemer plag, perhere t'Pranveres!

  Kjo ma ben mishin.... pika pika...
  ..po kjo nuk esht kshu

  mjafton qe librin pak ta heqesh
  e un do zbres do vi pas teje
  ti si dikur me mall do qeshesh
  si nje blerim pas nje rrekeje


  kshu

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Po, e modifikova! sa shpejt e lexove! LOL

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Po, e modifikova! sa shpejt e lexove! LOL
  po 4 vargje ishin ...po se besove me pyet

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Pa Ty!

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  po 4 vargje ishin ...po se besove me pyet
  po, recitoje neser ne radio!!!!


  Pa ty
  I. Kadare

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.

  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.

  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.

  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?

  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  shkruan bukur ky dreq !!!
  jo ti reni ..kadareja

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Meqe ti nuk e mbaje ment!


  Vazhdimi i MALL

  ....Edhe m'u duk pak e ēuditshme
  Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
  Qiejt e ngrysur pa lejleke
  Dhe shirat pa ylber ne mes.

  Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
  Seē m'u kujtua sot per dreq:
  "Te zgjuarit jane bashke ne bote,
  Kurse te fjeturit jane veē".

  Ne ē'enderr kemi rene kaq keq,
  Qe dot s'po zgjohemi valle?...
  Ca pika shiu rane mbi qelq
  Dhe une per ty seē ndjeva mall

 12. #12
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  vertet se mbaja mend , por mund ta gjeja sic e gjete ti ...shkruajta vetem ate se ajo me pelqente me shum !

 13. #13
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ti sot as qesh as qan,
  Ri larg e qetė.
  Nė shpirtin t'ėnd ti mban
  Njė faj pėr jetė.

  Njė dashuri me gas,
  Siē fryri era,
  E zure shpejt nė ēas,
  E le pėrhera.

  U ngrove-ashtu sa mund,
  As shumė-as pakė,
  S'tė ndriu pėrdrejt nė fund
  E bardha flakė:

  Mė ndriu e griu e shkriu
  Ah mua zjarri!
  U mvarrėsh un'i ziu
  Mi buzė varri!

  E nuk mė dhemb aspak
  Njė vdekje-e gjallė,
  Ndaj qava lot me gjak,
  Si nė pėrrallė;

  Ndaj hoqa rėndė-ashtu,
  Gjer nė greminė,
  Llaftarėn qė mė zu
  Pėr dashurinė;

  Pėr dashurinė-o Zot,
  Qė shemb njė burrė,
  Qė s'e pat ndjerė dot
  Gruaja kurrė;

  Qė lind e ndritur krejt,
  Bukuriplotė!
  Me dritėn drejt-pėr-drejt
  Nga drita jote!

  Qė qesh e qan e zjen,
  E s'jep tė qetė,
  E zjen e bren e shfren,
  E s'vdes pėrjetė.

  Lasgush Poradeci

 14. #14
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14  Eja

  Eja... kokėn dua ta mbėshtes
  Mbi gjirin tėnd tė tallazitur...
  Jam lodhur shumė, ndoshta edhe vdes-
  Se kam njė jetė duke tė pritur!

  Eja... dua tė kridhem tek ti,
  Thellė e mė thellė, siē di vetė,
  Nė mos qoftė as kjo dashuri,
  Mė thuaj ē'dreqin mund tė jetė?!


  - - - Updated - - -

  Kur...

  Kur heshtja duket aq e zhurmshme
  dhe ti ndjen se

  vetėm je
  ki besim dhe kthehu tek unė
  tė premtoj aty mė ke.

  Kur maja tė duket e lartė
  dhe zbritja ėshtė i

  vetmi kthim
  zgjati duart dhe thirrmė
  pėr ty jam gjer nė amėshim.

  Kur dyert janė mbyllur
  dhe ti ndjen

  trishtim
  unė do tė tė kthej buzėqeshjen
  do tė bėj tė ndjesh gėzim.

  Kur tė kesh humbur ēdo fuqi
  dhe tė jesh

  duke rėnė
  une do tė tė ngre dhe jap shpresė
  Tė ndihmoj tė qėndrosh nė kėmbė.

  Dhe kur mė nė fund tė vijė

  dita
  qe i lumtur buzė detit tė ecėsh
  kur unė tė ndjehem vetėm
  shpresoj qė ti tė mė presėsh.

