Revista Nature ka listuar 15 ngjarjet mė ekstreme tė ndodhura nė botė gjatė dhjetė viteve tė fundit.
Shumica prej kėtyre ngjarjeve sipas revistės, kanė ndodhur pėr shkak tė ndryshimeve klimetarike tė ardhura kryesisht nga ndikimi njerėzor.
2001 – I ftohtė rekord nė Mongoli dhe Siberi: -60 gradė
2001 – Pėrmbytje nė Mozambik, Zimbabve, Mali dhe Zambia
2002 – Tajfun nė Kore: mė i “dhunshmi” qė prej vitit 1959
2003 – Valė e nxehti nė Europė: temperatura pėrtej 40 gradė Celsius nė shumė qytete
2004 – Ciklon rekord nė Madagaskar, me erėra qė kapnin shpejtėsinė 260 km/h
2004 – Uragani “Ivan” shkaktoi pėrmbytje nė Karaibe
2004 – Pėr herė tė parė njė uragan “zhvillohet” nė Atlantikun e Jugut, duke u pėrplasur nė Brazil
2005 – Rekord i nxehti nė Kanada
2005 – Thatėsirė e paparė nė 60 vitet e fundit nė Brazil
2005 – 20 milionė indianė tė goditur nga monsunet dhe pėrmbytjet rekord
2005 – Sezon i paprecedentė pėr uraganet. “Karina” ishte mė vdekjeprurėsi qė prej 1928-s
2006 – Mė shumė se 1 mijė tė vdekur nė Filipine nga tajfuni “Durian”
2006 – Thatėsirė ekstreme nė Brigjet e Afrikės
2007 – Thatėsirė dhe zjarre tė paprecedentė nė SHBA
2007 – Pėrmbytjet mė tė kėqija nė Britaninė e Madhe nė 60 vitet e fundit