Receta Gatimi

Cfare feje do te donit te praktikonit?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 4 nga 4 FillimiFillimi 1234
Rezultatet nga 61 deri tek 74 prej 74
 1. #61
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  po he pra pse ? pikerisht per ate vullnet te lire. Te replikova sepse sipas asaj qe thua ( qe asgje nuk behet pa vullnetin e zotit ) bie ne kundershtim me Besimin tend .
  Dhe the edhe diku qe njerzit vuajn sepse nuk besojn ne Zot. E ke shum gabim...Sepse prap bie ne kundershtim me natyren e Zotit....ai nuk eshte hakmarres......
  je gabim ,se Zoti sikur se ka kriju zjarrin te dobishem per njeriun e ka kriju edhe te rrezikshme ,e meqe njeriun e ka vlersu me mendje dhe logjik Ai e perdor vetem per dobi zjarrin,pra e njejta eshte te len te lir te shikosh se cfar rruge do ndiqesh ti?

 2. #62
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Erina...qoft islami , qoft fete e tjera....thon pak a shum qe jeten tone duhet tja dedikojme teresisht Zotit. Ka njerez qe e kalojn ter jeten neper manastire sh larg nga bota. dikur egzistonte nje degezim i krishterimit ku njerzit pasi benin ndonje gabim....torturonin veten...per te nenkuptuar se edhe ata duhet ti vuanin ato qe ka vuajtur Krishti. Nga ana tjeter , myslymanet shum te devotshem....i privojne vetes shum gjera qe jan bere per tu shijuar ( qoft edhe muziken...sepse nuk lejohet ) .
  Me pak fjal , ajo qe dua te them esht qe....fete perher e kan keqinterpretuar , apo keqformuar mesazhin e Zotit . Kemi ardhur ne kte bote....per ta jetuar teresisht......per veten ton...per ata qe na rrethojne....dhe duke dashur e falenderuar perher Zotin.... kaq !

 3. #63
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  @Albano , sna the ndonje gje te re . Dikur feja ka qen politika vete .
  Te reja? uff mo plote, do te them gjithato Ja sa te iki te marr pak buke se po vdes do ti?

 4. #64
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga albanianboy Lexo postimin
  Te reja? uff mo plote, do te them gjithato Ja sa te iki te marr pak buke se po vdes do ti?
  hahahaha o tralala po bejm biseda serioze ne kteja .... . Ik haje buken...dhe falendero zotin qe ta ka dhen . un jo flm...po me pellcet barku nga qershit...

 5. #65
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Erina...qoft islami , qoft fete e tjera....thon pak a shum qe jeten tone duhet tja dedikojme teresisht Zotit. Ka njerez qe e kalojn ter jeten neper manastire sh larg nga bota. dikur egzistonte nje degezim i krishterimit ku njerzit pasi benin ndonje gabim....torturonin veten...per te nenkuptuar se edhe ata duhet ti vuanin ato qe ka vuajtur Krishti. Nga ana tjeter , myslymanet shum te devotshem....i privojne vetes shum gjera qe jan bere per tu shijuar ( qoft edhe muziken...sepse nuk lejohet ) .
  Me pak fjal , ajo qe dua te them esht qe....fete perher e kan keqinterpretuar , apo keqformuar mesazhin e Zotit . Kemi ardhur ne kte bote....per ta jetuar teresisht......per veten ton...per ata qe na rrethojne....dhe duke dashur e falenderuar perher Zotin.... kaq !
  Zaten nuk ke ardhur ne kete bot per tjeter gjeh vetem se ta adhurosh allahun e ne boten tjeter jan kenaqsit

 6. #66
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga mOrtaja123 Lexo postimin
  Zaten nuk ke ardhur ne kete bot per tjeter gjeh vetem se ta adhurosh allahun e ne boten tjeter jan kenaqsit
  A merr kenaqesi ti duke qendruar tani ne forum ? Sipas fese duhet te ishe duke fjetur....ose duke mesuar....ose duke u falur.
  E pra...mos te behemi rob te atyre qe lexojme diku..... Jo cdo gje duhet ta besojm verberisht ..... ndaj na eshte dhene edhe nje arsye....qe ta perdorim...

 7. #67
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  hahahaha o tralala po bejm biseda serioze ne kteja .... . Ik haje buken...dhe falendero zotin qe ta ka dhen . un jo flm...po me pellcet barku nga qershit...
  o e mjera ti dhe i ziu un me fal qe te prisha biseden serioze me gocat persa u perket modelimit te flokve dhe thonjeve mire mire vazhdoni ju gjith naten po sdo te ishte mire te qendronit keshtu sepse corientoheni dhe kur te zgjoheni do ndiheni te lodhura, e me vjen shum keq te ju shoh ne ate gjendje ashtu..

