Aplikacionet e Androidit dėrgojnė tė dhėna kritike tė pakriptuara!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Post Aplikacionet e Androidit dėrgojnė tė dhėna kritike tė pakriptuara!

  Receta Gatimi


  Njė hulumtues sigurie ka zbuluar qė Android aplikacionet Google Calendar dhe Facebook dėrgojnė tė dhėnat e shfrytėzuesve te serverėt pėrkatės nė mėnyrė tė hapur, nė formė tė pakriptuar.

  Profesori Dan Wallach nga universiteti Rice e ka lidhur packet snifferin nė rrjetin e tij dhe ka vrojtuar trafikun e dėrguar nga telefonat Android pėrmes aplikacioneve tė ndryshme. Dhe mbeti i shokuar.

  Aplikacioni Facebook i dėrgon tė gjitha tė dhėnat tė hapura, pėrveē passwordit, pėrfshirė kėtu edhe mesazhet private dhe tė gjitha transaksionet e tjera, madje edhe kur accounti konfigurohet qė tė shfrytėzojė SSL-nė. Nga Facebook premtojnė qė versioni mobil do tė ketė trajtim SSL nė muajt e ardhshėm.

  Edhe Google Calendar u turpėrua ngjashėm, ndėrsa Google komenton qė ky aplikacion do tė mbrohet nė ndonjėrin nga update-ėt e ardhshėm.

  Wallach ka zbuluar qė edhe disa aplikacione tė tjera, tė cilat nuk janė tė sigurta, si p.sh. SoundHound i dėrgojnė tė dhėnat e shfrytėzuesve dhe koordinatat GPS tė pambrojtura.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Kete nuk e kuptova un nė formė tė pakriptuar

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Aplikacionet mė tė mira pėr iPhone
  Nga vaaldr1n nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-02-2013, 01:44 AM
 2. Sherbimet ne aplikacionet Web
  Nga nigji nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-12-2012, 05:54 PM
 3. WikiLeaks mori tė dhėna nga llogaritė bankare zvicerane
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2011, 06:29 PM
 4. Nokia N9, disa tė dhėna paraprake tė kėtij smartphone
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-12-2010, 09:50 PM
 5. Si me vjedh 1 webiste me te dhena e me template.
  Nga Altin111 nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2007, 09:59 PM