  Por deri sa ajo

  ditė tė vijė
  dhe deri sa ti dritėn tė gjesh
  dėgjoje zemrėn, beso nė mua
  pėrjetė kėtu do mė
  kesh!
 15. #15
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Andon Z. Cajupi - Kopshti I Dashurise


  0 pėllumb' i shkruar,
  do t'tė marr nė duar
  dhe duke kėnduar
  gjetkė do t'tė shpie:

  Nė njė vend t'uruar
  dhe tė lulėzuar,
  nė uj'tė kulluar
  edhe nėn hie;

  Afėr tek njė lumė
  ku ka lule shumė,
  tė biem nė gjumė,
  hena tė na ndrijė;

  Yjtė tė shikojnė,
  zogjtė tė kėndojnė
  edhe tė na zgjojnė
  dita kur tė vijė.

  Pa ngrėn' e pa pirė
  s'mbetemi, moj Mirė,
  se u'ndaj tė gdhirė
  dėrgoj e na sjellin:

  Qumėshtė tė dhirė
  dhe djathė tė mirė
  pa uj' e pa hirrė,
  dhe rrush kur tė vjehn;

  Ngjalė nga Janina,
  mjaltė nga Kanlna,
  verė nga Voshtina
  ujė nga Sopoti;

  Mollė nga Horia,
  mish nga dhėnt' e mia,
  desh nga Labėrla, —
  na e faltė zoti'

 16. #16
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Ti dhe Uji (i madhi PODRIMJA)

  Diellin ta shikosh nga hija e plepit
  Dhe ta matėsh
  Kur hijen tėnde s'mund ta kapėrcesh mė
  Qenit ruaju se tė kafshon ajo kafshė shtėpiake
  Besnik i madh i Njeriut
  Nga kafshimi i gjarprit mund tė shpėtosh
  Macen nxirre nga fjalori yt gjithsesi
  Ajo s'ėshtė simbol i kohės sate as i artit tėnd

  (Unė gjthmonė ia kam frikėn edhe Lules edhe
  Femrės)

  Kur tė flasėsh fol tė dėgjohesh nė bjeshkė
  tė dėgjohesh nė shkretėtirė
  Pėr tė dytėn herė mbetesh pa kokė ose kush
  nuk tė beson:
  Sa mė pak shikoje veten nė pasqyrė
  Dhe kurrė mos mendo: I pari
  Ai qė ka ekzistuar para teje jam UNĖ
  Ai qė do tė kujdeset pėr ditėt e mia tė mbrama
  Pėr ėndrrat e mia e qetėsinė je Ti
  Me pleh kurrė mos u pajto: Nxirre nė gjysmė
  tė natės
  nė pikė tė vapės
  Asgjė mos rrit asgjė mos krijo me dhunė
  Rast i humbur nuk je edhe pse pylli
  dendėsohet
  Mund ta kalosh natėn nė Kullėn time tė vetmuar
  nė botė
  Dhe si tė duash Ti Lumi
  Kryesorja: jetėn ta jetosh pa e vrarė
  Dhe pa tė mbetur nė kėmbė ndonjė therrė
  e saj e zezė
  Bashkudhėtari im
  Ta provojmė vetveten derisa kemi frymė

  - - - Updated - - -
  ================================================== ==============================
  Shiu perplasi ne xhama trishtimin
  Shiu perplasi ne xhama merzine
  Shiu i lagu te gjitha mendimet
  Per ditet qe iken dhe ato qe do vijne.

  Mendim te lagura...si te jetosh,
  Ne kete qullje te pergjithshme idesh
  Ku nuk gjen asgje te askush qe ta cmosh
  Kur nga brenda qan dhe gjithkujt i qesh.

  C’mund te besh tjeter vec te qeshesh me zor
  Ne kete turp te dhimbshem dhe pa fund
  Te gjithe fjale te bukura thone
  Po askush nuk nguron te beje c’te munde.

  Fjale te bukura...Sa hipokrite,
  Njerezit dhe vetes i flasin bukur
  Njesoj ne dashuri, ne politike,
  Te gjitha i mbeshtjellin me luster.

  Drita como

 17. #17
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Saimir Murati - Dua te qaj...

  Dua te qaj.
  Ta derdh lotin e nxehte.
  Dua ta mbys me lote kete mall.
  Qe me treti ketu larg, ne kurbet.

  Dua te qaj.
  Me lot malli e pendimi.
  Ditet me te bukura te jetes sime.
  Dite te cilat, mi rrembeu mergimi.

  Dua te qaj.
  Gjersa lotet te me shterojne.
  Per dhimbjet dhe vuajtjet e pafundme.
  Qe cdo skute te shpirtit, m'a pushtojne.

  Dua te qaj.
  A me kuptoni, o miq, dua te qaj.
  Por vreri i hidhur me pengon.
  Keshtu qe lotet, perbrenda shpirtit i mbaj.