 8. #68
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Erina,

  Ēėshtja e fes ėshtė aq e komplikuar saqe njerėzit jane duke u vrare e hedhur trutė ne erė! (mendoje pse kėtė)
  Personalisht nuk jam as ateist apo as budist ne ideale. Kam se ku e "fal" besimin tim pasi imagjinatat janė pėr kalim kohe apo pėr tu shkėputur disa ēaste nga realiteti!

  Dhe nje gje te fundit se po dal nga tema: Ky artikull ėshtė shkėputur nga gazeta ku nje fėmije ėshtė harruar ne makine dhe ka gjetur vdekjen.

  Pse nuk e shpėtoj zoti kėtė? Ishte mėkatar? ēfarė planesh kishte zoti? Do behej fėmija kriminel kur te rritej? Pse nuk dėrgoj dike ta shpėtonte?....  kėshtu, nėse jeni duke u mbytur ne vend te luteni me krahėt lart, jepini krahėve dhe notoni, zoti ėshtė secili nga ne!
  Psikopat ka kudo Reni, askun ne kuran nuk thot te hudhesh veten ne er se do shkosh ne parajs,jojo zoti na porosit te kemi paqe mes njerzve e lufta eshte gje tjeter ,por lufta ti dalesh zot vendit tan kjo eshte obligim ,se feja e kombi shkojn gati se paralel njera me tjetren...

  Kjo jet eshte sprov,dhe zoti i fal femijen si te mirit si te keqi,por sikur te ishte te mos vdisnin asnje i pafajshme ateher ai i keqe do jetont per mrekulli ,femija shkon ne ate bot pa asnje mekat, zoti e merr afer vetes siq ta ka dhen me par, nuk e len te vuaj pasojat e nje prindi tepa kujdeshme apo kush e di cfar mekatari eshte Ai......prindi te keq ja len dhembje ,se sikur te ish kujdes me par se cfar han cfar pin cfar punon ne haram apo jo HARAM femijen do e kisht shendosh e mir,por zoti eshte i madhe dhe ai fal shum e meshiron shum ,se sa njeri i lig eshte ne ket tok kam frik se do ish shendrru palenti tok si planeti mars.

 9. #69
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  A merr kenaqesi ti duke qendruar tani ne forum ? Sipas fese duhet te ishe duke fjetur....ose duke mesuar....ose duke u falur
  e pata fjalen ne menyr te pergjithshme, e sa me perket mue kete mundohem ta praktikoj gjdo dit, por sikurisht se kam leshime e per keto leshime shpresoj se zoti do mi fal
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga mOrtaja123; 09-06-2013 mė 01:46 AM.

 10. #70
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Erina...qoft islami , qoft fete e tjera....thon pak a shum qe jeten tone duhet tja dedikojme teresisht Zotit. Ka njerez qe e kalojn ter jeten neper manastire sh larg nga bota. dikur egzistonte nje degezim i krishterimit ku njerzit pasi benin ndonje gabim....torturonin veten...per te nenkuptuar se edhe ata duhet ti vuanin ato qe ka vuajtur Krishti. Nga ana tjeter , myslymanet shum te devotshem....i privojne vetes shum gjera qe jan bere per tu shijuar ( qoft edhe muziken...sepse nuk lejohet ) .
  Me pak fjal , ajo qe dua te them esht qe....fete perher e kan keqinterpretuar , apo keqformuar mesazhin e Zotit . Kemi ardhur ne kte bote....per ta jetuar teresisht......per veten ton...per ata qe na rrethojne....dhe duke dashur e falenderuar perher Zotin.... kaq !
  Po mir thu por duhet te shkojm sikur na porosit zoti e jo e devijojm si ne te duam ,se plotsisht jet te lir askush se ka logjik te shendosh nuk mund te bej,jo per gje po jan arsyjet e shumta se na ndalojn .nuk vlen ajo thenja ,kam zemren e mir un dhe zoti me sheh, jo ajo perrall nuk pi uji askun se edhe ai se po vret femijn e vet po thot ,kam zemren e mir po kam pas arsyj se kam vra,pra duhet me vepra te tregojm sa ndjekim rrugen e krijusit

 11. #71
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  asnje ne vecanti,pasi besoj qe besimi ne zot nuk ka lidhje me nje fe apo me nje tjeter,eshte thjesht besim ne krijuesin tend.

