15 Kuriozitete dhe Fakte mbi Dashurine


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  15 Kuriozitete dhe Fakte mbi Dashurine

  Receta Gatimi

  Nje permbledhje me disa kuriozitete dhe histori mbi dashurine.  - Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.
  - Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mėndje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.
  - Rreth 11% e grave kontrollojnė menjėherė online pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė, kundrejt 7 % tė meshkujve.
  - Me kalimin e kohės, partnerėt tentojnė tė kenė gjithmonė e mė shumė tė njėtat sjellje.
  - Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy.
  - Rreth 43% e grave preferojnė qė partnerėt tė mos tregojnė shenja 'dashurie' nėse nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.
  - Njerėzit qė sapo kanė rėnė nė dashuri tregojnė zvogėlim tė hormonit serotonin- nė nivele aq tė ulėta sa dhe te njė person i sėmurė.
  - Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.
  - Sipas njė teorie matematike, ne duhet tė takojmė shumė njerėz para se tė zgjedhim partnerin e pėrjetshėm. Sipas probabilitetit vetėm kėshtu ka mė shumė shance pėr njė ēift tė suksesshėm.
  - Mjekra e burrave rritet mė shpejt kurata mendojnė pėr marrėdhėnie intime
  - Verona, qyteti italian ku u luajt veprae Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra ēdo vit nė adresė tė Zhulietės, ēdo Valentin.
  - Nėse njė person refuzon njė lidhje,personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar- thotė Helen Fisher autor i librit 'Pse dashurojmė'. Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbeten aktive.
  - Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyrė; Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia ... dhe romanca.
  - Njė nė pesė marrėdhėnie dashurie afatgjata ndodhin pasi njėri nga partnerėt ėshtė i pėrfshirė nė tė.
  - Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partnerėt tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi aq mė tė lumtur jemi! Tė dua. T'i dėgjosh kėto dy fjalė nga dikush qė ti dashuron ėshtė diēka e mrekullueshme
  - Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė
  - Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.
  - Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė rėnė mė shumė nė dashuri me dikė qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė saponjohur.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  shum interesante disa
  dhe disa te tj shuum te verteta

  me beri pershtypje dhe ajo qe nje njeri i dashuruar esht njesoj si nje i semur ...njoh dike qe ka ren dhe nuk esht mir kto kohet e fundit , ja pse na qenka kshuuu

 3. #3
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  hmmmmm interesante keto fakte

 4. #4
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  keshtu eshte
  jan thjesht ormonet ........ por jeta behet e bukur per ca kohe
  Nuk ka gje me te bukur se te dishe qe dikush te don & ben cdo gje per te pare te lumtur
  sigurisht & kur mendon per dike me shum se vetja jote ..... eshte e vertet qe e vene veten tende ne vend te dyte por je e/i lumtur

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Tani te verteta jan keto

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Tani ti majdi merri si te duash

  As ne fjalore fjala dashuri nuk ka nje perkufizim te sakt

  sgjen fjale ta pershkrosh!

 7. #7
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Qenka mister

  epo po i mar si te verteta

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Zemer 25 faktet magjepese per dashurine

  Dashuria eshte nje gje shume e bukur, por edhe e ēuditshme gjithashtu. Me poshte jane 25 fakte rreth dashurise.

  1- Burrat te cilet e puthin gruan e tyre ne mengjes, jetojne 5 vjet me shume se sa ata qe nuk e bejne kete gje.
  2- Kenga e pare per dashurine eshte shkruar 4 000 vjet me pare dhe vjen nga nje zone midis Tigrit dhe Eufratit.

  3-Nese vjen momenti per intimitet qe ne fillim te marredhenies, 78% e vajzave nuk pranojne nese nuk jane depiluar.

  4- Vajzat feministe kerkojne me shume se te tjerat te kene nje marredhenie romantike.

  5- Dy te tretat e njerezve raportojne se kane rene me shume ne dashuri me dike qe kane vite qe e njohin, se sa me nje te sapo njohur.

  6- Njerezit qe tregojne historine e tyre te dashurise e bejne kete pasi mendojne se procesi eshte jashte kontrollit te tyre.