  © S. Murati... Qershor - 2011

 18. #18
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Ne mundesh te ruash arsyen
  Kur bota e humbet fillin
  E fajin ta hedhin, e vetes t’i besosh
  Sa here per ty dyshojne, e s’te perfillin
  Por dhe dyshimet drejte t’i gjykosh.


  Ne mundesh te rrish ne pritje, nga pritja pa u lodhur
  E kur te urrejne, urrejtje te mos ushqesh
  Madje ndaj shpifjeve te rrish pa folur
  Me thjeshtesi, me to pa rene ndesh…


  Ne mundesh te mendosh, por jo gjere ne shkaterrim
  Te enderrosh, por jo si rob enderrimesh
  E te trajtosh njelloj e pa dallim
  Ngadhenjim e shpartallim, burim mashtrimesh.


  Ne durofsh dot qe theniet e tua te drejta
  Ne kurthe per trutharet, kopuket do t’i kthejne,
  Te thyejne gjerat me te shtrenjta, e prape t’i ndertosh
  Me vegla pune qe nuk vlejne!


  Ne mundesh, fitoret qe korrur, t’i flijosh
  Si ne kumar, ne nje te vetme loje
  Tė rrezikosh, te humbesh, e prape te fillosh
  Dhe humbjet kurre te mos i zesh me goje!........

  Ne i detyrofsh dot muskul, nerv, dhe puls e
  Te te sherbejne edhe kur gjithcka te duket e kote
  E te qendrosh, kur s’ka asgje vec vullnetit,
  Qe veē nje fjale, ‘qendro’ gjithnje te thote.


  Ne mundesh te flasesh me maskarenjte
  Por nderin tend ta ruash
  E te ecesh perkrah mbretit pa krenarine qe te verbon
  Nese armiku ose miku s’te bejne dot te vuash
  Dhe gjithcka ne e cmon, pervec sa e meriton.


  Ne mundesh te mbushesh ti minutat,
  Aq te renda, me vepra qe peshojne,
  Dije, dhe mos ki aspak dyshime
  E jotja do jete bota me cka brenda
  dhe do te jesh e fituar ti o mikja ime(miku im)......

 19. #19
  i/e rregjistruar Maska e Gentjana Dalliu
  Anėtarėsimi
  Apr 2013
  Postime
  2
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  TY GRUA

  Nė ermimin e frymės tėnde tė gjeta zhveshur,
  me ngjyrėn e vet jetės ty grua
  me formėn mė tė bukur tė trupit
  Ėmbėlsia e buzėqeshjes dhe puthjet e tua,
  mbetėn nė sytė e mi
  Dhe tash nė fytyrėn e sosur nga vitet,
  me dritėn sulfurore mbush ditėn dhe jam sėrisht me ty
  Si njė luan i plakur nė qafėn tėnde varur
  Si jehona e kėngės sate,
  nė udhėn ku shtrihet hija ime e fjetur
  Si kandili i njė llampe mbi rrasėn e njė shkėmbi,
  ndrisė nė bebzat e tė pėrgjumurta sy

  ***

  Nė shkretin e shpirtit,
  dėrmuar nga udhėt e vramendjes shkova pranė vendit
  ku lash gjysmėhijen e mbrėmjes
  S’tė pashė ty kokėdhembje,
  pas reve ikur kishe me imazhin e vetmisė sime fshehur
  Pėr ku vallė sonte,
  ē’rrugė do shkeli kėmba jote nė terrin e natės?
  Nė ē’harresė tė kohės ngriu buzėqeshja e lumit tėnd?
  E trishtė rrjedha e pėrmotshme nė venat e mbyllura
  nė murin qė ngrita mes teje!
  Por dije tash, nuk jam mė ai qė bri teje ecja dhe sa gėzoheshe
  nė tė kaltrėn e larė me dritėhėnė
  Jo unė s’do tė jem mė ai qė do ndjek gjysmėhijen e mbrėmjes
  nė perendim tė diellit
  Por pėrtej ėndrrės rroj,
  nga mund tė shoh tė shkuarėn tė mė tėrheqi zvarrė
  Dėgjoj hapat e lodhjes tė mė davaritėn nė dritėhije
  dhe regėtimet e zemrės nėn heshtjen e natės sė bardhė

  Ukshin Morina

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Poezi nga autore te rinje Shqiptare!
  Nga erinda nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 16-11-2014, 09:48 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2010, 09:01 PM
 3. ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 10:33 PM
 4. Binjake me baballare te ndryshem!
  Nga Lirenti nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2009, 12:39 AM