Statistikat kanė filluar tė “ēmenden”. Ato flasin gjithnjė e mė shumė pėr njė numėr tė madh rastesh tė martesave qė pėrfundojnė nė ndarje.
Shumė njerėz pohojnė se duhet tė ishin treguar mė tė kujdesshėm nė zgjedhjen e shokut tė jetės sė tyre. Pas njėzet vjet martese njerėzit i mendojnė dhe i gjykojnė situatat me gjakftohtėsi. Kėshtu ata zbulojnė se njė pjesė e madhe e jetės sė tyre pėrbėhej nga gabime, mungesa dhe faje tė cilat nuk ishin marrė nė konsideratė. Dhe, papritur, kaq vite tė jetės bashkėshortore shndėrrohen nė njė tė kaluar tė largėt.
Nė ditėt e sotme, fakti i njė ndarjeje nuk pėrbėn ndonjė lajm tė veēantė. Ndarjet janė bėrė thuajse njė rutinė e zakonshme, e pėrditshme. Dhe ajo qė tė bėn mė shumė pėrshtypje ėshtė se ndarjet nė martesat me njė jetėgjatėsi tė madhe janė bėrė diēka e shpeshtė kohėt e fundit. Ėshtė e vėshtirė tė kuptohet se si dy njerėz qė kanė jetuar 20-30 vjet sė bashku, tė vendosin tė ndahen. Por s’ke ē’bėn. Pavarėsisht nga arsyet, shkaqet qė ēojnė nė njė ndarje tė tillė, tashmė ėshtė fakt i pakundėrshtueshėm se numri i divorceve nė martesat afatgjata rritet vazhdimisht, me ritme tė ēmendura. Ku do tė shkojė vallė?!
Shkaqe qė shtyjnė nė ndarje
Tė shumta janė arsyet qė mund tė shtyjnė njė martesė afatgjatė nė ndarje. Njė prej tyre ėshtė rrėnimi fizik i marrėdhėnies, pėr shkak tė kalimit tė kohės. Kur vetė ēifti nuk pėrpiqet ta rinovojė kėtė marrėdhėnie, natyrisht qė do tė vijė monotonia dhe mė pas shkatėrrimi. Mėnyra me tė cilėn u ndėrtua lidhja nė tė kaluarėn pėrbėn njė arsye qė mund tė ēojė nė ndarje pas shumė vjetėsh martese. Nuk ekzistonte gjithnjė nė shoqėri liria pėr tė zgjedhur shokun e jetės.
Shumė femra detyroheshin prej familjeve tė tyre ose nga rrethanat e jetės, tė martohen me njė burrė tė caktuar me tė cilin bėnin fėmijė dhe vazhdonin jetėn me tė mirat dhe tė kėqijat qė mund tė sillte njė marrėdhėnie e tillė. Nė rastet mė tė shumta ēifti jeton me tė gjitha problemet qė i paraqiten nė jetė, dhe nė ēastin kur ēlirohet nga detyrimet ndaj fėmijėve, d.m.th kur fėmijėt kanė arritur moshėn e pjekurisė, vendosin tė ndahen, duke realizuar nė kėtė mėnyrė qoftė edhe pas shumė viteve, dėshirat dhe ėndrrat qė mbetėn tė shtypura pėr kaq kohė.
Njė arsye mjaft e zakonshme qė mund tė ēojė njė martesė afatgjatė nė ndarje i detyrohet ekzistencės sė njė personi tė tretė, njė tė dashure ose njė tė dashuri. Sigurisht tradhtia nė martesė dėshmon pėr problemet qė ekzistojnė nė martesė, si dhe mungesės sė kėnaqėsisė sė bashkėshortit ose tė bashkėshortes. Kėshtu qė nuk janė tė pakta gratė dhe burrat qė kanė tradhtuar njėri-tjetrin. Ndėrsa ekziston edhe njė kategori femrash qė shkojnė deri nė ndarje pa dashur ta pranojnė tradhtinė.
Njė tjetėr arsye tepėr e thjeshtė pėr tė cilėn ndahen ēiftet rėndon mbi vetė ēiftin, me zgjedhjet e gabuara dhe sipėrfaqėsore qė mund tė bėjnė pėr shkak tė njė dashurie momentale si dhe tėrheqjes seksuale tė ēastit. Ėshtė e vėrtetė qė kur dy njerėz dashurohen nuk gjykojnė me qartėsi dhe kur pasion i bie gradualisht ndėrgjegjėsohen pėr situatat dhe problemet tė cilat jua bėjnė tė vėshtirė bashkėjetesėn. Shumė njerėz pohojnė se duhet tė ishin treguar mė tė kujdesshėm nė zgjedhjen e shokut tė jetės sė tyre.
Pas njėzet vjet martese njerėzit i mendojnė dhe i gjykojnė situatat me gjakftohtėsi. Kėshtu ata zbulojnė se njė pjesė e madhe e jetės sė tyre pėrbėhej nga gabime, mungesa dhe faje tė cilat nuk ishin marrė nė konsideratė. Ėshtė fakt se marrėdhėniet dashurore si dhe filozofia qė fshihet pas tyre nuk mėsohet nė asnjė shkollė. Njerėzit i drejtohen njėri- tjetrit pa qenė nė gjendje t’u vėnė kufij gjėrave. Njė marrėdhėnie dashurie ėshtė njė organizėm i gjallė qė nuk zhvillohet vetėm, ai ka nevojė pėr mbėshtetjen e tė dy personave ose tė dy bashkėshortėve. Dhe mė nė fund ajo qė sjell fundin tek njė lidhje ėshtė padituria dhe mungesa e tė resė.