  7- Dashuria nxit nje efekt qetesues ne trup dhe mendje per te pakten nje vit, gje qe ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

  8- Dashuria ka te njejtin efekt ne trup njesoj si edhe frika e madhe. Te nje person i dashuruar shfaqen te njejtat simptoma si te nje person qe ndjen nje frike te madhe – zmadhim te bebes se syrit, duar te djersitura, dhe rritje te te rrahurave te zemres

  9- Skanimet e trurit kane treguar se kur njeriu shikon foto te njeriut te zemres, truri reagon menjehere duke treguar deshire.

  10- Vajzat e fisit Tivi ne Pacifikun jugor martoheshin qe ne lindje.

  11- Sherbimi “Detektori i dashurise” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut te dashur, nese ai vertet eshte i ndershem ne ate qe thote. Telefoni analizon kordat e zerit per te pare nese ai flet me dashuri apo jo. Perdoruesi merr nje analize te bisedes nepermjet nje mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizen, perqendrimin dhe ndershmerine me te cilen ka folur personi tjeter ne lindje.

  12- Rreth 11 per qind e grave kontrollojne menjehere “online” per te pare te dhenat e nje personi qe e kane takuar ose qe presin ta takojne, kundrejt 7 per qind te meshkujve.

  13- Me kalimin e kohes, partneret tentojne te kene gjithmone e me shume te njejtat sjellje.

  14- Njerezit tentojne te kthejne me shume koken ne te djathte se sa ne te majte kur puthin dike (65 per qind e njerezve e kthejne koken ne te djathte).

  15- Tradita e unazes se fejeses ka ardhur qe ne shekullin e 15-te, kur Duka Maximillian i Austrise i dha nje unaze te fejuares se tij Mary nga Burgundy.

  16- Rreth 43 per qind e grave preferojne qe partneret te mos tregojne shenja “dashurie” nese nuk jane te sigurt per nje lidhje.

  17- Njerezit qe sapo kane rene ne dashuri tregojne zvogelim te hormonit serotonine, ne nivele aq te uleta sa dhe te nje person i semure.

  18- Aeroporti Nderkombetar i Filadelfias mbahet si numri 1 per lidhjet e dashurise gjate kohes se pritjes.

  19- Sipas nje teorie matematike, ne duhet te takojme shume njerez para se te zgjedhim partnerin e perjetshem. Sipas probabilitetit vetem keshtu ka me shume shanse per nje ēift te suksesshem.

  20- Mjekra e burrave rritet me shpejt kur ata mendojne per seks.

  21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta”, merr rreth 1000 letra qdo vit ne adrese te Zhulietes, qdo Valentin.

  22- “Nese nje person refuzon nje lidhje, personi bie edhe me shume ne dashuri me ate person qe nuk e ka pranuar”, thote Helen Fisher autor i librit “Pse dashurojme”. Pjeset e trurit qe aktivizohen kur ne jemi te gezuar vazhdojne te mbeten aktive.

  23- Ka nje arsye pse ndodhin romancat ne zyre. Renia ne dashuri eshte shume e lidhur me afirmitetin. Ngjallet familjariteti, qetesia, afersia dhe romanca.

  24- Nje ne pese marredhenie dashurie afatgjata ndodhin pasi njeri nga partneret eshte i perfshire ne te.

  25- Nje marredhenie romantike i ben te dy partneret te lumtur. Sa me afer ndihemi, aq me te lumtur jemi.

 9. #9
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  shtata me pelqeu .. me teten jam shum dakort .... dhe me 22shin akoma dhe me shum ........

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
  shtata me pelqeu .. me teten jam shum dakort .... dhe me 22shin akoma dhe me shum ........
  shi shi shii njera

 11. #11
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  nuk e di pse, por edhe un jam dakort me 8 & 22

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dy fjale per dashurine!
  Nga ReniX nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 05-04-2013, 06:42 PM
 2. Per dashurinė
  Nga Shaban Cakolli nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-04-2013, 09:07 PM
 3. Fakte e kuriozitete mbi gjumin
  Nga olsii nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2012, 07:19 PM
 4. Poezi per dashurine
  Nga PinkPrincess nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 07-05-2012, 08:54 AM
 5. 25 kuriozitete magjepsese per Dashurine!..
  Nga erinda nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-02-2012, 11:00 AM

Etiketat pėr kėtė Temė