Shpejtoni instalimin e sistemit Ubuntu


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Thumbs up Shpejtoni instalimin e sistemit Ubuntu

  Receta Gatimi


  Ėshtė njė proces me dy hapa pėr tė instaluar sistemin Ubuntu Linux nė njė sistem pėrgjatė instalimit tė tanishėm, pastaj duke hyrė nė desktop dhe duke pritur derisa tė bėhet njė ngarkim i pėrditėsimeve pėr shkarkimin. Pėrdorni njė imazh minimal dhe ju do ta instaloni atė drejtpėrdrejt nga depot e pėrditėsuara.


  Pėr ta bėrė kėtė, ju duhet tė jeni njė lidhje interneti, sepse CD-ja minimale nuk ngarkon njė pjesė tė drajverėve Wi-Fi. Por, nėse ju mund tė rezervoni kabllon, ėshtė njė proces mė i shpejt dhe me mė pak klikime.

  Pas kryerjes sė procesit tė instalimit, pėrdorni kėta dy urdhėra:

  sudo apt-get update

  sudo apt-get install ubuntu-desktop

  Pas kėsaj, ju mbase keni nevojė qė tė rifilloni kompjuterin tuaj, ose tė shkruani urdhėrin gdm pėr tė hyrė nė desktopin tuaj. Por, tani ju keni fituar njė sistem Ubuntu tėrėsisht funksional, me ēdo gjė tė pėrditėsuar nga get-go.

  Nga Fatos Morina per PCworld.al


  CD-ja Minimale (Ubuntu Documentation)

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  293
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  KU DUHET T'JA JAP KETO KOMANDA???
  Dhe me kerkon passord per "vangeli" dhe s'mund te shkruaj asgje???

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Problem me instalimin
  Nga vangeli nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-02-2012, 11:55 AM
 2. Shihni se ēfarė versioni tė sistemit Ubuntu keni
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-02-2011, 11:21 PM
 3. Shpejtoni punėn e kompjuterit tuaj
  Nga Sefedini nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-06-2009, 04:29 PM
 4. Problem me instalimin e Kamerės
  Nga Kliton nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 19-02-2009, 04:22 PM
 5. PHP: Testoni instalimin e php
  Nga ReniX nė forum Gjuhėt e Programimit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-01-2007, 12:12 AM