 12. #72
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27

  Smile "Besimi" ne Zot

  E kam lexuar diku ne internet kohe me pare nje thenje te nje Filozofi Ateist dhe me ka pelqyer shum! Po e citoj edhe per juve:


  Nuk jam aq i menēur sa qe te besoj se ka zot, por nuk jam as aq i menēur sa qe ta besoj te kunderten!

  Qe dmth puna e zotit eshte diēka enigmė! Fete e spjegojne me menyrat e tyre (prralla e iluzione jane per mua ato lloj "spjegimesh) por askush nuk mund ta konfirmoje me PO ose JO ekzistencen e "tij".

  Une personalisht nuk jam ateist (se po te isha do thoja po nga qe nuk me vjen turp, por i bjen qe te genjej nese them po), por jam me shum agnostik! Agnostik dmth njeri qe beson ne fakte! Kjo nenkupton qe une s'kam fare lidhje me fe (pasi qe ato nuk te spjegojn fakte, por iluzione) dhe "besoj" (e them ne thojza) ne diēka mbi ne (qe neve na ka mbetur ta quajm "zot" megjihese askush nuk e di se ēfare eshte, apo a eshte?) dhe jetoj dhe veproj ne menyren time pa u mbeshtetur tek "besimet" ose sektet fetare.


  Edhe nje citim tjeter i nje dijetari te vjeter grek me pelqen shum!

  Me duket se kam dalur pak nga tema (kerkoj falje per ket), por ju referova me shume pergjigjeve te Renix, te cilat dhe me pelqyen! Ata/ato qe ndihen te ofenduar nga ky koment i imi, ju kerkoj falje, nuk kam asgje personale, thjesht mendimi im i lire...

 13. #73
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga vaaldr1n Lexo postimin
  E kam lexuar diku ne internet kohe me pare nje thenje te nje Filozofi Ateist dhe me ka pelqyer shum! Po e citoj edhe per juve:

  Qe dmth puna e zotit eshte diēka enigmė! Fete e spjegojne me menyrat e tyre (prralla e iluzione jane per mua ato lloj "spjegimesh) por askush nuk mund ta konfirmoje me PO ose JO ekzistencen e "tij".

  Une personalisht nuk jam ateist (se po te isha do thoja po nga qe nuk me vjen turp, por i bjen qe te genjej nese them po), por jam me shum agnostik! Agnostik dmth njeri qe beson ne fakte! Kjo nenkupton qe une s'kam fare lidhje me fe (pasi qe ato nuk te spjegojn fakte, por iluzione) dhe "besoj" (e them ne thojza) ne diēka mbi ne (qe neve na ka mbetur ta quajm "zot" megjihese askush nuk e di se ēfare eshte, apo a eshte?) dhe jetoj dhe veproj ne menyren time pa u mbeshtetur tek "besimet" ose sektet fetare.


  Edhe nje citim tjeter i nje dijetari te vjeter grek me pelqen shum!

  Me duket se kam dalur pak nga tema (kerkoj falje per ket), por ju referova me shume pergjigjeve te Renix, te cilat dhe me pelqyen! Ata/ato qe ndihen te ofenduar nga ky koment i imi, ju kerkoj falje, nuk kam asgje personale, thjesht mendimi im i lire...
  e prishe muhabetin na ofendove ketu

 14. #74
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Sot me ndaluan dy zonja te veshura mire dhe per momentin mendova se mos donin te pyesin ndonje adrese... por jo... nje nga zonjat nxori nje broshure me info per "besimin", dėshmitare e nje lloj feje...

  te shkretat ato... Pas nje diskutimi jo me shume se 10 minuta u ben pishmen qe me ndaluan. Pasi u largova, ngelen pak te shokuara dhe si me goje hapur, akoma me shume pyetje e mistere sa kishin me pare.

  Gjithsesi, kujdes nga kolonizimi!

  Nuk do te doja te praktikoja asnjė lloj feje dhe skam asnjė lloj feje!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 4 nga 4 FillimiFillimi 1234

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 08-09-2015, 08:08 PM
 2. Ku do te donit te ishit ne kete moment?
  Nga kuklla nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 638
  Postimi i Fundit: 29-11-2014, 01:20 AM
 3. Si donit ta kishit emrin?
  Nga ReniX nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 29-04-2014, 10:45 PM
 4. Sa femije do te donit te beni?
  Nga Nerti nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 27-07-2013, 02:36 PM
 5. Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 28-05-2013, 11:55 PM