Linkedin, qė ėshtė rrjeti mė i madh profesional online nė bot, ėshtė bllokuar gjatė ditės sė sotme nė Kinė.

Analistėt besojnė se kjo ka tė bėjė me tentimet e qeverisė pėr tė shtypur ēfarėdo reference ndaj njė “Revolucioni tė quajtur Jasmine” – qė ėshtė njė emėr dhėnė lėvizjes sė protestave nė Tunizi – qė nė fakt ėshtė njė term qė gjithashtu ėshtė bllokuar edhe pėr tu kėrkuar nė faqet Kineze gjatė javės qė shkoi.

“Kjo duket tė jetė pjesė e njė tentimi mė tė gjerė tė Kinės pėr tė bllokuar edhe mė shumė faqe” tha Hani Durzy, njė zėdhėnės i LinkedIn qė ka konfirmuar se faqja ishte e paarritshme pėr disa pėrdorues nė Kinė.

Kina ėshtė e njohur pėr censurimin e faqeve tė internetit, por gjatė javėve tė fundit, qeveria Kineze ka rritur mė shumė mundimet pėr tė bllokuar faqe qė pėrcjellin protestat antiqeveritare nė Lindjen e Mesme. Kėrkimet si “Egjipt”, “Hillary” dhe “Hillary Clinton” janė bllokuar nė njė shėrbim tė ngjashėm me Twitter nė Kinė (Kina bllokon edhe Twitter-in e edhe Facebook-un, qė janė dy prej faqeve mė tė popullarizuara nė botė).

Arsyeja pse LinkedIn ėshtė bllokuar nė Kinė thuhet tė ketė tė bėjė me paraqitjen e Revolucionit Jasmine nė atė faqe. /pcworldalbanian